Z kraju

Z kraju

Podwyżki dla zarządu, miliony na budynki. NIK z zastrzeżeniami do Lasów Państwowych

Przychody Lasów Państwowych spadały, ale wynagrodzenia pracowników i koszty zarządu rosły. Co więcej, mało środków szło na kluczowe inwestycje, a na budynki wydawano miliony - wynika z raportu NIK. Izba podkreśla, że taka gospodarka finansowa stwarza ryzyko nieosiągnięcia podstawowych celów działania Lasów Państwowych: zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także utrzymania i powiększania upraw i zasobów leśnych. Dodaje jednak, że sytuacja Lasów jest obecnie stabilna.

Więcej biedy w połowie kraju

W 2014 r. w skrajnym ubóstwie żyło 7,4 proc. Polaków egzystujących w gospodarstwach domowych, tyle samo ile rok wcześniej - wynika z danych GUS. Ale to tylko średnia dla kraju, a aż w połowie województw mieliśmy wzrost biedy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Studenci wracają do gry, rynek mieszkań ożywa. Ceny pójdą w górę?

Zaczyna się sezon żniw dla wynajmujących mieszkania. - To jest ten czas, kiedy studenci po lipcu, w którym wypoczywali zaczynają rozglądać się za mieszkaniami - przyznał Marcin Krasoń, analityk Home Brokers. Jak zauważył Sławomir Muturi, właściciel firmy wynajmującej mieszkania "Mzuri", wśród studentów widoczny jest "duży napływ cudzoziemców, którzy zaczynają studiować w Polsce". Jego zdaniem, to rekompensuje niż demograficzny.

Gomoła: frankowiczów już dziś można uwolnić z kredytowych kajdan

Nie zgadzam się z prognozami, że ustawa frankowa, która przerzuca 90 proc. kosztów na banki, oznacza katastrofę systemu bankowego. Nie zgadza się z tym także Narodowy Bank Polski, który stwierdza w raporcie, że wypłata świadczeń przez banki nie naruszyłaby współczynników ich wypłacalności - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Marcin Gomoła, były wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Podpowiada też inne rozwiązanie, które przy okazji "urealni rynek nieruchomości". Pozwala na nie polski kodeks cywilny i w podobnej formie jest stosowane np. w USA.

Spór o emerytury w referendum. "Państwo stanie na skraju bankructwa"

- Ludzie nie rozumieją wpływu wysokości wieku emerytalnego na finanse publiczne - ocenił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan na antenie TVN24 BiŚ. - Obniżenie wieku emerytalnego doprowadzi finanse publiczne na skraj bankructwa. Jednak prof. Wiktor Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę na manipulowanie faktami podczas publicznej debaty na temat reformy i zawyżanie kosztów powrotu do tzw. starego systemu. Jego zdaniem ten problem powinien stać się przedmiotem referendum.

W dwa dni zebrał 2 miliony dolarów dla Pakistańczyków. Dzięki swojemu blogowi

Wśród blogów to fenomen. "Humans of New York" ma na Facebooku miliony "polubień", a autor tego bloga przekłada swoją popularność w internecie na pomoc Pakistańczykom. W tym celu przeprowadził wywiad z Syedą Ghulam Fatimą, która przewodniczy organizacji ludzi zmuszanych do pracy za długi. - W ciągu dwóch dni zebraliśmy 2 mln dolarów. To było niewiarygodne - stwierdził entuzjastycznie Brandon Stanton. - To jedna z najszybszych zbiórek charytatywnych w historii - dodał autor bloga.

Taniej na budowie. Spadają ceny

W czerwcu 2015 r. w porównaniu do grudnia poprzedniego roku ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 0,3 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W analogicznym okresie rok wcześniej spadek taki, dodał GUS, wyniósł 0,6 proc.

Pozew zbiorowy ws. zmian w OFE. Sąd odroczył sprawę

Do 24 września Sąd Apelacyjny w Warszawie odroczył w czwartek zbadanie, czy pozew zbiorowy w związku z rządową reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dopuszczalny prawnie - poinformowała rzeczniczka SA sędzia Barbara Trębska.

"Poprawka SLD jest szalona". Sporu o ustawę frankową ciąg dalszy

Poprawka SLD do ustawy o frankowiczach, przerzucających 90 proc. kosztów na banki, jest szalona i demolująca - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Wincenty Elsner z SLD ripostował, że jeżeli banki nie poniosą tych kosztów, to będa musieli ponieść je kredytobiorcy. - To istotny problem społeczny - tłumaczył poseł.

Tauron: nie zmieniamy warunków kupna kopalni Brzeszcze

Nie zmieniły się warunki wyjściowe dotyczące nabycia kopalni Brzeszcze przez Tauron; powinny one spełniać założenia biznesowe spółki - wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Tauron Polska Energia Dariusza Lubery.

Komisarz UE odpowiada Dudzie ws. klimatu

UE jednomyślnie ustaliła swoje podejście do polityki klimatycznej - w ten sposób unijny komisarz ds. klimatu Miguel Canete odpowiedział prezydentowi Andrzejowi Dudzie na jego zastrzeżenia dotyczące zobowiązań UE do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Trudniejszy dostęp do kredytów, niższe PKB, czy "nie płaczmy po bankach"? Spór o ustawę ws. frankowiczów

Ustawa o frankowiczach to zagrożenie nie tylko dla banków, ale całej gospodarki - mówią zgodnie ekonomiści w programie "Otwarcie Dnia". - Nie płaczmy po bankach, ich strata to nic w porównaniu do tego, ile zarabiają - ripostuje przedstawiciel konsumentów. Gorąca dyskusja na antenie TVN24 Biznes i Świat to efekt negatywnej oceny, jaką ustawie ws. frankowiczów wystawił Komitet Stabilności Finansowej.