Zdalnie przejęli kontrolę nad samolotem. Załoga się nie zorientowała

Zdalnie przejęli kontrolę nad samolotem. Ujawnili słabość systemów Odtwórz: Zdalnie przejęli kontrolę nad samolotem. Ujawnili słabość systemów
Foto: Boeing | Video: TVN24 BiS Foto: Firma zadeklarowała, że testy nie zidentyfikowały żadnych słabych punktów w cyberzabezpieczeniach maszyny | Video: Zdalnie przejęli kontrolę nad samolotem. Ujawnili słabość systemów

Specjalny zespół amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego zdalnie przejął kontrolę nad Boeingiem 757. Odbyło się to bez jakiejkolwiek pomocy z pokładu, a załoga samolotu się nie zorientowała. Choć produkcję Boeinga 757 zakończono 13 lat temu, to obecnie samoloty komercyjne są oparte na technologiach wykorzystywanych m.in. w tej maszynie. Dopiero nowe modele mają być w pełni odporne na cyberzagrożenia. Materiał programu "24 Godziny".

Zdarzenie miało miejsce na lotnisku w Atlantic City, kiedy samolot znajdował się na pasie startowym.

Do tej pory, specjaliści od IT i cyberbezpieczeństwa utrzymywali, że włamanie do systemów samolotów jest prawie całkowicie niemożliwe.

Tymczasem Robert Hickey, szef działu cyberbezpieczeństwa w amerykańskim Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego, powiedział, że badaczom udało się dostać do systemów samolotu poprzez systemy komunikacyjne wykorzystujące radiową częstotliwość. - Nie pomagał mi nikt wewnątrz samolotu. Wykorzystaliśmy typowe narzędzia, które są zdolne przełamywać zabezpieczenia i byliśmy w stanie dostać się do systemów samolotu - zapewnił.

W oficjalnym stanowisku Departament utrzymuje jednak, że co prawda test nie był prowadzony w warunkach laboratoryjnych, jednakże wciąż było to sztuczne środowisko. Stąd ciężko stwierdzić, jak prawdopodobny jest podobny atak w realnych warunkach.

Z drugiej strony, Boeing neguje przedstawione informacje, utrzymując, że model 757 jest całkowicie odporny na tego typu zagrożenia. Samoloty typu 757 nie są w produkcji od 2004 roku.

Dopiero modele Boeing 787 i Airbus A350 były tworzone z myślą o cyberbezpieczeństwie.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
stefffon
no wreszczie wyjaśnia się 9/11
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zdelegalizować myślistwo
to jest przestępstwo i ci co to zrobili powinni być ścigani. mogli uszkodzić systemy i stanowić zagrożenie w trakcie późniejszego lotu
  • 1
  • 5
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
nigdy nie powstanie komputer odporny na cyber zagrożenia - nigdy i to z prostej przyczyny - bo nikt nie jest w stanie przewidzieć działań hakerów. zawsze znajdzie się ktoś, kto wymyśli nowy sposób obejścia zabezpieczeń...
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.