• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Rafał Hirsch: referendum nie ma znaczenia

Rafał Hirsch: referendum nie ma znaczenia
Foto: PAP / EPA Foto: Bronisław Komorowski: Chcę referendum w sprawie JOW-ów

Przymierzałem się właśnie, żeby napisać coś o trzecim pytaniu w referendum, które Senat już zatwierdził, więc na pewno się odbędzie. Chodzi o pytanie o rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika. Ale opinia Biura Legislacyjnego Senatu powoduje, że nie ma sensu o tym pisać. Bo samo referendum może być tylko teatrem bez znaczenia.

Opinia Biura Legislacyjnego Senatu do wniosku prezydenta o przeprowadzenie referendum jest długa i bardzo ciekawa. Polecam ją w całości, jest na stronie Senatu. Tutaj tylko najciekawsze moim zdaniem fragmenty.

Po pierwsze, nawet kiedy referendum jest „wiążące”, czyli wzięło w nim udział ponad 50 procent uprawnionych do głosowania, to tak naprawdę nie jest wiążące, bo nie nakłada na posłów żadnego obowiązku.

 

Po drugie, jeśli nam się to nie podoba, to nie możemy z tym nic zrobić.

 

Biuro Legislacyjne dochodzi do takich wniosków, zastanawiając się nad pierwszym pytaniem z referendum dotyczącym wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Wiadomo, że aby wcielić ten pomysł w życie, należy zmienić konstytucję, a zdaniem niektórych prawników urządzanie referendum na temat zmian niezgodnych z obecnie obowiązującą konstytucją jest niezgodne z tą konstytucją. Biuro Legislacyjne twierdzi, że wszystko jest w porządku, właśnie dlatego, iż tak naprawdę to referendum nic nie znaczy, a jego wynik nie będzie miał żadnej mocy sprawczej. Czyli zdaniem Biura nie łamie konstytucji, bo tak naprawdę jest nieistotne.

Przy okazji Biuro ma bardzo ciekawy pogląd na kwestię JOW. Okazuje się bowiem, że po pierwsze, można wprowadzić JOW do systemu wyborczego i nadal mieć system proporcjonalny, a wtedy nawet nie trzeba zmieniać konstytucji.

 

A po drugie, zdaniem Biura pytanie zadane w referendum jest tak nieprecyzyjne, że nie wiadomo, o jakie JOWy chodzi, ale zapewne nie o te, o które chodziło Pawłowi Kukizowi.

 

W takiej sytuacji to, czy zagłosujemy za tym, aby wątpliwości zawsze rozstrzygać na korzyść podatnika, czy nie, będzie również bez znaczenia. Może to i lepiej, bo wciąż nie wiem do końca, co przy tym pytaniu bym wybrał. Oczywiście to tylko jedna opinia prawna i posłowie po referendum mogą uznać, że jego wyniki trzeba koniecznie wprowadzić w życie, po czym zabiorą się za zmienianie konstytucji większością 2/3 głosów. Nie można nikomu zabronić wiary w taki scenariusz. Ale jeśli parlament dojdzie do wniosku, że o wynikach referendum lepiej zapomnieć, to uzasadnienie prawne takiego zachowania już powstało.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bgdz
Jeśli PO wprowadzi jow-y i zlikwiduje finansowanie partii, to dopiero zaczną się afery, a PO ma w aferach wprawę i o to chodzi.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
prawdzic
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane