• rozwiń
  • WIG20 2443.83 +1.36%
  • WIG30 2809.62 +1.18%
  • WIG 63047.02 +1.20%
  • sWIG80 13976.74 +1.16%
  • mWIG40 4782.21 +0.96%

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-17 17:15

Dostosuj

Czy wiesz, jaki chleb jesz? Firmy źle go znakują

Czy wiesz, jaki chleb jesz? Firmy źle go znakują
Foto: TVN24 Archiwum Foto: Producenci mają problemy z prawidłowym oznaczeniem masy chleba

Do ponad połowy partii skontrolowanego w minionym roku pieczywa Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia. Brakowało informacji o masie pieczywa, pełnej nazwy produktu i danych identyfikujących producenta. Urzędnicy przypominają, że podstawowe składniki pieczywa to: mąka, woda, drożdże lub zakwas i sól.

W 2013 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 2,8 tys. partii pieczywa i wyrobów piekarskich. Nieprawidłowości stwierdzono w 55,6 proc. przypadków. Najwięcej uwag dotyczyło oznakowania pieczywa sprzedawanego luzem - zastrzeżenia wniesiono do 63,3 proc. spośród 758 partii zbadanych w I kwartale ubiegłego roku.

Jak poinformował UOKiK, nieprawidłowości polegały m.in. na braku informacji o masie jednostkowej pieczywa oraz niepodawaniu pełnej nazwy produktu i danych identyfikujących producenta. "Znacznie rzadziej kwestionowano niewłaściwą jakość pieczywa (12 proc. spośród 58 skontrolowanych partii). Zastrzeżenia dotyczyły m.in. kruszenia się kromek chleba i obniżonej, w stosunku do deklaracji na opakowaniu, masy pieczywa" - napisano w komunikacie.

Zastrzeżenia dotyczyły m.in. kruszenia się kromek chleba i obniżonej, w stosunku do deklaracji na opakowaniu, masy pieczywa

Komunikat UOKiK

Urząd przypomina, że informacje o pieczywie sprzedawanym luzem podaje się w miejscu sprzedaży, np. na wywieszce dotyczącej danego rodzaju pieczywa, naklejce na chlebie lub w inny sposób, w miejscu dostępnym bezpośrednio konsumentom. Natomiast informacje o pieczywie zapakowanym powinniśmy znaleźć na opakowaniu.

To musi być na chlebie

Oznaczenie pieczywa sprzedawanego luzem musi zawierać: nazwę rodzajową - kiedy w oznakowaniu pojawi się tylko nazwa fantazyjna, np. chleb wiejski, bułka zwykła, nie wiadomo, z czego tak naprawdę składa się takie pieczywo. "Nazwa powinna informować konsumenta o charakterze produktu i nie może wprowadzać w błąd - konieczne jest zatem podawanie informacji, dzięki którym wiadome jest, z czego wytworzono konkretny produkt, np. prawidłowa nazwa to: chleb wiejski żytni, bułka zwykła pszenno-żytnia" - poinformował urząd. Dodano, że w wykazie składników użytych do produkcji pieczywa sprzedawanego luzem powinny być wymienione wszystkie, zgodnie z malejącą kolejnością ich udziału w momencie użycia do produkcji.

Jak podkreśla urząd, nazwa producenta umożliwia rozpoznanie, z której piekarni pieczywo pochodzi. Informacja o pieczywie sprzedawanym luzem musi też zawierać wagę pieczywa.

Klient ma też wiedzieć, że pieczywo np. wyprodukowano z ciasta głęboko mrożonego. "Pieczywo z ciasta mrożonego wytwarzane jest m.in. w piekarniach hipermarketów oraz specjalnych piecach używanych przez mniejsze sklepy" - podano.

Prawidłowe oznakowanie

Urząd przypomina, że na pieczywie pakowanym, oprócz informacji obowiązkowych dla wypieków oferowanych luzem, dodatkowo powinny się znaleźć: data minimalnej trwałości (np. najlepiej spożyć przed …), czyli data, do której prawidłowo przechowywany lub transportowany produkt zachowuje swoje właściwości, takie jak smak i konsystencję, jednak nawet po jej upływie może nadawać się do spożycia.

Producenci pieczywa stosują także dodatki popularnie zwane polepszaczami, które skracają proces pieczenia oraz m.in. zwiększają objętość i poprawiają wygląd pieczywa. Szczególną uwagę warto zwrócić na pieczywo pakowane, w którego składzie oprócz polepszaczy, możemy również znaleźć konserwanty hamujące pleśnienie i przedłużające jego trwałość

Komunikat UOKiK

Na opakowaniu musi być też procentowa zawartość składników występujących w pieczywie, jeśli są one przywołane w nazwie lub grafice (np. chleb ze śliwką), oraz dane identyfikujące podmiot, który produkuje, wprowadza do obrotu lub paczkuje pieczywo.

Powinna też być podana zawartość netto lub liczba sztuk opakowanego pieczywa, a także warunki przechowywania, jeśli jakość pieczywa od tego zależy, np. pieczywo z nietrwałymi mikrobiologicznie dodatkami. Musi także być oznaczenie partii produkcyjnej, jeśli nie jest tym oznaczeniem data minimalnej trwałości.

Urząd przypomina, że podstawowe składniki pieczywa to: mąka, woda, drożdże lub zakwas, sól.

"Producenci pieczywa stosują także dodatki popularnie zwane polepszaczami, które skracają proces pieczenia oraz m.in. zwiększają objętość i poprawiają wygląd pieczywa. Szczególną uwagę warto zwrócić na pieczywo pakowane, w którego składzie oprócz polepszaczy, możemy również znaleźć konserwanty hamujące pleśnienie i przedłużające jego trwałość" - informuje UOKiK. Chodzi np. o karmel - jest zakazanym barwnikiem, dopuszczalnym tylko w pieczywie słodowym (tj. chlebie z dodatkiem ekstraktu słodowego). "Nadaje pieczywu kolor brązowy, aby sprawiało wrażenie razowego, którym w rzeczywistości nie jest" - czytamy w komunikacie.

Guma w pieczywie?

UOKiK podkreśla, że do chleba i produktów podobnych nie można stosować barwników spożywczych (dopuszczalne w pieczywie cukierniczym). Zalicza się do nich: dioctan sodu (E262) - przedłuża świeżość pieczywa, stosowany do wyrobu tzw. pieczywa tostowego; kwas L-askorbinowy (E300) – pomaga zatrzymywać gaz w cieście, co powoduje, że optycznie zwiększa się objętość pieczywa; guma guar (E412) jest stosowana jako stabilizator i środek zagęszczający.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane