• rozwiń
  • WIG20 2443.83 +1.36%
  • WIG30 2809.62 +1.18%
  • WIG 63047.02 +1.20%
  • sWIG80 13976.74 +1.16%
  • mWIG40 4782.21 +0.96%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Gospodarka pędzi, a dziura w finansach zostaje. MFW: czas na reformy

Pensje w Polsce rosną wolniej niż PKB. Dlaczego? "Źródło: TVN24 BiS"

Ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozują, że wzrost gospodarczy Polski w 2017 roku wyniesie 3,6 proc. Radzą, by wykorzystać obecną dobrą koniunkturę gospodarczą i rozpocząć konsolidację finansów "w jak najszybszym terminie".

"Realny wzrost PKB w 2017 r. przyspieszy do 3,6 proc. wspierany przez silniejszą absorpcję środków unijnych, solidną konsumpcję indywidualną i umiarkowane odbicie inwestycji prywatnych ze względu na wspierający popyt zewnętrzny" - napisał w komunikacie MFW.

Rynek pracy

Zdaniem ekonomistów funduszu, silny wzrost ma się utrzymać także w przyszłym roku, w długim terminie będzie on jednak "nieco osłabiony".

"W średnim terminie niekorzystne tendencje demograficzne, wpłyną na dynamikę zatrudnienia i ściągną tempo wzrostu PKB do poziomu potencjalnego, czyli ok. 2,7 proc. przed 2022 rokiem, pomimo umiarkowanej poprawy w inwestycjach i wzrostu ogólnej wydajności produkcji" - dodano.

Jak wyjaśnia raport MFW, dużym wyzwaniem dla rynku może być w przyszłości niedobór pracowników. Polska ma jeden z najniższych w Unii Europejskiej współczynnik urodzeń. Ekonomiści wskazują też na dużą emigrację z polski i niedopasowanie kwalifikacji pracowników do oczekiwań pracodawców.

Wysoki deficyt

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (general government) wyniesie w tym roku 2,9 proc. - przewiduje fundusz.

"Z deficytem budżetowym na poziomie prawie 3 proc. PKB, priorytetem polityki fiskalnej jest uniknięcie przekroczenia limitu wyznaczonego przez procedurę nadmiernego deficytu i rozpoczęcie konsolidacji w jak najszybszym terminie, by skorzystać z obecnego momentu cyklu, by osiągnąć średnioterminowy cel deficytu strukturalnego na poziomie 1 proc. PKB" - napisali ekonomiści.

Ekonomiści chwalą założenie Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i zachęcają, by przełożyć ją na konkretne plany.

Wskazali ponadto, że podwyżka stóp procentowych mogłaby by nastąpić jeszcze pod koniec 2017 roku.

"W opinii MFW, zacieśnianie polityki pieniężnej najprawdopodobniej będzie potrzebne w 2018 r. w celu ustabilizowania inflacji wokół celu. Bazowym założeniem jest, że wzrost płac będzie stopniowo przyspieszał ze względu na ciasne warunki na rynku pracy i relatywnie szybkie przejście do inflacji bazowej, na co wskazują dane historyczne" - napisano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane