Wpadł na pomysł jak ochronić dzieci przed smogiem. Niezwykły wynalazek

Wpadł na pomysł jak ochronić dzieci przed smogiem. Niezwykły wynalazek Odtwórz: Wpadł na pomysł jak ochronić dzieci przed smogiem. Niezwykły wynalazek
Foto: Najmłodszym dzieciom spaliny szkodzą najbardziej | Video: Wpadł na pomysł jak ochronić dzieci przed smogiem. Niezwykły wynalazek

To może być niezwykła ulga dla najmłodszych. Brytyjski wynalazca Yosi Romano wpadł na pomysł, jak zapobiec wdychaniu zanieczyszczonego powietrza przez dzieci przewożone w wózkach. Pomóc ma Brizi, prototyp systemu, który filtruje powietrze. W jego skład wchodzi też aplikacja pomagająca rodzicom spacerować tam, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest najmniejsze. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Urządzenie jest w fazie prób, pierwsze testy wypadły jednak obiecująco.

Jak ma działać system? Zgodnie z założeniami wynalazcy, breeze będzie umieszczane przy główce dziecka i po wykryciu zanieczyszczeń uruchami system filtrowania i nawiewu czystego powietrza.

Poważny problem

Sprawa jest poważna bo najmłodszym dzieciom, z niewykształconym do końca systemem odpornościowym, smog i spaliny szkodzą najbardziej.

Jak wynika z analiz, stężenie szkodliwych cząstek w powietrzu jest największe na wysokości do 60 centrymetrów nad ziemią, a na takim poziomie małe dzieci są wożone w wózkach.

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska, ponad pół miliona Europejczyków rocznie umiera na choroby związane z zanieczyszczonym powietrzem.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00.