• rozwiń
  • WIG20 2406.96 -0.69%
  • WIG30 2778.59 -0.43%
  • WIG 62818.71 -0.41%
  • sWIG80 14755.86 -0.11%
  • mWIG40 4829.21 +0.18%

Ostatnia aktualizacja: 2018-02-16 17:15

Dostosuj

Krytyczny błąd w MacOS. Apple reaguje

Apple ma zapłacić 13 mld euro podatków "Źródło: TVN24BiS /"

Krytyczny błąd w systemie MacOS 10.13 pozwala zdobyć uprawnienia administratora bądź zalogować się na konto uprzywilejowane bez znajomości właściwego hasła. Błąd wywoływany jest poprzez żądanie uwierzytelnienia przy zmianach konfiguracji systemu. Apple poinformowało, że pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Podatność pozwala na zdobycie dostępu do uprzywilejowanych funkcji zarządzania systemem operacyjnym poprzez wpisanie słowa "root" w miejsce loginu przy jednoczesnym pominięciu podania hasła dostępu.

Wykorzystanie podatności pozwala również na wyłączenie szyfrowania dysku oraz zmianę innych ustawień systemowych komputera, co poważnie wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowników

Co robić?

Podatność można unieszkodliwić poprzez ustawienie własnego hasła dostępu dla uprawnień administratora w systemie - wówczas błąd przyznawania dostępu bez podania jakiegokolwiek hasła nie będzie mógł być wykorzystany.

Apple potwierdziło problem. Poinformowało, że przygotowuje poprawkę bezpieczeństwa i zaproponowało tymczasowe rozwiązanie problemów.

"Pracujemy nad aktualizacją oprogramowania, która rozwiąże ten problem. W międzyczasie ustawienie hasła roota zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do komputera Mac. Aby włączyć użytkownika root i ustawić hasło, postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie: https://support.apple.com/en-us/HT204012. Jeśli użytkownik root jest już aktywny, to należy się upewnić, że nie jest ustawione puste hasło, a więc postępuj zgodnie z instrukcjami w sekcji >>Zmień hasło roota<<" - głosi komunikat firmy z Cupertino.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane