Z kraju

Z kraju

"Lewiatan" pokonał "Idę". "To że wypłynęła na szeroki świat, to nasz sukces, ale i wyzwanie"

Złotego Globa w kategorii najlepszy film dramatyczny zdobył "Boyhood" Richarda Linklatera. Bez nagrody obeszła się "Ida" Pawła Pawlikowskiego, nominowana w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W tej kategorii zwyciężył rosyjski film "Lewiatan". Nagrody przyznało w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej podczas 72. gali Złotych Globów, jaka odbyła się w Los Angeles. Rozdanie nagród komentował w TVN24 Biznes i Świat Wiesław Kot.

Europa w walce z dżihadem. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Dziś w TVN24 Biznes i Świat spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy światu uda pokonać się radykalny dżihad. Będziemy także w Los Angeles, gdzie w nocy wręczono Złote Globy, nagrody filmowy przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

Markowski: da się to wszystko poukładać, ale żal mi premier Kopacz

- Jestem przekonany, że to się da poukładać. Mi jest żal pani premier, że ona idzie na spotkanie bez poważnego zaplecza merytorycznego, które ma jej podsunąć przynajmniej trzy alternatywy rozwiązań - podkreślił we “Wstajesz i wiesz” w TVN24 Jerzy Markowski, były minister przemysłu i handlu oraz gospodarki. Dodał, że aktualnie "obie strony tego sporu są właściwie pod ścianą".

Węgry wznowiły dostawy gazu na Ukrainę

Po kilkumiesięcznej przerwie Węgry wznowiły dostawy gazu na Ukrainę - poinformował w niedzielę węgierski operator gazowy FGSZ. - Mogę potwierdzić, że dostawy gazu z Węgier na Ukrainę rozpoczęły się - oznajmiła rzeczniczka FGSZ Edina Lakatos. Dodała, że w sobotę wysłano już na Ukrainę 2,6 mln metrów sześciennych gazu.

Na internet wydajemy 6,7 mld zł

Blisko 3/4 gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, w ciągu zeszłego roku pojawił się on w ok. 400 tys. polskich domów – pisze "Rzeczpospolita", przytaczając najnowsze dane GUS.

Górnicy wrócą do rozmów z rządem? Tylko z udziałem Kopacz

Rozmowy dotyczące planu naprawczego Kompanii Węglowej zostały w niedzielę zerwane po ponad dwóch godzinach. Wzburzeni związkowcy opuścili salę obrad; twierdzą, że byli obrzucani inwektywami przez reprezentantów strony rządowej. Zapowiadają eskalację protestu i oświadczyli, że wrócą do rozmów dopiero wtedy, gdy zasiądzie do nich premier Ewa Kopacz.

Kredyty będą jeszcze tańsze? Sprzyjają temu spadające ceny

Według ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej w I kwartale tego roku obniży jeszcze stopy procentowe. Głównym argumentem, który przeważy za podjęciem takiej decyzji będzie, ich zdaniem, pogłębiająca się i przedłużająca deflacja w Polsce.

Nowy tydzień. Stopy procentowe i inflacja

W nowym tygodniu o terminach powinni pamiętać przedsiębiorcy. Czekamy też na ważne dane GUS. Na decyzyjnym posiedzeniu zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która zdecyduje o poziomie stóp procentowych.

Kopacz zapewnia: żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie

- Żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie. Plan naprawczy polskiego górnictwa ma służyć ratowaniu miejsc pracy, a nie ich likwidowaniu - powiedziała w niedzielę, przed wylotem do Paryża premier Ewa Kopacz. Zapewniła, że Wojciech Kowalczyk ma "wszelkie pełnomocnictwa do prowadzenia negocjacji i zaciągania zobowiązań".

Górnicy oburzeni. Po dwóch godzinach zerwali negocjacje z rządem

Bez porozumienia rządu ze związkowcami. Po blisko dwóch godzinach negocjacje w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zostały zerwane. Rozmowy były poświęcone sytuacji w branży: związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd. W zakładach przeznaczonych do zamknięcia trwa protest. - Sytuacja jet krytyczna, chcemy rozmawiać i zostajemy na Śląsku - powiedział po rozmowach Wojciech Kowalczyk. - Rozmowy zostały zerwane z winy strony rządowej - stwierdził z kolei szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Co czeka polską energetykę do 2030 roku? Karpiński: "będzie oparta na naszym węglu"

- Wysiłki władz skoncentrowane są na tym, żeby bezpieczny system energetyczny działał w oparciu o nasze naturalne zasoby węgla – powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, który w piątek uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród Opolskiej Izby Gospodarczej. Zapowiedział, że ostateczna decyzja ws. kształtu rządowego programu dotyczącego polityki energetycznej ma być znana na przełomie 2017/2018 roku.

Kowalczyk pisze list do górników i jedzie na Śląsk. Czeka na propozycje w sprawie ratowania KW

O pilne przedstawienie planu racjonalnych i możliwych do wdrożenia działań, które ustabilizują sytuację w Kompanii Węglowej, zwrócił się w liście do związków KW pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk. Zgodnie z zapowiedziami, przedstawiciele rządu, w tym pełnomocnik ds. restrukturyzacji węgla kamiennego, pojadą w sobotę na Śląsk, by rozmawiać o naprawie Kompanii Węglowej z samorządami.

Jeszcze więcej telewizji. Jest 16 chętnych na ósmy multipleks

W piątek o godz. 15 minął termin składania stanowisk w postępowaniu konsultacyjnym na telewizyjny multiplex 8. Do UKE wpłynęły stanowiska 16 podmiotów zainteresowanych konkursem. Częstotliwości z zakresu 174 – 230 MHz posłużą do poszerzenia oferty telewizji naziemnej.

Rafał Hirsch: ECB nie uratuje strefy euro, skup obligacji nic nie da

Najważniejszym wydarzeniem stycznia w światowej gospodarce może być posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zaplanowane na 22 stycznia, pod warunkiem, że ECB zdecyduje się na ogłoszenie skupu obligacji. Będzie to symboliczny przełom w dziejach strefy euro i symboliczna porażka Niemców, ale zapewne na symbolach się zakończy.

Konsolidacja energetyki z górnictwem. PGE połączy się z Energą a Tauron z Eneą?

Ewa Kopacz zapowiedziała, że decyzja o zlikwidowaniu Kompanii Węglowej i zastąpieniu jej nową spółką doprowadzi do konsolidacji przemysłu energetycznego z przemysłem górniczym. Do końca stycznia resort skarbu państwa ma skończyć prace "nad wyborem optymalnej ścieżki konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego". Z nieoficjalnych informacji wynika, że PGE ma połączyć się z Energą a Tauron z Eneą - pisze serwis wysokienapiecie.pl. To pogrąży energetyczne firmy czy je wzmocni?

Rząd chce zamknąć kopalnie. "Region straci swojego głównego żywiciela"

Rząd w planie naprawczym dla Kompanii Węglowej zapowiedział likwidację czterech kopalń. Zdaniem ekspertów likwidacja kopalń mocno uderzy w firmy działające w ich otoczeniu. - Region straci swojego głównego żywiciela - uważa Andrzej Szcześniak, ekspert rynku energetycznego. - Cała otoczka producentów dookoła kopalń też będzie miała problemy - zgadza się analityk Paweł Cymcyk z ING.