• rozwiń
  • WIG20 2381.18 +0.19%
  • WIG30 2762.64 +0.31%
  • WIG 62481.19 +0.27%
  • sWIG80 15419.95 +0.15%
  • mWIG40 4867.10 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kasa Krajowa kwestionuje decyzję KNF ws. SKOK "Wspólnota"

Kasa Krajowa kwestionuje decyzję KNF ws. SKOK "Wspólnota"
Foto: tvn24 Foto: Kasa Krajowa podkreśla, że "Wspólnota" bezpośrednio przed ustanowieniem zarządcy komisarycznego zaczęła generować dodatni wynik finansowy

"Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego została podjęta w oparciu o błędnie ustalony stan faktyczny" - poinformował rzecznik Kasy Krajowej Andrzej Dunajski. Dzisiaj KNF zdecydowała o zawieszeniu działalności oraz wystąpieniu do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości gdańskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wspólnota".

- Konieczność złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wynika z sytuacji ekonomiczno–finansowej zastanej w kasie przez zarządcę komisarycznego, a w szczególności z braku perspektyw ograniczenia narastania strat i poprawy sytuacji oraz z zawartych przed ustanowieniem w kasie zarządcy komisarycznego wieloletnich, niekorzystnych dla SKOK „Wspólnota” umów powierzających istotne obszary działalności SKOK „Wspólnota” podmiotom zewnętrznym - poinformował KNF.

Zdaniem KNF umowy były zawarte w sposób, który w praktyce ograniczał możliwość ich zmiany działaniami SKOK „Wspólnota”. Na ich zmianę lub przedterminowe rozwiązanie KNF nie uzyskał zgody pozostałych stron umów.

Będzie skarga

Według Kasy Krajowej, która nadzoruje wszystkie SKOK-i decyzja ta podjęta została w oparciu o błędnie ustalony stan faktyczny, gdyż istniała możliwość sanacji Kasy przez same spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kasa poinformowała, że zaskarży tę decyzję.

Kasa Krajowa podkreśla, że "Wspólnota" bezpośrednio przed ustanowieniem zarządcy komisarycznego zaczęła generować dodatni wynik finansowy. Zamierzała także połączyć się z Kasą Stefczyka, jednak po ustanowieniu zarządcy komisarycznego działania te zostały zaprzepaszczone.

"W związku z biernością zarządcy komisarycznego, który przejął wszystkie kompetencje organów Kasy poza prawem zmiany statutu, Komisja Nadzoru Finansowego nie wydała zgody na połączenie kas. W związku z tym Kasa Stefczyka gotowa była na przejęcie Kasy Wspólnota" - czytamy w komunikacie Kasy Krajowej.

Bez programu naprawczego

Kasa zaznacza, że mimo niezakończenia tego postępowania, KNF podjęła decyzję o zawieszeniu działalności "Wspólnoty".

"Kasa Krajowa pragnie podkreślić, że decyzja o przejęciu kasy przez inną kasę może zostać podjęta przez Komisję Nadzoru Finansowego, jeżeli w wyniku przejęcia wyrażony procentowo stosunek funduszy własnych do wartości aktywów kasy przejmującej po przejęciu kasy nie obniży się poniżej poziomu 1 proc. - głosi komunikat.

"Podkreślić należy, że zarządca komisaryczny nie opracował programu postępowania naprawczego, do czego go zobowiązała Komisja Nadzoru Finansowego, nie podpisał sprawozdania finansowego za 2013 r., co uniemożliwiło wydania opinii o tym sprawozdaniu przez biegłego rewidenta i uniemożliwiło podjęcie przez Kasę Krajową pozytywnej decyzji o kolejnej pomocy stabilizacyjnej Kasie Wspólnota" - dodano.

Obciążenie BFG

Kasa Krajowa zwraca również uwagę na fakt, że jednym ze skutków decyzji KNF będzie obciążenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wypłatami z tytułu gwarancji depozytów, czego w opinii Kasy Krajowej można było uniknąć.

"Niepokój i zdziwienie budzi również fakt, że komunikaty Komisji Nadzoru Finansowego w związku z decyzją dotyczącą SKOK-u Wspólnota, nie wskazują - tak, jak praktykowane jest to w zamieszczanych na stronie KNF innych komunikatach - osób, które podjęły taką decyzję ani daty podjęcia tej decyzji" - czytamy w komunikacie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane