• rozwiń
    • WIG20 2326.28 -1.38%
    • WIG30 2676.48 -1.32%
    • WIG 60907.75 -1.02%
    • sWIG80 16264.78 -0.08%
    • mWIG40 4837.35 -0.59%

Ostatnia aktualizacja: 2017-05-26 17:15

Dostosuj

Oszuści podszywają się pod największy polski bank. Kategoryczne ostrzeżenie

Piotr Niemczyk o atakach hakerów "Źródło: TVN24 BiS"

Oszuści w ofensywie, tym razem podszywają się oni pod Powszechną Kasę Oszczędnościową Bank Polski. W wiadomościach wysyłanych na skrzynki e-mailowe przestępcy sugerują, że ktoś wpłacił pieniądze na konto adresata. "Prosimy nie odpowiadać na tego typu e-maile, nie otwierać załącznika, nie korzystać z podanych linków i nie udostępniać danych osobowych" - ostrzega bank w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

Jak wskazuje branżowy portal Niebezpiecznik, wiadomość wysyłana przez cyberprzestępców o temacie "Potwierdzenie wpłaty" nie zawiera żadnej treści, a jedynie plik o rozszerzeniu PDF. Po jego otwarciu na naszym komputerze otwiera się dokument, który już na pierwszy rzut oka może być podejrzany.

Brakuje bowiem w nim szczegółów rzekomej transakcji. Nie ma w nim między innymi ani numeru rachunku, ani daty operacji. Dodatkowo na ekranie widnieje komunikat: "Podczas pobierania zawartości dokumentu z serwera, wystąpił błąd. Za chwile rozpocznie się manualne pobieranie".

W rzeczywistości załącznik przekierowuje nas na stronę, z której na komputer pobierany jest złośliwy plik. Jak ustalił portal Niebezpiecznik, adres IP używany przez cyberprzestępców jest powiązany z rozsyłaną od kilku dni kampanią fałszywych faktur operatora Play.

Bank radzi

O sprawę postanowiliśmy zapytać przedstawicieli PKO BP. "Bank nie jest autorem tych e-maili. Ostrzegamy, że są to fałszywe wiadomości mające na celu zainstalowanie na komputerze odbiorcy szkodliwych programów podglądających i śledzących jego działania" - możemy przeczytać w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl przez Michała Tkaczuka, eksperta banku.

"Prosimy nie odpowiadać na tego typu e-maile, nie otwierać załącznika, nie korzystać z podanych linków i nie udostępniać danych osobowych, loginu i haseł do konta, kodów jednorazowych, jak również danych dotyczących karty płatniczej - PIN-u, kodu CVV. Te dane są do wyłącznej wiadomości klienta" - dodano.

W razie otwarcia załącznika PKO BP prosi ofiarę ataku o kontakt ze swoją bezpłatną infolinią. Jednocześnie bank podkreśla, że zgłosił sprawę do organów ścigania.

"Reagujemy natychmiast na każdy sygnał o wysyłce fałszywych maili i każdy przypadek jest przez nas zgłaszany do organów ścigania oraz do międzynarodowych zespołów CERT, które zajmują się zwalczaniem przypadków naruszeń bezpieczeństwa komputerowego, jak również przeciwdziałaniem tego typu oszustwom w przyszłości" - czytamy.

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane