• rozwiń
  • WIG20 2520.41 +0.24%
  • WIG30 2891.84 +0.23%
  • WIG 65020.21 +0.26%
  • sWIG80 14717.00 -0.25%
  • mWIG40 4896.09 +0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:26

Dostosuj

Unijne pielęgniarki mogą pracować w polskich szpitalach

Unijne pielęgniarki mogą pracować w polskich szpitalach
Foto: TVN24 Foto: Sejm ograniczył biurokrację w przyjmowaniu do pracy pielęgniarek w UE

Posłowie jednogłośnie przyjęli nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Nowe przepisy skracają proces uzyskiwania pozwolenia na pracę w Polsce sióstr z krajów Wspólnoty.

Nowelizacja dostosowuje przepisy do jednej z unijnych dyrektyw, a zmiany muszą być wprowadzone do 20 października 2007 roku.

Nowela zakłada m.in. skrócenie czasu otrzymania potwierdzenia kwalifikacji zawodowych. Zawiera też definicję obywatela państw członkowskich UE, wprowadza pojęcie kształcenia klinicznego i kształcenia teoretycznego. Mówi także o skróceniu dla pielęgniarek z tytułem licencjackim cyklu kształcenia na położną z trzech lat do 18 miesięcy.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, rejestr pielęgniarek i położnych z państw członkowskich UE prowadzić będzie właściwa okręgowa izba lekarska. Zawiera on m.in. dane osobowe, datę urodzenia, nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres zameldowania w rodzimym kraju oraz zamieszkania w Polsce.

Izba może też zwrócić się do odpowiednich władz lub organizacji w danym kraju UE z wnioskiem o przedstawienie informacji potwierdzających, że pielęgniarka lub położna prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem i że nie były na nią nałożone żadne kary dyscyplinarne lub sankcje karne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane