• rozwiń
  • WIG20 2234.24 +0.02%
  • WIG30 2532.13 +0.03%
  • WIG 58832.56 +0.14%
  • sWIG80 11619.17 +0.41%
  • mWIG40 3760.91 +0.37%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:52

Dostosuj

Rafał Hirsch: ciekawe zakamarki polskiej gospodarki

Rafał Hirsch: ciekawe zakamarki polskiej gospodarki
Foto: sxc.hu Foto: Stopa bezrobocia spadła w październiku do 11,3 procent

Stopa bezrobocia spadła w październiku do 11,3 procent, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 procent. To najpopularniejsze dane statystyczne spośród całego Biuletynu Statystycznego, który co miesiąc publikuje GUS. Może nawet i najważniejsze. Ale na pewno nie najciekawsze.

Oto bowiem według GUS w październiku w Warszawie spadło tylko 6 milimetrów deszczu. Najmniej od listopada 2011 roku. Mniej niż wtedy nie będzie nigdy, bo wtedy spadło zero milimetrów (czy ktoś z warszawiaków pamięta i czy w ogóle zauważył, że 3 lata temu był miesiąc bez deszczu?)

A przed nami kolejne cztery ciekawostki.

W trzecim kwartale br. liczba pracujących wzrosła o 325 tysięcy, liczba bezrobotnych spadła o 288 tysięcy, a liczba biernych zawodowo (nie pracujący i nie szukający pracy np. studenci, emeryci, chorzy, więźniowie itp.) spadła o 99 tysięcy. W rezultacie na 1000 pracujących przypada teraz 928 niepracujących. Tylko 928, bo w poprzednich latach wyglądało to znacznie gorzej.

 

Mamy bardzo ładne odrodzenie produkcji stali i zupełnie inną sytuację w przypadku wydobycia węgla. Stal podniosła się po spowolnieniu z 2012/2013, węgiel podnieść się nie może.

 

Mamy zadziwiająco trwały trend zmniejszania się liczby emerytów i rencistów. Bardzo możliwe, że to efekt większych niż przed laty utrudnień w zdobyciu renty. Kto wie może też coraz więcej osób po sześćdziesiątce, które szczęśliwie mają pracę woli nie przechodzić na emeryturę i dalej pracować, bo przejście na emeryturę oznacza dla nich spadek dochodu o kilkadziesiąt procent? To tylko domysły, nie mam na to żadnych danych. Ale trend jest ewidentny.

I ostatnia kwestia. W Polsce ostatnio rośnie i średnia płaca i przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Ciekawe jest to, że to zatrudnienie rośnie często w tych branżach, gdzie zarabia się poniżej średniej:

 

- na przykład przy produkcji mebli – średnia płaca to 3068 PLN, a wzrost zatrudnienia to 7,2 procent;

-  produkcja z tworzyw sztucznych – średnia płaca 3660 PLN, wzrost zatrudnienia 4,4 procent.

 

Natomiast w branżach z najwyższymi płacami zatrudnienie maleje:

- górnictwo: średnia płaca 6247 PLN, spadek zatrudnienia o 7,2 procent;

- produkcja energii i gazu: średnia płaca 5775 PLN, spadek zatrudnienia o 6 procent.

 

 

Wyjątkiem z górnej prawej części planszy jest branża o nazwie „informacja i komunikacja”, w której zarabia się średnio 6806 PLN, a jednocześnie nastąpił tam wzrost zatrudnienia o 3,4 procent. Dlaczego - nie wiem, zwłaszcza że sama nazwa branży brzmi dość zagadkowo i pojemnie.

 

Czy można z tego wszystkiego wysnuć jakiś jeden, wspólny wniosek? Nie próbowałem, zapewne nie można. To kilka osobnych historii, ale dzięki nim teraz już wszyscy wiemy o polskiej gospodarce nieco więcej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane