• rozwiń
    • WIG20 2212.02 +0.81%
    • WIG30 2443.15 +0.89%
    • WIG 52288.10 +0.73%
    • sWIG80 13215.56 +0.29%
    • mWIG40 3753.81 +0.87%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:00

Dostosuj

Kołodko: Gdyby nie Balcerowicz, zarabialibyśmy więcej

Kołodko: Gdyby nie Balcerowicz, zarabialibyśmy więcej
Foto: TVN24 Foto: Kołodko krytycznie o planie Balcerowicza

- Gdyby nie szokowa terapia Balcerowicz, a potem schładzanie gospodarki pod koniec lat 90., średnia pensja wynosiłaby dziś nie 3,4 tys. zł a 5 tys. zł, a średni PKB na głowę nie 18 tys. dol. a 25 tys. dolarów - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 b. minister finansów Grzegorz Kołodko.

W "Kropce nad i" w TVN24 Kołodko oceniał ogłoszony równo 20 lat temu tzw. plan Balcerowicza, który wprowadził w Polsce kapitalizm.

Kołodko przyznał, że Balcerowicz stanął na czele gospodarki, która była w bardzo ciężkiej sytuacji. - Było dużo niedoborów, a ceny rosły w ogromnym tempie - stwierdził. Podkreślił jednak, że część problemów udało się rozwiązać jeszcze przed wprowadzeniem planu Balcerowicza. - Już latem połowa cen była uwolniona - podkreślił.

Pytany, czy terapia szokowa była dobrym rozwiązaniem, Kołodko zdecydowanie zaprzeczył. - Więcej szoku niż terapii w tym było. W jej wyniku PKB i bezrobocie miały spaść tylko nieznacznie. Tymczasem PKB spadło o 20 proc. i pojawiły się 3 miliony bezrobotnych. - Balcerowicza chwalą tylko ludzie z tego samego obozu co on - przedstawiciele polskiego neoliberalizmu - powiedział.

"Można było osiągnąć więcej"

Zdaniem Kołodki, w wyniku planu Balcerowicza "zarżnięto" przemysł, a PGR-y zlikwidowano zamiast skomercjalizować. - Należało liberalizować, ale można tak było to zrobić, by osiągnąć lepsze efekty - podkreślił b. minister finansów. - Osiągnęliśmy wiele, ale można było osiągnąć więcej - dodał.

Pytany o zasługi Balcerowicza odparł, przyznał, że podjął się on próby ustabilizowania skrajnie niestabilnej sytuacji.

Zła reakcja rządu Tuska

Kołodko nie szczędził tez krytyki pod adresem obecnego ministra finansów. - Z polityki Rostowskiego nic nie wyszło. Deficyt jest większy niż zapowiadany przed wyborami. Jest też więcej o 400 tys. ludzi bez pracy, w skutek złej reakcji rządu Tuska na kryzys - stwierdził. Na uwagę, że mamy kryzys i inne kraje radzą sobie znacznie gorzej odparł: - Nieładnie się cieszyć, że u innych jest gorzej.

bgr/ola

Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane