• rozwiń
    • WIG20 2326.28 -1.38%
    • WIG30 2676.48 -1.32%
    • WIG 60907.75 -1.02%
    • sWIG80 16264.78 -0.08%
    • mWIG40 4837.35 -0.59%

Ostatnia aktualizacja: 2017-05-26 17:15

Dostosuj

Dyrektor Biedronki odebrał odznaczenie. Po cichu "podczas kameralnej uroczystości"

Foto: Marcin Obara / PAP Foto: Pedro Pereira da Silva, dyrektor operacyjny Grupy Jeronimo Martins w Polsce

Dyrektor operacyjny Grupy Jeronimo Martins w Polsce (właściciel sieci Biedronka) Pedro Pereira da Silva w sierpniu odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej. W rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski przyznał, że odznaczenie zostało odebrane w sierpniu, podczas "kameralnej" uroczystości. Pierwotnie szef JM miał odebrać Krzyż 29 lipca, jednak uroczystość ta została przełożona.

- Potwierdzam, order został odebrany w sierpniu podczas kameralnej uroczystości - podkreślił w rozmowie z nami Marcin Wojciechowski. Dodał, że wręczenie miało właśnie taki charakter na wniosek zainteresowanego, czyli szefa Jeronimo Martins. - To odznaczony decyduje o formie uroczystości - zaznacza Wojciechowski.

Dopytywany, kto wręczył order da Silvie, stwierdził, że "jeden z członków kierownictwa" ministerstwa. Nie chciał jednak powiedzieć który i czy był to sam minister Grzegorz Schetyna.

Kłopotliwe odznaczenie

Przypomnijmy, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej V klasy został przyznany przez Prezydenta RP i miał zostać wręczony dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins w Polsce 29 lipca tego roku. Order został przyznany da Silvie za wkład w rozwój gospodarczy Polski, tworzenie miejsc pracy, zaangażowanie firmy w działalność społeczną i charytatywną oraz znaczący wkład w rozwój stosunków handlowych między Polską a Portugalią.

Wręczenie odznaczenie nie doszło jednak do skutku. Zostało wówczas „przesunięte na inny termin w związku ze zmianą w kalendarzu ministra spraw zagranicznych”. Nie podano wówczas kolejnego terminu. Jak 30 lipca tłumaczył minister Grzegorz Schetyna, "Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP dla dyrektora operacyjnego Grupy Jeronimo Martins w Polsce Pedro Pereira da Silva to pewien gest, można się z nim nie zgadzać, ale w sposób spokojny należy to ocenić".

Decyzja o odznaczeniu da Silvy spotkała się z krytyką m.in. Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi-Biedronka, które wystosowało list do szefa resortu spraw zagranicznych w tej sprawie. Na informację o odznaczeniu dla Pedro Pereiry da Silvy zareagowali także użytkownicy portali społecznościowych.

Polska droga

Jeronimo Martins Polska to spółka córka portugalskiego Jeronimo Martins. Jest właścicielem sieci sklepów Biedronka.

Rozpoczęło działalność w 1995 roku, pod nazwą Jeronimo Martins Dystrybucja. W tym samym roku zaczęły też powstawać pierwsze sklepy sieci Biedronka, choć początkowo nie był to jedyny obszar działalności JM w naszym kraju. 

Firma była także właścicielem hipermarketów Jumbo oraz sieci Eurocash.

Z czasem zapadła jednak decyzja o skupieniu się na jednym biznesie – sieci sklepów Biedronka. Aktualnie Biedronka to ponad 2,5 tys. sklepów zlokalizowanych na terenie 800 miejscowości.

W Polsce JM to także sieć sklepów z kosmetykami Hebe oraz Aptek Na Zdrowie, a także sieć kawiarni Kropka Relaks.

Jak informuje, zatrudnia ponad 55 tys. osób. Pedro Pereira da Silva stoi także na czele Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej.

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane