• rozwiń
    • WIG20 2304.48 -0.16%
    • WIG30 2661.88 -0.07%
    • WIG 60982.19 -0.01%
    • sWIG80 15982.99 -0.04%
    • mWIG40 4888.14 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rewolucja w płatnościach. Zapłacisz za zakupy robiąc selfie

Rewolucja w płatnościach. Zapłacisz za zakupy robiąc selfie
Foto: Shutterstock Foto: Aby zatwierdzić przelew nie będziemy potrzebowali PIN-u ani hasła. Wystarczy zrobić tzw. selfie

Nadchodzą wielkie zmiany w płatnościach moblinych. MasterCard wdraża w Wielkiej Brytanii usługę "selfie pay". Teraz, aby potwierdzić transakcję np. za zakupy w sklepie wystarczy zrobić zdjęcie swojej twarzy. Nie jest potrzebny kod PIN ani hasło.

Gigant rynku kart płatniczych wprowadzając usługę "selfie pay" chce ułatwić, szczególnie młodemu pokoleniu, autoryzację płatności. Po testach m.in. w USA i Holandii z płatności za pomocą zdjęcia twarzy z usługi będą mogli korzystać klienci w Wielkiej Brytanii.

Zrób selfie i zapłać

Nowa technologia umożliwia autoryzację mobilnych transakcji za pomocą wykonania tzw. selfie, czyli własnoręcznego zdjęcia twarzy. Usługa pozwala uniknąć wpisywania numeru PIN, czy podawania hasła w celu potwierdzenia płatności. Oznacza to, że niebawem w kolejce w supermarkecie nie będziemy już czekać aż klienci przed nami przypomną sobie PIN, lecz aż wykonają tzw. selfie.

Autoryzację mobilnej transakcji za pomocą wykonania zdjęcia twarzy będzie można wykorzystać również w przypadku zakupów online. W tym przypadku również nie będzie potrzebny kod PIN, czy hasło.

Jak podaje "Financial Times" system płatności "selfie pay" po udanych testach będzie latem tego roku dostępny w 14 krajach. - W czasie testów ta usługa bardzo przypadła do gustu konsumentom - mówił "FT" Ajay Bhalla, prezes MasterCard i podkreślił, że misją koncernu jest umożliwienie i ułatwianie płatności w każdych okolicznościach, miejscu i czasie. - Za pośrednictwem dowolnego urządzenia mobilnego - dodał.

Bezpieczeństwo

Zdaniem koncernu nowe rozwiązania w płatnościach mobilnych, w tym właśnie "selfie pay" zwiększą bezpieczeństwo transakcji finansowych. - Przestępcy stają się coraz sprytniejsi, więc kładziemy nacisk na to, aby zapobiegać nadużyciom finansowym - uważa Ajay Bhalla.

Moda na tzw. selfie rozprzestrzeniła się na niemal cały świat. Materiał programu "Świat technologii"

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane