• rozwiń
    • WIG20 2304.48 -0.16%
    • WIG30 2661.88 -0.07%
    • WIG 60982.19 -0.01%
    • sWIG80 15982.99 -0.04%
    • mWIG40 4888.14 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: 2017-06-23 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania referendum

Szkocja może rozpisać drugie referendum i zyskać niepodległość

Szkocja może rozpisać drugie referendum i zyskać niepodległość
Foto: firstminister.gov.scot Foto: Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oraz pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon

"Śmiertelna bezkompromisowość" rządu Theresy May w sprawie Brexitu może doprowadzić do drugiego referendum dotyczącego niepodległości - przekazała we wtorek pierwsza minister Szkocji, Nicola Sturgeon cytowana przez Reutersa.

W wywiadzie dla pisma "Times", Sturgeon przyznała, że głosowanie Brytyjczyków ws. opuszczenia Unii Europejskiej zmieniło znacznie krajobraz kraju od czasu, gdy Szkocja ostatnio decydowała w referendum o swojej niepodległości w 2014 roku.

10-procentowa przewaga w głosowaniu spowodowała wówczas, że Szkocja pozostała częścią Wielkiej Brytanii.

Nie za późno na zmianę kursu

- Jeżeli dojdzie do referendum ws. niepodległości, to nie będzie to w złej wierze szkockiego rządu, ale śmiertelnej bezkompromisowości rządu Theresy May - powiedziała Strugeon. - Jeszcze nie jest za późno na zmianę kursu rządu Wielkiej Brytanii, ale czas ucieka - dodała.

Podczas gdy obywatele Anglii i Walii w czerwcowym referendum opowiadali się za opuszczeniem Unii Europejskiej, Szkoci z przytłaczającą większością głosów zdecydowali, by jednak pozostać w bloku.

Spekulacje o możliwym drugim głosowaniu nad odłączeniem się Szkotów od Wielkiej Brytanii znacznie wzrosło w zeszłym tygodniu. Doniesienia prasowe sugerowały wówczas, że nacjonaliści przygotowywali się do wezwania do referendum nawet w przyszłym miesiącu, co zbiegłoby się z formalnym rozpoczęciem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Brytyjczycy odradzają

Reuters powołuje się na źródła, które poinformowały w ubiegłym tygodniu, że pół-autonomiczny rząd w Edynburgu, który jest kierowany przez Scottish National Party z Nicolą Sturgeon na czele (opowiadającą się za odłączeniem) jest coraz pewniejszy, że drugie referendum poskutkowałoby ostatecznie odłączeniem od Wielkiej Brytanii.

W poniedziałek rzecznik prasowy brytyjskiego rządu przyznał, że groźba kolejnym szkockim referendum prowadzi do niepotrzebnej niepewności i podziału.

- Pytanie nie brzmi, czy drugie referendum może się odbyć, ale czy powinno - to jasne, że odpowiedź brzmi "nie" - powiedział rzecznik rządu May.

Zobacz: Szkocja nie chce Brexitu (Wideo z 8.02.2017)

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane