"Mroczni rycerze" w biurze. Zobacz, jaka jest skala tego zjawiska

Samozwańczy strażnicy w biurze: Doniosą o nieświeżym jedzeniu i spóźnieniach. Ilu ich jest? Odtwórz: Samozwańczy strażnicy w biurze: Doniosą o nieświeżym jedzeniu i spóźnieniach. Ilu ich jest?
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Donoszenie na współpracowników: Jaka jest skala tego zjawiska | Video: Samozwańczy strażnicy w biurze: Doniosą o nieświeżym jedzeniu i spóźnieniach. Ilu ich jest?

Większość pracowników deklaruje, że w trakcie swojej kariery zawodowej spotkała się z osobami, które samozwańczo stają na straży porządku w biurze. W imię poczucia obowiązku uważnie obserwują kolegów z biura i o wszystkich nieprawidłowościach donoszą szefowi. Naukowcy, badający to zjawisko, nazwali ich "mrocznymi rycerzami". Skojarzenie z Batmanem nie jest przypadkowe. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Większość donosicieli deklaruje, że robi to z poczucia obowiązku. Wśród innych motywacji znalazły się: potrzeba władzy i chęć przypodobania się szefowi.

Najczęściej "mrocznych rycerzy" można spotkać w dużych organizacjach, ale także w działach sprzedaży, urzędach i sektorze edukacyjnym.

Z badań, o których pisze "The Guardian", wynika, że skala zjawiska jest spora. 58 proc. pracowników miało styczność z donosicielami, a 18 proc. deklaruje, że ma takiego współpracownika.

Pracodawcy nie zawsze doceniają takie zachowanie. Z kanadyjskich badań wynika, że często skarżą się na zepsucie atmosfery w zespole, w którym pracuje donosiciel.

Oglądaj "24 Godziny" od poniedziałku do piątku o 21.00 w TVN24 BiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kozibobek
Jeżeli ktoś donosi szefowi, że w jego zespole znajdują się osoby działające na szkodę całego działu/komórki to jest to działanie we własnym interesie/także interesie firmy. Natomiast jeśli ktoś donosi by uzyskać lepsze miejsce w hierarchii/przy uchu szefa to jest zwykłym kablem.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pit988
Ale o czym donoszą? Jeżeli to jakieś błahostki to jest to naganne, ale jeżeli donoszą o tym, że ktoś celowo działa na szkodę firmy to jest to porządane.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.