Z kraju

Z kraju

Przyszłość emerytur

Przyszłość milionów emerytów waży się na sali sejmowej, gdzie odbywa się pierwsze czytanie rządowego projektu w sprawie zmian w OFE. Rząd chce do końca tygodnia przegłosować ustawę. Po reformie OFE wzbudza większe zainteresowanie niż przed, uważa Tomasz Korab, członek zarządu Eques Investment TFI SA.

Umowa za 12 mld zł

Lotos i Grupa Azoty podpisały porozumienie o inwestycji wartej 12 mld zł na budowę kompleksu petrochemicznego... a potencjalnym inwestorem mają być Polskie Inwestycje Rozwojowe - poinformowały obie spółki. Początek budowy kompleksu planowany jest na 2016 rok, a start na 2019. Prezes lotosu, Paweł Olechnowicz zapowiada w TVN CNBC, że spółki zamierzają wspólnie dostarczać produkty, których teraz na polskim rynku brakuje... a to luka warta 6 mld euro. Z prezesem Lotosu rozmawiał Marek Tejchman.

Twoja emerytura

Sejm zajmie się dziś projektem zmian w otwartych funduszach emerytalnych. Pierwsze czytanie rządowego projektu zaplanowano na 13:00. Według Polskiej Rady Biznesu proponowane przez rząd zmiany w OFE nie mają nic wspólnego z reformą systemu emerytalnego. Główny ekonomista Rady, Janusz Jankowiak uważa, że w tej tak zwanej reformie rządowi chodzi głównie o poprawę wskaźników ekonomicznych.

UOKIK ukarze za promocję

UOKIK znowu przygląda się nieuczciwym promocjom. Ustaliliśmy, że w reklamach spółka umieszczała nieprawdziwe informacje co do sposobu naliczania ceny w czasie organizowanych promocji. Konsumenci byli informowani, że otrzymają rabat na kolejny produkt w wysokości 50, czy 60 procent od ceny detalicznej. Rabat faktycznie naliczany był od ceny wcześniej obowiązującej, a nie od tej która była uwidoczniona jako cena sprzedaży w czasie promocji - mówi Dorota Grudzień-Barbachowska, dyrektor delegatury UOKiK w Warszawie.

Odliczysz 100% VAT od auta z kratką

Po 1 stycznia przedsiębiorcy będą na nowo mieć możliwość odliczenia 100% VAT od samochodów „z kratką” jeśli używają ich tylko w celu prowadzenia biznesu. Zmiany nie dotyczą jednak tzw. samochodów specjalnych np. bankowozów.

Znaczenie gazu w gospodarce ukraińskiej

Szacuje się że kwartalnie Ukraina zużywa się ponad 50-parę miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego, w większości z Rosji - mówi Piotr Woźniak, Wiceminister Środowiska, Główny Geolog Kraju. Głównym odbiorcom błękitnego paliwa jest przemysł ciężki. Minister dodaje, że gospodarka tego kraju bardzo wolno modernizuje swój przemysł energetyczny.

Polityka i pieniądze

Ukraińcy od lat dążą do stowarzyszenia z Unią Europejską - mówił w TVN CNBC Serhii Trushkin z Polskiej Akademii Nauk, korespondent ukraińskiej prasy. Jego zdaniem proces zacieśniania współpracy Ukrainy z UE został zawieszony z niezrozumiałych przyczyn i właśnie dlatego Ukraińcy rozpoczęli protest.

Twój brat PIT

Podatki w 2014 będą wyższe... i to mimo, że formalnie nie urosną - mówił w TVN CNBC Marek Kolibski, radca prawny i doradca podatkowy w Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy. Jak tłumaczy winne jest niedostosowywanie podatków do inflacji i do wzrostu wynagrodzeń.

Milion w portfelu

Portfel Marcina Mierzwy zyskał od początku inwestycji ponad 33%. W ostatniej zarabia odsłonie 2,3%. Największy zysk w ostatniej odsłonie na Uni Akcje Małych i Średnich Spółek 9,38%. Jedyna strata w portfelu na kontrakcie terminowym na mWig40 -5,7%.

Polityka i pieniądze

Brytyjskie plany dotyczące zaostrzenia polityki imigracyjnej to dyskryminacja - tak sprawę komentują Bułgarzy, dla których unijny rynek pracy ma otworzyć się od przyszłego roku. Zapowiedzi premiera Davida Camerona zdecydowanie krytykuje Komisja Europejska, a eksperci podkreślają, że Wielka Brytania na imigrantach zarabia. Janusz Kobeszko z Instytutu Sobieskiego zwraca uwagę, że jeśli chodzi o Polaków, to za granicę do pracy wyjeżdżają najbardziej produktywni, a ich praca przekłada się na dziesiątki miliardów euro w budżetach państw, do których się przenoszą.

Dobra pora na biznes

Polska gospodarka ma się coraz lepiej. Dane za II kwartał potwierdzają poprawę także w konsumpcji i inwestycjach.

Muzyczna firma

Muzyk to nie tylko artysta, ale również przedsiębiorca. Specyfika działalności gospodarczej może mieć jednak wpływ na firmę prawną prowadzenia biznesu muzycznego.

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodnia z milionie w portfelu we współpracy z firmą Analizy Online. Gościem programu jest analityk Anna Depko, która przedstawia zestawienie portfeli Aleksandra Jawienia, Piotra Greli, Jacka Dekarza. W tym tygodniu zadebiutował też w programie pan Wojciech Łaciak, zarządzający funduszami Idea TFI. W XIV odsłonie najlepiej z gości tygodnia zachowywał się portfel Jacka Dekarza 8,34%. Najwięcej stracił Piotr Grela -6,83%. Po 15-tu odsłonach portfel Aleksandra Jawienia i Jacka Dekarza przyniosły po prawie 22%.

