Instrukcje obsługi w toaletach. Z myślą o turystach

Instrukcje obsługi w japońskich toaletach. Z myślą o turystach Odtwórz: Instrukcje obsługi w japońskich toaletach. Z myślą o turystach
Foto: mat. prasowe | Video: TVN24 BiS Foto: W japońskich toaletach pojawią się instrukcje obsługi | Video: Instrukcje obsługi w japońskich toaletach. Z myślą o turystach

Japońskie zaawansowane technologie trafiły także do toalet, a to stało się kłopotem dla wielu turystów, którzy nie byli w stanie zorientować się, co do czego służy. Teraz ma być łatwiej, dzięki specjalnym oznaczeniom, jednakowym we wszystkich miejscach. Proste i wyraźne ikony mają pozwolić uniknąć problemów. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Japońskie stowarzyszenie producentów urządzeń sanitarnych ogłosiło ostatnio, że wprowadzi osiem standardowych ikonek, które będą umieszczane na wielofunkcyjnych deskach klozetowych, posiadających funkcję mycia i suszenia. Chodzi też o oznaczenia służące uruchamianiu ocieplania deski.

Toalety z takimi uproszczonymi piktogramami trafią do sklepów najwcześniej w kwietniu. Dziewięć firm wchodzących w skład stowarzyszenia ma nadzieję, że ikonki nie będą już budzić wątpliwości wśród zagranicznych gości.

- Wierzymy, że Japonia jest w stanie zwiększyć swój urok, jeśli osoby przyjeżdżające z zagranicy będą w stanie bez stresu korzystać z toalet, które są czyste i wygodne - powiedział szef stowarzyszenia Madoka Kitamura.

Kłopoty turystów

Z przeprowadzonego w 2014 roku badania wynika, że wielu cudzoziemców ma kłopoty ze zrozumieniem, jak używać japońskich toalet. Powodem są znajdujące się na specjalnym panelu sterowania skomplikowane przyciski z ikonkami. Różnią się one w zależności od producenta.

Stowarzyszenie liczy na to, że opracowane przez nich nowe piktogramy za jakiś czas staną się międzynarodowym standardem.

W 2016 roku Japonię odwiedziły 24 miliony zagranicznych turystów, czyli o prawie 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Po raz pierwszy przekroczono też granicę 20 milionów. Rządowi japońskiemu zależy, aby przyciągnąć co najmniej 40 milionów zagranicznych gości w 2020 roku, gdy Tokio będzie gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku w TVN24 BiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Laurag62l
Nigdy nie byłam w Japonii, więc nie do końca wiem jak są oznaczone te ich toalety, ale z tych ich krzaczków to raczej bym nic nie odczytała. U mnie biobidet ma angielskie oznaczenia, ale są też narysowane obrazki i nie sprawiło mi to żadnej trudności. Może kiedyś uda mi się odwiedzić ten kraj i porównam swoją toaletę do ich.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Zosia I
A jak zabraknie prądu to można narobić obok ?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.