• rozwiń
  • WIG20 2591.22 -0.35%
  • WIG30 2978.47 -0.20%
  • WIG 66709.12 +0.04%
  • sWIG80 15034.51 +0.31%
  • mWIG40 5024.21 +1.10%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Węgry

Alarm smogowy w Budapeszcie. Zagrożenie dla dzieci i starszych

Foto: PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH Foto: Poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym stanowi zagrożenie dla szczególnie wrażliwych grup ludności

Najniższy, informacyjny stopień alarmu smogowego został wprowadzony w Budapeszcie przez burmistrza Istvana Tarlosa – poinformowała w poniedziałek rano rzeczniczka Urzędu Miasta Maria Szuecs Somlyo.

Od soboty zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym przekraczało w stacjach mierniczych stolicy poziom 75 mikrogramów na metr sześc., a w niedzielę w sześciu z nich przekroczyło nawet poziom 100 mikrogramów – podano w komunikacie zamieszczonym na stronie Urzędu.

Duże zagrożenie

Najniższy stopień alarmu smogowego oznacza, że poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym stanowi zagrożenie dla szczególnie wrażliwych grup ludności – dzieci, osób starszych czy cierpiących na schorzenia chroniczne.

Wśród dobrowolnych zaleceń profilaktycznych Urząd wymienił m.in. rezygnację z jeżdżenia samochodami osobowymi i korzystanie z transportu publicznego.

Ostrzeżenie

W niedzielę Krajowy Urząd Zdrowia Publicznego powiadomił, że z powodu wysokiego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (o wielkości 10 mikrometrów lub mniejszej) powietrze w trzech miejscowościach na Węgrzech jest niebezpiecznie zanieczyszczone, a w sześciu kolejnych – w tym w Budapeszcie – niezdrowe.

Pył zawieszony zawiera substancje organiczne i nieorganiczne, w tym produkowane przez człowieka. W dużej koncentracji może powodować kaszel lub trudności z oddychaniem.

Smog zbiera żniwo. Przerażający raport UNICEF. Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane