Z kraju

Z kraju

Polska analizuje, jak włączyć się w Plan Junckera. Będzie pomoc dla firm?

Bank Gospodarstwa Krajowego analizuje, jak włączyć się w realizację Planu Junckera. Bank rozmawia też z resortem finansów o tym, jak najlepiej wykorzystać tę europejską inicjatywę dla wzmocnienia wzrostu PKB w Polsce. BGK jest zainteresowany współfinansowaniem strategicznych projektów m.in. w energetyce.

Ponad milion Polaków wyemigruje w ciągu najbliższego roku. A co piąty rozważa wyjazd

Co piąty Polak rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Najbardziej skłonne do wyjazdów są osoby poniżej 35 roku życia, wśród których aż 75 proc. rozważa wyjazd. Chętnych do pracy za granicą nie brakuje także wśród osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym – 60 proc. badanych w tej grupie deklaruje chęć wyjazdu - wynika z raportu Work Service.

Zadzwoń do "brata PIT-a". Urzędnicy pomogą

Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas tylko do końca kwietnia. Nie zostało już zatem dużo czasu. Na wszystkich, którzy mają pytania dotyczące rozliczenia deklaracji PIT, w czwartek czekają specjaliści ministerstwa finansów.

Krajobraz przegrał z biznesem. Ustawa nic nie zmieni?

W naszej przestrzeni publicznej panuje chaos, szansę na zmianę daje ustawa krajobrazowa, niestety w toku prac sejmowych zmieniono ją - troska o przestrzeń przegrała z interesem biznesu - uważa wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich Grzegorz Buczek. Liczy, że naprawi to Senat.

Przemoc ekonomiczna to też przemoc. "Brakuje narzędzi pomocy"

Niepłacenie alimentów, brak mieszkania, nierówność podziału majątku, długi - to najczęstsze przejawy przemocy ekonomicznej, z którymi stykają się organizacje pomagające ofiarom przemocy. Ich przedstawicielki podkreślają, że brakuje narzędzi, by z tą formą przemocy walczyć.

Coraz więcej rodzin wielodzietnych korzysta ze zniżek

Blisko milion Polaków żyjących w rodzinach wielodzietnych ma Kartę Dużej Rodziny, dzięki której może korzystać ze zniżek w ponad pięciu tysiącach placówek – poinformował w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rolnicy sadzili dla dopłat z Unii Europejskiej, a nie plonów

Choć przez 10 lat na dopłaty do ekologicznych upraw sadowniczych trafiło ponad 708 mln zł, to produkcja owoców nie wzrosła; rolnicy sadzili drzewa, by uzyskać unijne dopłaty, a nie zebrać plony; dopiero w 2014 r. dopłaty uzależniono od plonów - głosi raport NIK.

Połowa Polaków wypełnienie PIT-u zleca innym

Skokowo rośnie liczba osób, które rozliczają się z fiskusem przez internet. Ale mimo ułatwień wciąż sporo z nas nie potrafi lub nie chce samemu wypełniać PIT-ów - informuje "Rzeczpospolita".

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy i ilu mamy emerytów? Kandydaci na prezesa ZUS-u musieli znać odpowiedzi na te pytania

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy, ile wynosi składka na fundusz emerytur pomostowych oraz co składa się na sektor finansów publicznych - m.in. odpowiedzi na te pytania musieli znać kandydaci na szefa ZUS-u. "Gazeta Wyborcza" dotarła do formularza z pytaniami, na jakie musieli odpowiedzieć kandydaci na prezesa ZUS w pisemnym teście. Najlepiej poradziła sobie Katarzyna Kalata, która jako jedyna przeszła do kolejnego etapu konkursu, ale ostatecznie odpadła z niego po egzaminie ustnym.

Bilans: ceny dalej będą spadać, poszukiwania nowego szefa ZUS

W ocenie Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych kwartałach dynamika cen pozostanie ujemna, przede wszystkim ze względu na wcześniejsze silne spadki cen na rynkach surowców - poinformowała RPP w komunikacie po zakończeniu środowego posiedzenia. Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

"Będziemy równiejsi wobec banków"

Jak bank będzie chciał dochodzić od konsumenta należności z tytułu niespłaconego kredytu to musi iść z powództwem do sądu, a kredytobiorca może tam podnosić merytoryczne zarzuty - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Ryszard Kalisz. We wtorek Trybunał Konstytucyjny uznał, że formuła Bankowych Tytułów Egzekucyjnych, którym poddają się kredytobiorcy, narusza konstytucyjną zasadę równości. TK uchylił tym samym przepisy Prawa bankowego dotyczące tych zapisów.

Nowe obowiązki spółek giełdowych. Cieszą inwestorów, martwią emitentów

Inwestorzy pozytywnie postrzegają zmiany w zakresie obowiązków informacyjnych spółek giełdowych. Ich zdaniem na rynek będą trafiać informacje dostosowane do specyfiki działania poszczególnych emitentów, co ułatwi decyzje inwestycyjne. Spółki martwi brak katalogu ujawnianych informacji oraz wysokie kary za naruszenie przepisów.

W Polsce najem mieszkania dwa razy droższy niż w Niemczech

W Polsce najem mieszkania jest dwa razy droższy niż w Niemczech i trzy razy droższy niż w Austrii - wynika z analizy Lion's Banku. Jak się okazuje, nad Wisłą za cenę zakupu mieszkania można wynajmować je tylko przez 15 lat. To o 10 lat krócej niż europejska średnia i dwa razy krócej niż w Niemczech - wynika z szacunków analityków.

Eksportujemy więcej niż importujemy. 1,5 mld euro nadwyżki

W okresie styczeń – luty 2015 r. eksport wyrażony w euro wyniósł 26 mld 887,3 mln euro, a import 25 mld 378,4 mln euro. W efekcie dodatnie saldo wyniosło 1 mld 508,9 mln euro wobec minus 225,7 mln euro przed rokiem - podał w środę GUS.

Trybunał wybił zęby bankom. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć po tej decyzji

We wtorek Trybunał Konstytucyjny wydał - jak się wydaje - przełomowy wyrok dla rynku bankowego. Sędziowie orzekli, że formuła Bankowych Tytułów Egzekucyjnych, którym poddają się kredytobiorcy, narusza konstytucyjną zasadę równości. I choć wyrok uchyla tylko niektóre przepisy Prawa bankowego dotyczące BTE, to w praktyce oznacza koniec tego narzędzia w obecnym kształcie. Oto najważniejsze fakty.