• rozwiń
  • WIG20 2502.34 -0.48%
  • WIG30 2869.10 -0.56%
  • WIG 64474.44 -0.59%
  • sWIG80 14593.58 -0.84%
  • mWIG40 4846.80 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Macierewicz rozmawiał o amerykańskich śmigłowcach. "Bardzo drogie, ale de facto najtańsze"

Macierewicz rozpoczyna wizytę w USA. Odwiedzi Pentagon "Źródło: tvn24"

Rozmowy polskiej delegacji w Stanach Zjednoczonych dotyczyły także śmigłowca uderzeniowego AH-64 Apache – poinformował w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz.

Minister, który wrócił z wizyty w USA, powiedział, że rozmowy z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu dotyczyły także koncernu Boeing, proponującego Polsce w ramach programu Kruk – nowego śmigłowca uderzeniowego - maszynę AH-64 Apache.

Bardzo drogie, ale najtańsze

- Wszystkie wyliczenia mówią, że choć to są bardzo drogie maszyny, to w sumarycznym efekcie najskuteczniejsze i de facto najtańsze, bo dające taką siłę ognia, która pozwala na gwarancje bezpieczeństwa. Żadna inna maszyna nie może się z nią równać - powiedział Macierewicz.

Zaznaczył, że potencjalnymi dostawami tego typu uzbrojenia są zainteresowani także inni producenci.

W programie Kruk uczestniczą dwie firmy amerykańskie: Boeing z AH-64 Apache, będący w uzbrojeniu wojsk lądowych USA i Bell, który proponuje lżejszą maszynę AH-1Z Viper, używaną przez piechotę morską. W dialogu technicznym uczestniczyły również należące do włoskiego koncernu Leonardo zakłady PZL Świdnik ze śmigłowcem T129 oraz grupa Airbus Helicopters z maszyną Tiger.

W czasie ostatnich targów zbrojeniowych w Kielcach Bell Helicopter i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie o wspólnym studium, dotyczącym możliwości współpracy przemysłowej przy produkcji śmigłowca uderzeniowego.

Według planów przedstawionych pod koniec ubiegłego roku Wojsko Polskie ma otrzymać 16 śmigłowców uderzeniowych do 2022 roku i 16 po tej dacie. Nowe maszyny mają zastąpić radzieckiej konstrukcji Mi-24, które utraciły zdolność niszczenia celów opancerzonych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane