Z kraju

Z kraju

Autostrady bez bramek za trzy lata? "To bardzo wolno"

Resort infrastruktury przygotowuje ektroniczny system poboru opłat na autostradach. Ma być gotowy do 2018 r. To już kolejny termin, który proponuje rząd. - To bardzo wolno. Poprzednia pani minister Elżbieta Bieńkowska mówiła o roku 2016. Rzeczywiście była taka szansa, tylko nie należało zatrzymywać prac, które już się rozpoczęły - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. - Nowa pani minister powiedziała, że musimy czekać na zakończenie umowy z obecnym operatorem. W moim przekonaniu to jest nieporozumienie - dodał.

Prof. Mączyńska przestrzega przed pójściem w ślady Grecji. Obniżanie podatków to redukowanie roli państwa

Jeżeli oczekujemy od państwa dobrej edukacji, wysokiej jakości systemu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa itd., to na to muszą być pieniądze. Jeśli natomiast przyjmiemy, że wszyscy uczymy się i leczymy prywatnie, to oczywiście możemy podatki obniżać - mówi ekonomistka prof. Elżbieta Mączyńska. Dodaje, że UE zajmuje się odkurzaczami, zamiast rajami podatkowymi a polski system przypomina źle skrojony "patchwork".

Powstanie komisja śledcza ws. SKOK-ów? Podkomisja "za"

Powołanie komisji śledczej, która zbadałaby ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych - to jeden z głównych wniosków zawartych w sprawozdaniu podkomisji ds. SKOK, które podkomisja przyjęła w poniedziałek.

Brzeszcze prawie mają inwestora. Makoszowy plan naprawczy

Kopalnia Brzeszcze ma przygotowany plan naprawczy, a potencjalny inwestor kończy badanie spółki - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Dodał, że trwa też przygotowanie planu naprawczego dla kopalni Makoszowy.

Pszenica pilnie poszukiwana

Zakłady przetwórcze poszukują krajowej pszenicy i kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów. Podaż ziarna jest niewielka, co ma wpływ na wzrost cen - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

W Europie rośnie produkcja drobiu. Najszybciej w Polsce

O 4 proc. zwiększyła się unijna produkcja drobiu w pierwszym kwartale tego roku wobec tego samego okresu ub.r., przoduje Polska z 16 proc. wzrostem. Według prognoz Komisji Europejskiej tendencja taka powinna utrzymać się w całym 2015 r.

Ziemniaki podrożały. Zboże tanieje

W czerwcu, w porównaniu z majem, wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, najbardziej ziemniaków. Potaniał jęczmień, owies i mleko. Taniej było też na targowiskach, jedynie więcej trzeba było zapłacić za ziemniaki i żywiec wołowy - podał GUS.

"Elektroniczny system opłat na autostradach od 2018 roku"

Resort infrastruktury i rozwoju jest w fazie przygotowywania rozwiązań dotyczących uniwersalnych zasad elektronicznego systemu poboru opłat. Po testach będziemy gotowi wprowadzić go od 2018 r. - mówi w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Paweł Olszewski.

Norweska płaca minimalna uderza w Polaków. Ministerstwo pisze do Brukseli

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wystąpiło do Komisji Europejskiej ws. norweskich przepisów o płacy minimalnej dla kierowców. - Chcemy, aby KE oceniła zgodność tych przepisów z regulacjami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego członkiem jest Norwegia – powiedział wiceminister Paweł Olszewski.

Cena energii rośnie, ale zużywamy jej coraz więcej

Między 2003 a 2013 rokiem ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych rosły rocznie średnio o 2,5 proc. Jednocześnie gospodarstwa domowe zużywają jej coraz więcej - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego o efektywności energetycznej.

PKP Energetyka na sprzedaż. "To przykład złej prywatyzacji"

Szef Rady Krajowej Izby Gospodarczej Janusz Steinhoff uważa, że prywatyzacja PKP Energetyka jest przykładem złej prywatyzacji podyktowanej fiskalizmem. Z kolei według eksperta ds. rynku energetycznego Roberta Zajdlera sprzedaż spółki prywatnemu funduszowi nie jest złym pomysłem.

W Polsce jest ich czternaście. To raje podatkowe czy motory rozwoju?

Specjalne strefy ekonomiczne to wewnętrzne raje podatkowe, dzięki którym zagraniczne firmy mogą unikać płacenia podatków czy motory rozwoju polskiej gospodarki? Opinie na ten temat są podzielone - administracja stref broni, eksperci krytykują. Strefy mają działać w Polsce do 2026 r.

"Tiger Woods to najbardziej przepłacany sportowiec świata"

Tiger Woods najbardziej przepłacanym sportowcem świata - taką tezę stawia CNN Money. To efekt kolejnego katastrofalnego występu golfisty, tym razem podczas turnieju British Open. Amerykanin ostatni ważny turniej wygrał dawno, bo w 2008 roku. Tymczasem, sponsorzy pozostają wobec niego bardzo hojni.