Rozlicz lunch z klientem

Jeśli zapraszasz klienta na lunch lub częstujesz go kawą i ciastkami, wreszcie możesz wpisać te wydatki w koszty uzyskania przychodu i zapłacić niższy podatek.

Centrum wyników – Inter Groclin

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła w dużej mierze dzięki sprzedaży aut. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrost ten przekroczył 20-cia procent. Spółka Inter Groclin która zajmuje się m.in. produkcją na potrzeby rynku motoryzacyjnego, głównie w Europie. Pytaliśmy wiceprezesa spółki – Andre Gerstnera, czy dostrzega on ożywienie na rynkach, na których działa spółka.

Quo vadis Ukraino?

Prezydent anulował wizytę na Ukrainie. Bronisław Komorowski miał 2 grudnia spotkać się Wiktorem Janukowyczem. Z Wilna wrócił właśnie europoseł Jacek Sariusz-Wolski. Jego zdaniem nie ma już o czym rozmawiać z prezydentem Janukowyczem „nie ma już o czym rozmawiać”, choć drzwi dla stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską pozostają otwarte. Uważa on że prezydent Ukrainy stracił swoją wiarygodność.

Roszady w rządzie

Nowe rozdanie w rządzie. Nowym ministrem finansów został niezwiązany dotąd z polityka Mateusz Szczurek. Jak ministerstwo będzie działało pod rządami nowego ministra i na jakich obszarach powinien się 0n skupić pytaliśmy profesora Witolda Orłowskiego, członka rady gospodarczej przy Premierze i Marcina Mroza, głównego ekonomistę grupy Copernicus

Papież kontra kapitalizm

Papież krytykuje współczesny kapitalizm i wzywa światowych liderów, by walczyli z biedą i rosnącymi nierównościami. Franciszek opublikował swój pierwszy duży dokument - fachowo nazywa się on adhortacją - który ma być swego rodzaju programem jego pontyfikatu. Czy media bardziej interesują się tym co dzieje się na giełdzie niż losami ludzi? Jan Niedziałek rozmawiał z Benedyktynem, Ojcem Leonem Knabitem i historykiem kościoła, Magdaleną Ogórek

Vat za materiały budowlane

Z końcem 2013 wygasa ustawa o zwrocie części podatku Vat za materiały budowlane. Aby otrzymać taki zwrot, materiały budowlane trzeba kupić do końca roku. Kto może skorzystać z ulgi na materiały budowlane pytaliśmy Agnieszkę Grotkowską, dyrektor w Domipotra.pl.

Niemieckie drogi

Po dwóch miesiącach negocjacji niemieccy politycy porozumieli się w sprawie koalicji. Jednym z punktów negocjacji było wprowadzenie opłat dla zagranicznych kierowców za korzystanie z niemieckich autostrad. Czy Niemcy to zrobią i w jakiej to może być formie pytaliśmy Romana Dębeckiego, zastępce redaktora naczelnego „Auto Świat” i Konrada Popławskiego, Analityka Ośrodka Studiów Wschodnich

Najlepsi sprzedawcy uhonorowani

Nagrody Polish National Sales Awards 2013 przyznane! Budowanie trwałych relacji z klientem kluczem do sukcesu w sprzedaży.

Bardzo drogie śmieci

Trybunał Konstytucyjny uznał część tzw. ustawy śmieciowej za niezgodną z ustawą zasadniczą. Aż do 18-stu miesięcy możemy jednak czekać na decyzję w sprawie maksymalnej opłaty za wywóz śmieci.

Śmieciowy problem

Brak górnej granicy opłat w ustawie śmieciowej jest niezgodny z konstytucją uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Zajmował się on tą sprawą na wniosek Rady Miasta Świdnika, części posłów SLD i PiS. Przed ogłoszeniem wyroku rozmawialiśmy z Piotr Schrammem, kancelaria Gessel, Koziorowski.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Dekarza zyskał od początku inwestycji blisko 22%. W ostatniej odsłonie zarabia 8%. Największy zysk w ostatniej odsłonie na Quercus LEV Parasolowy +16%

Będzie ciężej o prace na wyspach?

Wielka Brytania szykuje się do zacieśnienia polityki migracyjnej. Premier Dawid Cameron w ostrych słowach skrytykował otwarcie brytyjskiego rynku pracy dla nowych państw Unii Europejskiej. Na wyspy przyjechało wtedy kilkaset tysięcy Polaków. Cameron określił decyzję ówczesnego rządu mianem ogromnego błędu.

Nowe spółki z CIT

Po Nowym Roku spółki komandytowo-akcyjne stracą na atrakcyjności. Można jeszcze uniknąć podwójnego opodatkowania.

Cały VAT od auta

Uwaga przedsiębiorcy: kupując auto do firmy, nawet używane, będziecie mogli odzyskać cały zapłacony VAT.

Urzędnik musi wyjaśnić

Właściciel firmy ma prawo do wyjaśnień od urzędników w sprawie ich decyzji. Pozwala na to ustawa o dostępie do informacji publicznej. Pytać można o każdą sprawę i nic to nie kosztuje.

Porozumienie ws. niemieckiej koalicji

Partie CDU i CSU porozumiały się w środowy poranek co do umowy koalicyjnej. O to czego spodziewa się po nowym niemieckim rządzie i czy taki rząd w ogóle ma szanse powstać pytaliśmy prof. Tomasza Budnikowskiego z Instytutu Zachodniego.