• rozwiń
  • WIG20 1814.75 +1.20%
  • WIG30 2049.71 +1.08%
  • WIG 47026.01 +1.04%
  • sWIG80 13500.85 +0.51%
  • mWIG40 3595.55 +0.89%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Do zgarnięcia są miliardy. To "największy rynek wschodzący od upadku ZSRR"

Prezydent Iranu przebywa z wizytą we Włoszech Odtwórz: Prezydent Iranu przebywa z wizytą we Włoszech
Foto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH | Video: tvn24 Foto: Norman Lamont: zniesienie sankcji w Iranie stwarza ogromne możliwości | Video: Prezydent Iranu przebywa z wizytą we Włoszech

Nowo powołany członek brytyjskiego rządu odpowiedzialny za handel z Iranem uważa, że zniesienie sankcji wobec Iranu stwarza ogromne możliwości. Norman Lamont twierdzi, że ten azjatycki kraj jest największym rynkiem wschodzącym od upadku Związku Radzieckiego.

Norman Lamont, były kanclerz skarbu a od niedawna członek brytyjskiego rządu odpowiedzialny za handel z Iranem, twierdzi, że choć zniesienie sankcji wobec Teheranu otwiera wiele możliwości, to Wielka Brytania jest w tyle za konkurentami walczącymi o ten rynek.

Szansa na biznes

- Iran ma czwarte największe rezerwy ropy naftowej na świecie, a pod względem rezerw gazu jest drugi. To jeden z najbogatszych energetycznie krajów na świecie - powiedział Lamont i dodał, że w przeciwieństwie do innych producentów ropy naftowej w Iranie dobrze funkcjonują inne sektory gospodarki.

- Iran ma cynk, miedź, aluminium. Ma przemysł motoryzacyjny, który prawdopodobnie będzie chciał otworzyć się na międzynarodową współpracę - dodał.

Jego zdaniem Wielka Brytania jest w daleko w tyle za konkurentami, którzy chcą gospodarczo współpracować z Iranem po zniesieniu restrykcji. - Mamy ogromną szansę nadrobić zaległości - dodał.

Porozumienie

16 stycznia szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Następnie sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie nałożonych na Iran sankcji gospodarczych i finansowych.

Podziel się:

Polub TVN24 BiS:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane