• rozwiń
  • WIG20 2613.87 +0.46%
  • WIG30 3001.17 +0.35%
  • WIG 67158.72 +0.39%
  • sWIG80 15054.50 +0.11%
  • mWIG40 5041.68 +0.35%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:13

Dostosuj

Przegląd prasy: Miody pitne wracają do łask. Smakują nawet Chińczykom

Przegląd prasy: Miody pitne wracają do łask. Smakują nawet Chińczykom
Foto: Shutterstock Foto: Miodom sprzyjają zmiany w stylu życia i odżywiania się

Eksport polskich miodów pitnych wzrasta systematycznie rok do roku o kilkanaście procent. Smakują one nawet Chińczykom, bo dobrze komponują się z ich kuchnią - pisze "Rzeczpospolita".

Nigdzie na świecie nie wytwarza się tradycyjnymi metodami klasycznych miodów pitnych na tak wielką skalę jak w Polsce.

Perspektywy są obiecujące. Eksport wzrasta systematycznie rok do roku o kilkanaście procent, a w niektórych latach nawet o 20 proc.

- Na rynku chińskim i w innych krajach Azji miody zaczynają robić furorę, bo dobrze komponują się z wyrafinowanymi, lekko słodkimi smakami tamtejszych kuchni - wyjaśnia Iwona Duda, specjalista ds. handlu i marketingu Spółdzielni Pszczelarskiej Apis w Lublinie.

Zdrowa moda

Miodom sprzyjają zmiany w stylu życia i odżywiania się, tj. moda na produkty regionalne i tradycyjne, ekologiczne i zdrowe.

Zauważalny także w Polsce odwrót od mocnych alkoholi to kolejny czynnik, który dobrze wróży miodosytniom. Łączna produkcja miodów pitnych w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich lat prawie dwukrotnie i wynosi ok. 1,2 mln litrów.

Ocenia się, że miody, choć ich krajowa sprzedaż rośnie nawet o 8 proc. rocznie, stanowią wciąż nie więcej niż 0,5 proc. wszystkich napojów alkoholowych kupowanych w Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane