Dziesięć osób ma tyle, ile warta jest połowa polskiej gospodarki. Szokujący raport

Dziesięć osób ma tyle, ile warta jest połowa polskiej gospodarki. Szokujący raport
Foto: Shutterstock Foto: Hurun od 10 lat monitoruje kształtowanie się bogactwa w Chinach

Grupa nieco ponad dwóch tysięcy najbogatszych Chińczyków ma w rękach majątek szacowany w sumie na 2,6 biliona dolarów. Jest to mniej więcej roczny produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii, czyli piątej gospodarki świata. Sama tylko pierwsza dziesiątka w zestawieniu ma majątek na poziomie połowy rocznego produktu krajowego brutto Polski. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Skala bogactwa w Chinach rośnie, tylko w ostatnim roku 74 kolejne osoby zgromadziły majątek ponad 300 milionów dolarów. Jak wynika z najnowszego raportu instytutu badawczego Hurun, który od 10 lat monitoruje kształtowanie się bogactwa w Chinach, pierwsza 10 najbogatszych obywateli Chin ma tyle funduszy, ile połowa PKB Polski za zeszły rok. Chodzi o około 900 miliardów złotych.

Jeśli wziąć pod uwagę 2130 najbogatszych osób w Chinach, czyli tych z których każdy ma powyżej 300 milionów dolarów, to ich łączny majątek wynosi 2,6 biliona dolarów. Co ciekawe, to poziom PKB Wielkiej Brytanii, czyli piątek gospodarki świata.

Nowy lider

W Chinach jest też nowy lider pod względem zamożności - deweloper Xu Jiayin, właściciel i prezes firmy Evergrande Group. Jego majątek to 43 miliardy dolarów, co lokuje go w pobliżu pierwszej 10 najbogatszych ludzi świata.

Xu Jiayin jest lojalnym sympatykiem Komunistycznej Partii Chin i zasiada w jednym z ważniejszych ciał doradczych przy partii. A ta na kolejnym kongresie wytyczy kierunki dla Chin na kolejnych 5 lat.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Darth2vids
Oczywiscie ze sa obrzydliwie bogaci skoro w Chinach nie ma klasy sredniej. Tam sa tylko bogaci i biedni, jeden dostaje miske ryzu a drugi firme produkujaca ryz.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
prorok czy co
Z informacji medialnych wynika, że niejaki pan Szyszko jest magnatem. Czy bycie magnatem w Polsce to wstyd? Czy ktoś wie jak wiele i gdzie (na mapie, konkretnie) ziemi posiada ten milioner?! Obawiam się, że to co robi "pro bono", nie jest "pro publico"!
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zdelegalizować myślistwo
gdyby kafelkarz mógł sprzedawać swoją dobrą pracę przez internet byłby tak bogaty jak Michael Jackson, są ludzie bardzo bogaci wyłącznie dlatego, że mają dostęp do wielkich rynków i sprzedają po zawyżonych cenach, najlepszym przykładem jest Microsoft
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.