• rozwiń
  • WIG20 2591.22 -0.35%
  • WIG30 2978.47 -0.20%
  • WIG 66709.12 +0.04%
  • sWIG80 15034.51 +0.31%
  • mWIG40 5024.21 +1.10%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nowy sprzęt i podwyżki płac. Rząd dopieści mundurowych

Nowy sprzęt i podwyżki płac. Rząd dopieści mundurowych
Foto: tvn24 Foto: Rusza wart ponad 9 mld zł program modernizacji służb mundurowych

Policjanci, strażacy, pogranicznicy i funkcjonariusze BOR dostaną podwyżki, nowe samochody i uzbrojenie. Straż Graniczna planuje m.in. budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Program, który z początkiem roku wchodzi w życie, wart jest ponad 9 mld zł.

W niedzielę weszła w życie ustawa ustanawiająca wart 9,1 mld zł program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020.

Pierwsza podwyżka w wysokości średnio ok. 250 zł ma nastąpić 1 stycznia 2017 r.

- Do roku 2019 funkcjonariusze zarobią w sumie 609 zł więcej, a pracownicy 597 zł - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowy sprzęt

Najwięcej pieniędzy - prawie 6 mld zł - trafi do policji. Część z nich zostanie przeznaczona na budowę nowych oraz przebudowę istniejących komisariatów, komend powiatowych i miejskich, kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic.

W policji plan zakupów obejmuje m.in. nowoczesne pistolety, w tym maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, która planuje m.in. budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. SG planuje też zakup pojazdów, lekkiego śmigłowca i morskie jednostki interwencyjno-pościgowe. Do pograniczników mają trafić także nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe.

Do Państwowej Straży Pożarnej trafi ponad 1,7 mld zł, przede wszystkim na inwestycje budowlane. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego będą obejmować zakup ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

Specjalny program dla BOR

Program dla BOR (ponad 200 mln zł) przewiduje m.in. nowe inwestycje budowlane oraz zakup samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz innych pojazdów. BOR chce także kupić nowoczesne uzbrojenie, sprzęt specjalny, sprzęt informatyczny i łączności. Pozwoli to na m.in wprowadzanie sprzętu dla ochrony placówek poza granicami kraju.

W ocenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka realizacja programu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększy skuteczność działania służb mundurowych.

Zobacz: Kaczyński: wracamy do reformy służb mundurowych i reformy sądów (Film z 2.05.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
Zabiorą starym żołnierzom i dadzą nowym. Taki pomysł ma ta władza. To samo z policjantami. Propagandowo już ludzi urobili.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane