• rozwiń
  • WIG20 2389.89 +0.12%
  • WIG30 2753.08 +0.17%
  • WIG 62089.94 +0.14%
  • sWIG80 14285.69 -0.19%
  • mWIG40 4719.25 +0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:08

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Na jedzenie na mieście wydajemy coraz więcej. Króluje fast food

Polacy częściej od Niemców odwiedzają restauracje "Źródło: tvn24bis"

Ponad 36 miliardów złotych wydamy w restauracjach, pizzeriach i barach w 2017 roku - wynika z raportu GFK "Rynek gastronomiczny 2017". Klienci średnio zostawiają w lokalach gastronomicznych 98 zł miesięcznie, co jest najwyższą wartością od 9 lat.

- Rosnąca liczba lokali i ich coraz bardziej różnorodna oferta wpływa na wzrost intensywności korzystania przez konsumentów z gastronomii - mówi Lidia Kucharska, analityk w dziale Consumer Goods and Retail GfK.

Więcej lokali

Liczba placówek całorocznych wzrosła o 1,8 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Z badania wynika, że zwiększyła się też częstotliwość wizyt w lokalach gastronomicznych - do poziomu średnio 3,7 odwiedzin w skali miesiąca.

Niemal połowa, 49 proc. Polaków w wieku co najmniej 15 lat deklaruje, iż odwiedzili punkt gastronomiczny w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co oznacza jednak spadek o 5 pkt. proc. wobec 2016 roku.

Co kupujemy?

„Frytki, burgery, mięsne zestawy posiłków, pizza i lody to najbardziej popularne produkty zamawiane w placówkach gastronomicznych, co jest odbiciem niezmiennie dominujących typów odwiedzanych przez Polaków lokali. Bowiem pizzerie, restauracje i fastfoody to najbardziej popularne rodzaje placówek odwiedzanych przez konsumentów. Jednak popularność tych ostatnich spadła w stosunku do ubiegłego roku" - czytamy w raporcie GfK.

Najbardziej popularną siecią gastronomiczną wśród Polaków pozostaje McDonald's.

"Prawie dwie trzecie Polaków w wieku powyżej 15 lat deklaruje, iż odwiedziło punkt tej sieci w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Sieci KFC i Pizza Hut nadal pozostają w czołówce rankingu popularności" - czytamy dalej.

Ponad jedna czwarta konsumentów odwiedzających punkty gastronomiczne skorzystała z możliwości zamawiania potraw za pośrednictwem telefonu lub internetu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane