Z kraju

Z kraju

Prof. Hausner: obecny model gospodarki nie jest prorozwojowy

Obecny model gospodarki rynkowej nie jest prorozwojowy - mówi członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Hausner. Jak wskazuje, pojawiają się zachowania pasożytnicze, takie jak "przechwytywanie zysku, a nie wytwarzanie wartości", dlatego - dodaje - potrzebna jest modyfikacja tego modelu.

Szydło zgłasza projekt "przed ostatnim posiedzeniem". "To czysto wyborczy pomysł"

Na ostatniej prostej kampanii i przed ostatnim posiedzeniem Sejmu kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała złożenie projektu ustawy "o minimalnej stawce za godzinę 12 zł". Jak mówiła, ma to być jednocześnie test na wiarygodność premier Ewy Kopacz, czy chce realizować obietnice dawane Polakom. Gest Szydło nie przeszedł niezauważony, szczególnie w sieci, gdzie dziennikarze wytknęli, że projekt wpływa do Sejmu przed ostatnim posiedzeniem, więc nie ma szans na uchwalenie.

Prywatyzacja PKP Intercity za trzy lata. Przez giełdę

Prywatyzację PKP Intercity w 2018 r., ale z zachowaniem przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego, zapowiedział w rozmowie z PAP prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Wyjaśnił, że prywatyzacja przewoźnika odbyłaby się za pośrednictwem giełdy.

Ogłoszono przetargi na budowę pięciu obwodnic

Przetargi na budowę pięciu obwodnic, w tym Trasy Kaszubskiej między Lęborkiem a Gdynią (droga ekspresowa S6) oraz wiaduktu w Legionowie ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - poinformował rzecznik prasowy GDDKiA w komunikacie.

Pomoc dla kredytobiorców. Nie tylko bezrobotnych

Prawo do pomocy mieliby nie tylko ci kredytobiorcy, którzy są bezrobotni, ale także ci o najniższych dochodach na członka rodziny - to jedna z poprawek do ustawy o wsparciu kredytobiorców, którą w czwartek zaakceptował Senat.

Zmiany w OC. Inna droga do odszkodowania

Sprawy o odszkodowania z komunikacyjnego OC będą odbywały się w sądach w całym kraju - stanowi nowelizacja ustawy, którą bez poprawek zaakceptował w czwartek Senat. Głównym celem zmiany jest odciążenie sądów warszawskich.

Polskie lasy zabezpieczone przed prywatyzacją. Jest ustawa

Senat zaakceptował w czwartek nowelizację ustawy, która ma zabezpieczać lasy należące do Skarbu Państwa przed prywatyzacją. Nowela dopuszcza możliwość sprzedaży lasów, ale tylko w celu realizacji inwestycji publicznych, np. dróg. Przepadł wniosek PiS o odrzucenie tej nowelizacji.

Rząd rozda samochody i komputery. Ruszyła loteria paragonowa, sprawdź jak wygrać

Dzisiaj wystartowała Narodowa Loteria Paragonowa. Co zrobić by otrzymać jedną z nagród? Wystarczy na specjalnej stronie internetowej zarejestrować paragon, na którym widnieje transakcja na kwotę co najmniej 10 zł. Właściciele paragonów, które wezmą udział w loterii, będą mogli wygrać m.in. samochody, laptopy, tablety. - Do godz. 12.00 zarejestrowano ponad 3 tys. paragonów - poinformowała tvn24bis.pl rzeczniczka resortu Wiesława Dróżdż.

Górnictwo w ogniu kampanii. "Musimy być bardziej konkurencyjni niż Chińczycy"

Mamy nową strukturę i kolejny strumień publicznych pieniędzy, które trafiają do górnictwa. Ale brakuje oszczędności i wzrostu efektywności. Poza tym, rząd nic nie może zrobić z rynkową rzeczywistością, czyli spadającymi cenami węgla - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Bujak, ekonomista PKO BP. Z kolei Przemysław Kwiecień, ekonomista X-Trade Brokers uważa, że jeśli chcemy przeżyć na globalnym rynku górnictwa to musimy być bardziej konkurencyjni od chińskich producentów. - Chiny zużywają i produkują ponad połowę globalnej produkcji węgla - tłumaczy. Goście programu "Wybory, pieniądze, obietnice" komentowali w ten sposób ratunkowy plan rządu dla Kompanii Węglowej.

Rozmowy ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze zostały zawieszone

Zawieszono rozmowy pomiędzy SRK a RSG dotyczące umowy na sprzedaż kopalni Brzeszcze - poinformowało w środę wieczorem biuro prasowe Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ta decyzja, jak dodano, ma umożliwić m.in. przeprowadzenie dodatkowych analiz ekonomicznych.

Lżejsze życie podatnika. Walka z fiskusem będzie łatwiejsza

Państwo wyciąga rękę do podatnika i wzmacnia jego pozycję w rozmowie z fiskusem. 15 sierpnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja, która reguluje kwestie związane z postępowaniem przed sądem administracyjnym. To ważna wiadomość dla tych, którzy chcą zaskarżyć decyzje fiskusa lub innych organów podatkowych. Szczegóły zmian tłumaczyła w programie "Biznes dla Ludzi" Agnieszka Tałasiewicz z EY.

Rząd namawia senatorów do poprawienia ustawy likwidującej BTE

Limity kosztów sądowych w sprawach o roszczenia bankowe powinny dotyczyć tylko relacji banków z konsumentami, a nie wszystkich transakcji międzybankowych - o przyjęcie takiej poprawki do ustawy likwidującej BTE zaapelował w środę do senatorów wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.

OC i AC będzie droższe. Po apelu szefa KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zaapelowała do ubezpieczycieli, aby podnieśli stawki OC i AC. "Od 2013 roku można zaobserwować pogorszenie rentowności krajowego sektora ubezpieczeń OC, spowodowane przede wszystkim wzrostem kosztów akwizycji i wyższą szkodowością" - napisał w liście otwartym szef nadzoru Andrzej Jakubiak.

"Państwo nie może bawić się w przedsiębiorcę"

Państwo nie może bawić się w przedsiębiorcę, musi tylko stać na straży reguł działających w biznesie - uznali przedsiębiorcy, którzy w środę w Warszawie spotkali się z przedstawicielami PiS, by pomówić o rozwiązaniach w polityce gospodarczej państwa.