• rozwiń
  • WIG20 1825.61 -0.88%
  • WIG30 2023.85 -1.03%
  • WIG 46170.58 -0.86%
  • sWIG80 13632.87 -0.81%
  • mWIG40 3501.54 -1.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:14

Dostosuj

Korzystasz z bankowości mobilnej? Rób to bezpiecznie

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? Odtwórz: Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?
Foto: Powinniśmy zwracać uwagę na bezpieczne korzystanie z bankowości mobilnej | Video: Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?

W smartfonach przechowujemy wiele istotnych danych - także tych, które pomagają w zarządzaniu naszymi pieniędzmi. Telefon - skarbnica wielu informacji może jednak zostać przechwycony, trafiając w niepowołane ręce. Skutki wówczas mogą być dramatyczne. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby korzystanie z bankowości mobilnej było bezpieczne.

Oto 5 zasad bezpiecznego korzystania z bankowości mobilnej:

1. Blokada dostępu do telefonu

To pierwsza, podstawowa ochrona, o którą musimy zadbać. Telefon zabezpieczamy kodem PIN - im bardziej złożony i nieoczywisty, tym lepiej. Inną ochroną jest specjalny symbol, szlaczek, który rysujemy na dotykowym ekranie. Nowocześniejsze modele telefonów mają opcje zabezpieczenia odciskiem palca.

2. Instalacja oprogramowania antywirusowego

Smartfony są swego rodzaju mini-komputerami. Skoro PC-ty chronimy programami antywirusowymi, ale należałoby także robić to samo z telefonami. Warto zainstalować programy, które dodatkowo szyfrują hasło.

3. Aktualizacja systemu operacyjnego

Podobnie, jak w przypadku komputerów, powinniśmy dbać o regularne aktualizowanie systemów operacyjnych. Pozwala to na wyeliminowanie tzw. „dziur” w zabezpieczeniach.

4. Unikanie oddawania urządzenia innemu użytkownikowi

Warto postrzegać swój telefon jako portfel - nie należy go zatem pożyczać obcej osobie. Jeśli jednak musimy oddać telefon - np. do serwisu, należy go przygotować. Najlepiej wówczas usunąć wszystkie SMS-y z banku, wylogować się z aplikacji czy usunąć podręczną pamięć przeglądarek.

5. Wystrzeganie się publicznych sieci Wi-Fi

W kawiarniach, pubach czy na ulicach jesteśmy kuszeni dostępnością darmowej sieci. Nie zawsze jest ona jednak bezpieczna. Najlepiej unikać łączenia z takimi sieciami, a już na pewno logowania do aplikacji bankowości mobilnej. Takie zachowanie można porównać do ostentacyjnego przeglądania portfela w zatłoczonym metrze.

Podziel się:

Polub TVN24 BiS:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane