• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Rafał Hirsch: nie ma problemu z zadłużonymi we franku, jest problem z nieuczciwymi bankami

Rafał Hirsch: nie ma problemu z zadłużonymi we franku, jest problem z nieuczciwymi bankami
Foto: Shutterstock Foto: frank niechodzony shutterstock (5).jpg

W związku z tym, że dyskusja o tym jak "pomagać" zadłużonym w CHF wciąż się toczy, a Związek Banków Polskich kontynuuje swój intelektualny "taniec połamaniec" mający przedstawić zwykłe przestrzeganie umów z klientami jako „pomoc” dla kredytobiorców, polecam uwadze jeden ważny wykres:

Problem najbogatszych

Wykres pochodzi z opublikowanej w tym tygodniu projekcji inflacyjnej NBP. Trochę przy okazji bank centralny pochylił się nad kwestią długów frankowych i wskazał, że problem w ogromnej części dotyczy tylko 10 procent najlepiej zarabiających Polaków.

 

Moim zdaniem, jeśli całe społeczeństwo podzieli się na dziesięć grup według poziomu uzyskiwanych dochodów, to pomagać powinno się raczej tym z grupy pierwszej – najbiedniejszej, ewentualnie z tej drugiej. Na pewno jakiejkolwiek pomocy finansowej pomocy nie potrzebują osoby z grupy dziewiątej i dziesiątej.

Tymczasem kredyty we franku posiadają aż w ponad 40 procentach osoby właśnie z tej najbogatszej - dziesiątej grupy. W rękach (albo raczej na karku) osób z grupy dziesiątej i dziewiątej jest blisko 65 procent wszystkich kredytów frankowych w Polsce.

Wiem, że nikt obecnie nie rozważa dla tych osób żadnej pomocy z budżetu państwa, ale lepiej dmuchać na zimne. Mamy rok podwójnie wyborczy, nie można wykluczyć, że rząd przestraszony takim czy innym sondażem postanowi pomóc najbogatszym, aby pozyskać ich łaskawość i względy przy urnie (pomaganie najbiedniejszym przed wyborami ma ograniczony sens polityczny, bo z wszystkich badań wynika, że oni bardzo rzadko chodzą na wybory).

Proszę więc na wszelki wypadek pamiętać – nie ma żadnego finansowego powodu, aby pomagać zadłużonym we franku. Grupa ta składa się bowiem w ogromnej większości z osób, które stać na ponoszenie ewentualnych większych kosztów obsługi kredytu.

Problem z uczciwością banków

Nawet najbogatsi mają jednak prawo do tego, aby traktowano ich w bankach uczciwie. Tymczasem z kolejnego raportu UOKiK wynika, że nadal aż czternaście banków nie uwzględnia ujemnych stóp procentowych. Wśród nich te z największymi portfelami frankowymi, czyli Millennium, mBank i Getin Noble. Lista "banków hańby" z dość specyficznym podejściem do idei prawdy i uczciwości obejmuje jeszcze: Bank BPH, BGK, Bank Pekao SA, BNP Paribas, Credit Agricole, DNB Bank, ING Bank Śląski, Pekao Bank Hipoteczny, Raiffeisen, Santander Consumer Bank i Svenska Handelsbanken.

Na razie to problem w dużej mierze teoretyczny, bo ujemny LIBOR CHF wciąż nie przekracza dodatnich bankowych marż w większości przypadków. Ale jeśli Szwajcarzy zdecydują się na kolejną obniżkę stóp procentowych, to problem może stać się poważny. Banki nie uwzględniające ujemnych stóp procentowych będą łamać umowy kredytowe zawarte z klientami, przez co będą narażać się na porażkę w procesach sądowych, a co gorsze na utratę wiarygodności w oczach swoich klientów. To wszystko czynniki, które potencjalnie mogą prowadzić do destabilizacji systemu finansowego. Dlatego powinno to skłaniać KNF do reakcji zgodnie z artykułem 138 prawa bankowego. Mówi on o tym, że jeśli działalność banku stwarza zagrożenie dla interesów posiadaczy rachunków bankowych, to można na przykład zawiesić członków zarządu takiego banku, nałożyć na bank karę do 10 procent przychodów, a nawet uchylić zezwolenie na utworzenie banku i bank zlikwidować. Wszak podmiot, który nie potrafi uczciwie naliczyć odsetek od kredytu chyba jednak nie powinien prowadzić działalności bankowej, prawda?

Podsumowując: nie ma problemu z zadłużonymi we franku, jest natomiast problem z nieuczciwymi bankami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
nie_wolno_chleptac_czyjejs_krwi
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sledzpio
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane