• rozwiń
    • WIG20 2234.82 -0.02%
    • WIG30 2577.69 -0.08%
    • WIG 59069.56 -0.04%
    • sWIG80 16371.47 +0.32%
    • mWIG40 4795.92 -0.23%

Ostatnia aktualizacja: 2017-03-24 17:15

Dostosuj

Cała władza w ręce Fed

Cała władza w ręce Fed
Foto: wikipedia.org Foto: Fed, czyli amerykański bank centralny ma mieć władzę nad wszystkimi instytucjami finansowymi

Szersze uprawnienia dla Rezerwy Federalnej i powołanie specjalnej rady, która miałaby oceniać ryzyko w systemie finansowym. Takie są najważniejsze założenia reformy nadzoru finansowego w USA, które w poniedziałek przedstawił autor tego projektu, Demokrata Christopher Dodd, szef Senackiej Komisji Bankowe.

Zmiany mają powiększyć władzę Fed nad wszystkimi firmami z sektora finansowego - nie tylko nad bankami. Według projektu bank centralny będzie mógł nadzorować holdingi bankowe z aktywami przekraczającymi 50 miliardów dolarów. Otrzyma uprawnienia do zakazywania pewnych ryzykownych praktyk bankowych.

Rząd będzie mógł także przejmować i dzielić duże, upadające instytucje finansowe. Koszty takich operacji byłyby pokrywane ze specjalnego funduszu wartości 50 mld dolarów, do którego musiałyby się dokładać nadzorowane banki.

Ponadto nieregulowane dotychczas fundusze hedgingowe, szczególnie odpowiedzialne za kryzys, musiałyby się rejestrować, co dałoby rządowi bliższy wgląd w ich działalność.

Ochrona konsumentów

Plan reformy przewiduje powołanie w Rezerwie Federalnej (Fed) specjalnego wydziału ochrony konsumentów, który wyznaczałby reguły rządzące oferowaniem im produktów finansowych, takich jak kredyty hipoteczne i karty kredytowe.

Ponieważ Demokraci nie mają już w Senacie większości umożliwiającej przegłosowanie ustawy, do jej przyjęcia będą konieczne głosy Republikanów - ale ci na razie wycofali swoje poparcie dla reform. Przeciwne zmianom jest też lobby bankowców.

ram
Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane