• rozwiń
    • WIG20 2234.82 -0.02%
    • WIG30 2577.69 -0.08%
    • WIG 59069.56 -0.04%
    • sWIG80 16371.47 +0.32%
    • mWIG40 4795.92 -0.23%

Ostatnia aktualizacja: 2017-03-24 17:15

Dostosuj

"Sankcje wobec Rosji bezproduktywne"

Sankcje wobec Rosji zostaną przedłużone. Jest wstępna decyzja "Źródło: TVN24 BiS"

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto wykluczył wetowanie przez Budapeszt przedłużania przez UE sankcji wobec Rosji, ale też uznał, iż sankcje te są bezproduktywne. Zapowiadając, że również w przyszłości nie będzie węgierskiego weta w sprawie tych sankcji, Szijjarto podkreślił, że z europejskiego punktu widzenia decydujące znaczenie ma jedność - relacjonuje agencja dpa.

Szef węgierskiej dyplomacji wypowiedział się w Hanowerze na targach technologii informatycznych CeBIT.

Polityczne i gospodarcze fiasko

Zdaniem Szijjarto sankcje wobec Rosji "poniosły zarówno polityczne, jak i gospodarcze fiasko". Dotknęły nie tylko gospodarkę Rosji, lecz także gospodarkę europejską, a nie przyniosły politycznego postępu.

13 marca Unia Europejska przedłużyła o kolejne pół roku sankcje wizowe i finansowe, wprowadzone w związku z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem na wschodniej Ukrainie.

Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE i zamrożenia aktywów będą obowiązywać do 15 września 2017 roku. Jak poinformowała Rada UE w komunikacie, ocena sytuacji nie daje podstaw, by je złagodzić.

Długa czarna lista

Czarna lista objętych sankcjami obejmuje obecnie 150 osób, rosyjskich polityków, wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.Zamrożenie aktywów dotyczy także 37 firm i organizacji.

W związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy UE wprowadziła również sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów. Złagodzenie restrykcji uzależniono od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu. Sankcje, przedłużone ponownie w styczniu, obowiązują przynajmniej do końca lipca 2017 roku.

Sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Zobacz: "Sankcje są bezużyteczne w sensie gospodarczym". Węgry szykują się na wizytę Putina (Wideo z 1.02.2017)

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane