Na ulice Paryża wyjechały autonomiczne minibusy

Na ulice Paryża wyjechały autonomiczne minibusy Odtwórz: Na ulice Paryża wyjechały autonomiczne minibusy
Foto: AP/TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS Foto: Elektryczne minibusy EZ10 mają miejsca siedzące dla sześciu pasażerów | Video: Na ulice Paryża wyjechały autonomiczne minibusy

Na zatłoczone drogi stolicy Francji wyjechały w poniedziałek dwa elektryczne minibusy, które kursują między dwiema stacjami kolejowymi w centrum Paryża. Pojazdy poruszają się autonomicznie, bez kierowcy, a pasażerowie mogą nimi podróżować za darmo. Materiał programu "24 Godziny".

Elektryczne minibusy EZ10 mają miejsca siedzące dla sześciu pasażerów. Na razie ich kursy mają charakter próbny, a testy potrwają do kwietnia. W tym czasie pasażerowie będą mogli przemieszczać się nimi przez cały tydzień.

Walka ze smogiem

- W odpowiedzi na rosnące zagrożenie zanieczyszczenia powietrza w dużych strefach miejskich należy opracować nowy system transportu, który będzie bardziej przyjazny dla środowiska - mówiła mer XII dzielnicy Paryża Catherine Baratti-Elbaz, gdzie trwają obecnie testy minibusów.

Tymczasem wicemer Paryża ds. innowacji Jean-Louis Missika powiedział, że autonomiczne samochody w ciągu najbliższych 20 lat "zmienią krajobraz miejski w znaczący sposób".

W późniejszych miesiącach 2017 roku produkowane przez firmę Easymile minibusy EZ10 będą testowane w południowej części Paryża. Producent podkreślił, że floty małych pojazdów tego typu jeżdżą już w różnych państwach, w tym w Stanach Zjednoczonych.

- Zobaczymy, jak ludzie się do nich przyzwyczają i jak będą reagować na pojazdy bez człowieka za kierownicą - mówił Missika.

Krótkie odcinki

EZ10 osiągają prędkość 15 km na godzinę. Zostały zaprojektowane do wykorzystania w transporcie publicznym na krótkich odcinkach. Minibusy wyposażone są w systemy wykrywania przeszkód, które pozwalają dostosowywać tor jazdy do panujących warunków drogowych. Jak podkreśla producent - pojazdy te nie wymagają rozbudowanej infrastruktury.

Na moście Charlesa de Gaulle'a, łączącym dwie stacje kolejowe, między którymi jeżdżą minibusy, pojazdy poruszają się po specjalnych, wydzielonych pasach ruchu. Dzięki temu nie przemieszczają się tam razem z innymi pojazdami.

Jak walczyć ze smogiem? Debata młodych w TVN24 BiS. Materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andre_valenducq
A co na to Hanka ,w warszawie kiedy benda autoubusy elektryczne ?? Moga byc z polskimi kierowcami
Chyba tych czasow niedoczeka bo jest na krzesle "injectable" jak w F 16 cie .
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
sindanoriello
Pora pomału powiedzieć pa pa zawodowi kierowcy. W kolejce już ustawiają się inne.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
k_r_ki
Dojdzie do pierwszego zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem autonomicznego busika, ten sam nie wezwie pomocy, nie będzie ratować w żaden sposób ciętych nożem pasażerów i wszyscy piewcy nowoczesnej technologii dojdą do wniosku, że jednak warto mieć stosunkowo taniego kierowcę na pokładzie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.