Pracujesz na mrozie? Sprawdź, jakie masz prawa

"Biznes dla Ludzi", cz. 2 Odtwórz: "Biznes dla Ludzi", cz. 2
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Na "Biznes dla Ludzi" zapaszamy o godz. 18.00 | Video: "Biznes dla Ludzi", cz. 2

Jakie warunki powinien zapewnić szef swoim podwładnym podczas pracy w niskich temperaturach? Od jakiej temperatury pracownik może odmówić wykonania swoich obowiązków? Na te pytania odpowiadamy w programie “Biznes dla Ludzi”.

Warto pamiętać, że w przypadku niskich temperatur pracodawca ma obowiązek odpowiednio “zatroszczyć się” o swoich pracowników zapewniając odpowiedni komfort pracy.

Obowiązki pracodawcy

- Jeżeli temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza pracodawca musi zapewnić gorące napoje oraz pomieszczenie, w którym możemy się ogrzać - tłumaczył mec. Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy.

Jak dodaje, pomieszczenie, w którym pracownik może się ogrzać musi mieć co najmniej 8 m. kw. a temperatura w nim nie może wynosić mniej niż 16 stopni Celsjusza.

W razie gdy nie jest możliwe zapewnienie pomieszczeń, należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła (np. koksowniki).

- Bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie pracownikowi odpowiedniej odzieży ochronnej - podkreślił Wojciechowski.

Można zrezygnować

- Jeżeli w związku z niską temperaturą samopoczucie pracownika pogorszy się, to ma on prawo odsunąć się od wykonywanej pracy, ale musi o tym poinformować przełożonego - dodał gość "Biznesu dla Ludzi".

Należy pamiętać, że w przypadku, gdy szef zmusza nas do pracy w ekstremalnie niskich temperaturach wbrew zasadom BHP, możemy odmówić wykonania pracy lub nawet rozwiązać umowę z pracodawcą.

Jeśli pracodawca nakaże pracę w temperaturach niższych niż wynika z przepisów, nie zapewni odzieży ochronnej, pomieszczenia, w którym pracownik może się ogrzać, grozi mu grzywna do 30 tys. zł.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 w TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.