• rozwiń
    • WIG20 2234.82 -0.02%
    • WIG30 2577.69 -0.08%
    • WIG 59069.56 -0.04%
    • sWIG80 16371.47 +0.32%
    • mWIG40 4795.92 -0.23%

Ostatnia aktualizacja: 2017-03-24 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Jak napisać pozew? Paweł Blajer pokazuje, jak to zrobić

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Okazuje się, że pisząc pozew sądowy nie musimy korzystać z pomocy prawnika. W ten sposób możemy zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. W programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer krok po kroku pokazuje, jak to zrobić.

Usługi prawników zwykle wiążą się z dużymi kosztami. Wizyta w kancelarii prawnej, nawet w drobnej sprawie może spustoszyć domowy budżet. Jednak są sytuację, kiedy nie musimy wynajmować prawnika. W prostych sprawach sami możemy napisać pozew i pójść z nim do sądu.

Jak to zrobić?

Możemy skorzystać ze wzoru pozwu, który przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. - Jest to formularz sądowy pozwu. Obligatoryjnie stosuje się go gdy wartość przedmiotu sportu wynosi do 10 tysięcy złotych, a roszczenie wynika z umowy - tłumaczy adwokat Eliza Kuna.

Mecenas Eliza Kuna wyjaśnia, że formularz wystarczy pobrać ze strony resortu, wydrukować i wypełnić. - Musimy wypełnić kto jest pozwanym, a kto powodem. Powodem jest osoba, która inicjuje spór, czyli ta, która chce np. odzyskać swoją należność pieniężną. Natomiast w rubryce "pozwany" uzupełniamy dane osoby, od której chcemy odzyskać należność - wyjaśnia Eliza Kuna.

Ważne jest, aby wśród danych pozwanego znalazł się jego adres. - Musimy znać adres pozwanego, aby sprawa się rozpoczęła. Może to być chociażby ostatni jego znany adres. Możemy też skorzystać z bazy ministerstwa sprawiedliwości, w której znajdziemy taką informację - uważa Eliza Kuna.

Co dalej?

Następnym krokiem jest uzupełnienie rubryki "żądanie zasądzenia". - Musimy wybrać, czy staramy się o żądanie solidarne, czyli takie, w którym wspólnie z kimś staramy się np. o zwrot należności, czy pożyczonych pieniędzy. Musimy też wskazać w jaki sposób się domagamy zwrotu, czyli ustalamy jaką kwotę pozwany musi oddać konkretnej osobie - tłumaczy Kuna.

W pozwie możemy też ubiegać się o odsetki. - Możemy walczyć o nie wtedy, gdy zastrzegliśmy je w umowie. Musimy wtedy wskazać od jakiego terminu i w jakiej wysokości się nam należą - twierdzi mecenas.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane