Z kraju

Z kraju

Polityka wobec Rosji? Generał Pacek: większy skutek mają działania polityczne i dyplomatyczne

- Wyraźnie widać, że większy skutek mają działania polityczne i dyplomatyczne. Wielu ekspertów spodziewało się większej dynamiki działań ze strony Rosji. I zwiększenia ilości agresywnych zachowań - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat gen. Bogusław Pacek. Według niego ważne są także skutki gospodarcze sankcji. Uważa, że szczególnie dokuczliwy dla Rosjan stał się spadający kurs rubla.

Jan Niedziałek: Światowy Dzień Toalet, czyli nie ma się z czego śmiać

19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Toalet. To informacja, która wzbudziła chichocik rozbawienia wśród dziennikarzy w internecie. Temat błahy i niegodny uwagi poważnych ludzi? BŁĄD. Brak podstawowych sanitariatów w skali globalnej jest ogromnym problemem dotyczącym według ONZ 2,5 miliarda ludzi na całym świecie.

Rafał Hirsch: 9 wykresów o naszym zadłużeniu

Mieliśmy podobno w tym tygodniu dzień bez długu. Niezależnie od tego, co dokładnie to oznacza, na pewno jest to świetny moment na obsypanie drogich czytelników szeregiem pięknych wykresów na temat naszego zadłużenia. Ale nie tego publicznego, które jest wszystkim w miarę dobrze znane i po skoku na OFE sięga już tylko 50 procent PKB. Ciekawsze rzeczy dzieją się z prywatnym zadłużeniem polskich gospodarstw domowych.

Janina Ochojska: akcje humanitarne są skuteczniejsze niż artyści

Udział artystów zwraca uwagę na problem. Gdy znany piosenkarz wygłosi apel, aby pomagać chorym na ebolę, bądź piosenkarka pokaże się z chorymi dziećmi, to ludzie bardziej przejmują się i szybciej zauważają problem, niż gdyby zrobił to pracownik humanitarny. Natomiast jeśli chodzi o skuteczność, to akcje humanitarne są o wiele bardziej skuteczne - uważa Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dekada TVN-u na warszawskiej giełdzie. "Spółka, która daje zarobić akcjonariuszom i inwestorom"

10 lat temu na parkiecie warszawskiej giełdy zadebiutował TVN. Od tamtego czasu wartość akcji jest dwa razy wyższa. A grupa jest dziś wiodącym nadawcą telewizyjnym w Polsce. Należy do niej dziesięć kanałów telewizyjnych, w tym TVN 24, TVN 24 Biznes i Świat, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN Style. Wśród programów są tak znane jak: Fakty, Kuba Wojewódzki, Kuchenne rewolucje, Rozmowy w Toku czy Top Model.

Prof. Norman Davies: Rosja nie zmieniła swojego poglądu na historię

Prof. Norman Davies podkreślił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, że problemem jest fakt, iż Rosja bardzo powoli adaptuje się do nowego świata. - Rosja nie zmieniła swojego poglądu na historię, tak jak zrobiły to Niemcy. Władimir Putin uważa Ukrainę za część Rosji - ocenił. Według profesora, to co się dzieje na Ukrainie, jest "niesmaczne", ale nie tak groźne dla Polski, jak mogłoby się wydawać. - Rosja jest bardzo osłabiona. Putin próbuje pokazać, że jest jak dawniej, ale dużo w tym jest show. On nawet zjawił się w Australii z flotą, to jest niepoważne - dodał Davies.

Polak pracujący w ESA: Emocje jeszcze nie opadły

Philae nadal w uśpieniu. Lądownik, który kilka dni temu osiadł na komecie ciągle ma kłopoty. Do miejsca, w którym teraz się znajduje dociera zbyt mało promieni słonecznych, przez co lądownik nie może naładować wyczerpanych baterii. Gościem TVN24 Biznes i Świat był Andrzej Olchawa, menadżer systemów danych pracujący w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Rosja pogania Francję i stawia ultimatum ws. Mistrali. "Kontrakt przewiduje spore kary"

Francja ma do końca listopada dostarczyć Rosji pierwszy okręt wojenny typu Mistral, o ile nie chce narazić się na "poważne" żądania rekompensaty - powiedziało w piątek "wysoko postawione" rosyjskie źródło. Zdaniem gościa TVN24 Biznes i Świat Wojciecha Łuczaka, wydawcy "Raport WTO" "kontrakt został tak sprytnie spisany, że każda zwłoka w oddawaniu kolejnych etapów pierwszego okrętu jest obarczona karami od 150 tys. do pół miliona euro. - To nie będzie zatem opłacalne. Paryż zwleka, żeby pokazać swoim zachodnim partnerom, że jednak ma skrupuły. Natomiast dla przemysłu stoczniowego Francji i jego przyszłości będzie konieczne oddanie tego okrętu - zaznaczył ekspert. Łuczak mówił także o wojnie zbrojeń pomiędzy USA i Chinami.

Global Compact Yearbook Poland. "Motorem napędowym wszelkich zmian jest zmiana świadomości"

Publikacja Global Compact Yearbook Poland, w ramach obchodów Światowego Dnia ONZ - UN Day stała się okazją do rozmowy z ludźmi, którzy z różnych perspektyw oceniają rozwój Polski, polskiego biznesu i rynku. Dokument opisuje praktykę wdrażania standardów ONZ i wymogów Unii Europejskiej w obszarze ochrony środowiska, praw człowieka, praw pracowniczych i przeciwdziałania korupcji. Rozmowy przeprowadził Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 Biznes i Świat.

Onyszkiewicz: Rosja może użyć broni jądrowej

Rosjanie cały czas przypominają, że są mocarstwem jądrowym. Ich doktryna wojskowa przestała zakładać, że Rosja jako pierwsza nie użyje broni nuklearnej. Taka możliwość istnieje - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. - Dzisiaj Rosja to kraj o ideologii imperialistycznej, co jest oczywiście niesłuchanie groźne - dodał.

"Gdyby nie sankcje, Putin kontrolowałby już połowę Ukrainy"

Nowe sankcje dla Moskwy mogłyby znowu zadziałać. Władimir Putin nie chce mocniej wkroczyć na Ukrainę właśnie przez zachodnie restrykcje. Rosja jest w katastrofalnej sytuacji gospodarczej. Gdyby nie było sankcji, z Rosją walczyłaby już połowa Ukrainy - powiedział TVN24 Biznes i Świat Mykoła Kniażycki, poseł Rady Najwyższej Ukrainy i właściciel Espreso TV. Jak dodał, rozwiązanie sytuacji na wschodzie Ukrainy zależy tylko od Putina. - Ale on nie jest normalnym politykiem i człowiekiem. Będzie chciał kontrolować coraz więcej terytorium Ukrainy - zaznaczył Kniażycki.

Co nam da lądownik Philae?

Lądownik automatycznego próbnika międzyplanetarnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) osiadł w środę na powierzchni jądra komety, co jest pierwszym takim przypadkiem w dziejach astronautyki - poinformowała ESA. - My na ziemi i miłośnicy astronomi będziemy ściągać zdjęcia z powierzchni komety. Będziemy chcieli zobaczyć jak wygląda A także obserwować jak wygląda kometa z pewnej odległości - mówił astronom Jerzy Rafalski.

Rokita: Rosjanie wykorzystają Marsz Niepodległości na użytek propagandy

Rosjanom bardzo na rękę są wszelkie ekscesy nacjonalistyczne w dawnych krajach postkomunistycznych. Zawsze pokazują je jako wydarzenia bardzo znaczące, próbując udowodnić, że takie narody są antyrosyjskie. Rosjanie wykorzystują takie wydarzenia na użytek wewnętrznej propagandy - mówił w TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita, publicysta i były polityk.

