Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Wyjaśniamy fakty i obalamy mity

"Biznes dla Ludzi", cz.3 Odtwórz: "Biznes dla Ludzi", cz.3
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? | Video: "Biznes dla Ludzi", cz.3

Za oknem jesień, czyli okres kiedy niskie temperatury dają nam nieźle w kość. W programie "Biznes dla Ludzi" wyjaśniamy, kiedy zaczyna się sezon grzewczy i co zrobić, gdy nasze kaloryfery są zimne, a zarządca budynku nie chce włączyć ogrzewania.

Rozporządzenie ministra gospodarki definiuje sezon grzewczy jako "okres w którym warunki atmosferyczne wymuszają dostarczanie ciepła w sposób ciągły do budynków". W rozporządzeniu nie ma jednak mowy o terminie rozpoczęcia oraz zakończenia tego okresu.

Ile trwa sezon grzewczy?

- Z tej definicji nic nie wynika - mówi Magdalena Treter-Wiśniowska z kancelarii Rąpała. - Sezon grzewczy jako czas określony datami to mit. Trwa on cały rok i próby określenia go poprzez konkretne daty nie mają absolutnie żadnego oparcia w przepisach prawa - wyjaśnia. Więc teoretycznie, jeżeli uznamy, że jest taka potrzeba, to administrator powinien udostępnić ogrzewanie również w środku lata. Większość systemów zaopatrujących osiedla działa bez przerwy.

Kiedy więc zarządca budynku powinien włączyć ogrzewanie? Jak mówi Treter-Wiśniowska pewną wskazówką mogą być przepisy zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.

- Tam znajdują się wartości, które powinny obowiązywać w pomieszczeniach. W przypadku zwykłych pomieszczeń mieszkalnych jest to 20 stopni Celsjusza, a w przypadku łazienki 24 stopnie Celsjusza - tłumaczy.

Odszkodowania i bonifikaty

Treter-Wiśniowska przypomina, że odpowiedzialnym za dostarczenie ciepła do naszych mieszkań jest zarządca budynku. To również on musi zgłaszać do przedsiębiorstwa ciepłowniczego wszelkie awarie.

- Jeśli temperatura w mieszkaniu spada poniżej 20 stopni Celsjusza należy wystąpić do zarządzającego nieruchomością, aby włączył ogrzewanie w budynku. Można to zrobić niezależnie od pory roku - dodaje.

Gość "Biznesu dla Ludzi" wyjaśnia, że jeżeli zarządca budynku nie będzie chciał włączyć ogrzewania to wówczas możemy go obciążyć kosztami leczenia naszego dziecka, gdy zachoruje w wyniku braku ogrzewania.

Z kolei w przypadku gdy energia, która nam jest dostarczana jest niskiej jakości lub w ogóle nie jest dostarczana to możemy żądać od przedsiębiorstwa ciepłowniczego bonifikaty w wysokości 1/30 miesięcznej opłaty za każdy dzień awarii.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
Myślę że sezon grzewczy jest wtedy kiedy ktoś ma na to ochotę i wtedy kiedy komuś jest zimno a nie kiedy spółdzielnia czyli darmozjady mają na to ochotę. Precz z czynszami za własnościowe...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
update
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zUBeee
pani w zielonym Yyy yyy y yy yyyyy
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.