• rozwiń
    • WIG20 2304.48 -0.16%
    • WIG30 2661.88 -0.07%
    • WIG 60982.19 -0.01%
    • sWIG80 15982.99 -0.04%
    • mWIG40 4888.14 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Korzystasz z bankowości mobilnej? Rób to bezpiecznie

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? Odtwórz: Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?
Foto: Powinniśmy zwracać uwagę na bezpieczne korzystanie z bankowości mobilnej | Video: Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?

W smartfonach przechowujemy wiele istotnych danych - także tych, które pomagają w zarządzaniu naszymi pieniędzmi. Telefon - skarbnica wielu informacji może jednak zostać przechwycony, trafiając w niepowołane ręce. Skutki wówczas mogą być dramatyczne. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby korzystanie z bankowości mobilnej było bezpieczne.

Oto 5 zasad bezpiecznego korzystania z bankowości mobilnej:

1. Blokada dostępu do telefonu

To pierwsza, podstawowa ochrona, o którą musimy zadbać. Telefon zabezpieczamy kodem PIN - im bardziej złożony i nieoczywisty, tym lepiej. Inną ochroną jest specjalny symbol, szlaczek, który rysujemy na dotykowym ekranie. Nowocześniejsze modele telefonów mają opcje zabezpieczenia odciskiem palca.

2. Instalacja oprogramowania antywirusowego

Smartfony są swego rodzaju mini-komputerami. Skoro PC-ty chronimy programami antywirusowymi, ale należałoby także robić to samo z telefonami. Warto zainstalować programy, które dodatkowo szyfrują hasło.

3. Aktualizacja systemu operacyjnego

Podobnie, jak w przypadku komputerów, powinniśmy dbać o regularne aktualizowanie systemów operacyjnych. Pozwala to na wyeliminowanie tzw. „dziur” w zabezpieczeniach.

4. Unikanie oddawania urządzenia innemu użytkownikowi

Warto postrzegać swój telefon jako portfel - nie należy go zatem pożyczać obcej osobie. Jeśli jednak musimy oddać telefon - np. do serwisu, należy go przygotować. Najlepiej wówczas usunąć wszystkie SMS-y z banku, wylogować się z aplikacji czy usunąć podręczną pamięć przeglądarek.

5. Wystrzeganie się publicznych sieci Wi-Fi

W kawiarniach, pubach czy na ulicach jesteśmy kuszeni dostępnością darmowej sieci. Nie zawsze jest ona jednak bezpieczna. Najlepiej unikać łączenia z takimi sieciami, a już na pewno logowania do aplikacji bankowości mobilnej. Takie zachowanie można porównać do ostentacyjnego przeglądania portfela w zatłoczonym metrze.

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane