Jesteś przedsiębiorcą? Blajer wyjaśnia, jaki PIT musisz wypełnić

"Biznes dla Ludzi", cz.4 Odtwórz: "Biznes dla Ludzi", cz.4
Foto: Na "Biznes dla Ludzi" zaprasza Paweł Blajer | Video: "Biznes dla Ludzi", cz.4

Ogromna ilość arkuszy zeznań podatkowych, jaką musi wypełnić przedsiębiorca, może być naprawdę przygnębiająca. Jak stawić czoła tym wszystkim formalnościom? W programie “Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiŚ wyjaśnił to Paweł Blajer.

- Najważniejszym zeznaniem, jakie do końca lutego musi przygotować przedsiębiorca, jest zeznanie dla swoich pracowników, czyli tzw. PIT-11 - wyjaśnia doradca podatkowy Mirosława Zugaj z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Co to za zeznanie?

Jak dodaje, pokazujemy w nim m.in., jakie pracownik uzyskał przychody, jakie były koszty uzyskania oraz ile zaliczek pobraliśmy i odprowadziliśmy podatku od jego dochodu.

- Przedsiębiorca musi wypełnić PIT-11 dla pracowników etatowych, osób wykonujących zlecenie lub dzieło, członków rady nadzorczej oraz osób zatrudnionych na podstawie kontraktów menedżerskich - tłumaczy Zugaj.

PIT-11 może być przekazany pracownikowi osobiście lub listem poleconym. W rzadkich przypadkach dopuszcza się przesłanie formularza za pośrednictwem maila, jednak wymaga to podpisu elektronicznego.

PIT za nagrody

Do końca lutego przedsiębiorca musi złożyć też PIT-8C, w którym deklaruje kwotę jaką przeznaczył na prezenty dla swoich kontrahentów. - Najbardziej istotną informacją, jaką przedsiębiorca powinien w nim pokazać to wszelkie przychody, które inne osoby od niego uzyskały i wobec których nie miał obowiązku pobierania i odprowadzania podatku. To są prezenty o wartości powyżej 200 zł - wyjaśnia gość “Biznesu dla Ludzi".

Program"Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku an antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15