Grodzka: młodzi ciężko pracują za małe pensje. To rodzi frustrację i nacjonalizm

- Nacjonalizm jest próbą powrotu do tradycji i do tego co znamy. To lęk przed tym, co nieznane. I przed światem, w którym młodzi ludzie nie mają szans na pracę lub zarabiają głodowe pensje za ciężką pracę. Ale mają swoje środowiska, w których czują się dobrze. Chodzą razem na mecze, przeżywają głębokie emocje i umacniają się - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Anna Grodzka z Partii Zieloni. - Zamiast głębszej refleksji, dlaczego żyjemy w biedzie, szuka się prostych rozwiązań, a te podrzucają politycy.

O krok od wojny Rosja-NATO? "To zimnowojenne gry i zabawy"

W ostatnich miesiącach doszło do kilkunastu niebezpiecznych incydentów pomiędzy Rosją a NATO. - Ludność cywilna nie jest raczej zagrożona, ale te zimnowojenne gry i zabawy mogą doprowadzić do III wojny światowej - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport WTO".

Talaga: Nowa zimna wojna nam nie grozi. Rosja jest za słaba

Świat nie stoi w obliczu nowej zimnej wojny. Kiedyś ten konflikt miał charakter globalny, a jego istotą była broń nuklearna. Teraz jest zupełnie inaczej, Moskwa odbudowuje swoją siłę, ale nie jest to zagrożenie globalne, bo stan rosyjskiej armii jest dużo gorszy od armii sowieckiej - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. Jak dodał, dzisiejszy konflikt bardziej przypomina wojnę handlową, która osłabi przede wszystkim Rosję.

Rafał Hirsch: przełomowy dzień dla rubla

Dziś rano okazało się, że w ciągu tygodnia rubel traci do dolara i euro 11 procent, co oznaczało, że to najgorszy tydzień dla rosyjskiej waluty od 1998 roku – czasów bankructwa Rosji u schyłku ery Borysa Jelcyna. Ale potem rubel w ciągu kilku godzin zyskał 6 procent. Sytuacja nie jest więc już tak prosta, jak jeszcze kilka dni temu.

Jak przeciwstawić się Rosji? "Przekuć potęgę UE na siłę"

- W przypadku Unii Europejskiej, należy postawić pytanie jak przekuć ten wielki potencjał gospodarczy jaki posiada UE? Rosja to 6 proc. potencjału Unii Europejskiej. Nie są to współmierne potęgi. Jak przekuć to w argument siły, na to pytanie jeszcze Unia Europejska sobie nie odpowiedziała – mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski były komisarz UE ds. budżetu.

Jesienny wypad na wakacje. Dokąd warto pojechać?

Jesień w Polsce jest dobrym czasem, by wybrać się na wycieczkę na południową półkulę, gdzie mamy przełom wiosny i lata, co oznacza, że nie jest jeszcze upalnie. - Teraz jest dobra pora na wyprawę np. do Bhutanu, który był przez wiele lat krajem zamkniętym - polecała podróżniczka Monika Witkowska. Jak tłumaczyła, żeby wyjechać na taką orientalną wycieczkę nie jest potrzebny majątek. Sama szuka promocji, które pozwolą jej znaleźć atrakcyjną ofertę. - Bilet lotniczy do Indii, Bangkoku czy Panamy w obie strony może kosztować zaledwie 2 tysiące złotych [zwykle trzeba zapłacić dwukrotnie więcej - red.] - mówiła. Warto też szukać miejsc w hostelach czy podróżować z namiotem.

Prowokacje w przestworzach. W co gra Rosja?

- Zachowanie Rosji to nieustanna demonstracja siły. Federacja Rosyjska pokazuje, że sankcje nie wpływają na jej siły militarne. To także testowanie tego, na ile możemy sobie pozwolić i jak system NATO reaguje - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat płk Maciej Marszałek z Akademii Obrony Narodowej.