• rozwiń
    • WIG20 2304.48 -0.16%
    • WIG30 2661.88 -0.07%
    • WIG 60982.19 -0.01%
    • sWIG80 15982.99 -0.04%
    • mWIG40 4888.14 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Afera w Volkswagenie

Volkswagen bez prezesa. Michael Horn zrezygnował

Foto: PAP/EPA/ JIM LO SCALZO Foto: Michael Horn zrezygnował z funkcji prezesa

Volkswagen bez prezesa. Dotyczasowy szef koncernu w Stanach Zjednoczonych Michael Horn zrezygnował ze stanowiska "za porozumieniem stron", a powodem miały być słabe wyniki koncernu.

Tylko w lutym sprzedaż samochodów ze stajni Volkswagena za oceanem spadła bowiem aż o 13 procent. To więcej niż szacowali analitycy.

Kto następcą?

Jak jednak zapewnił cytowany w oświadczeniu Herbert Diess, prezes marki Volkswagen, "podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, Michael Horn zbudował silne relacje z krajowym oddziałem i pokazał modelowy typ przywództwa w trudnych czasach dla marki".

54-letniego Horna tymczasowo zastąpi dotychczasowy dyrektor wykonawczy Hinrich Woebcken.

Horn objął stanowisko prezesa w styczniu 2014 rok, jednak znalazł się w ogniu krytyki po ujawnieniu afery spalinowej. Były już prezes amerykańskiego oddziału jest wskazywany jako jeden z 30 menedżerów VW, którzy mieli wiedzieć o manipulacjach.

Afera spalinowa

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku Volkswagen przyznał się do instalowania w swoich autach oprogramowania pozwalającego na manipulowanie pomiarem emisji spalin i zaniżanie pomiaru emisji tlenków azotu.

Dotyczy to ok. 11 milionów samochodów tego koncernu na świecie.

Sytuacja pogorszyła się jeszcze, gdy w listopadzie najpierw wyszło na jaw, że Volkswagen mógł zaniżać poziom zużycia paliwa i emisji CO2 w przypadku ok. 800 tys. aut, głównie z silnikami Diesla, a później - że problem ten może dotyczyć większej liczby samochodów z silnikami benzynowymi, niż poprzednio zakładano.

W styczniu szef Volkswagena kolejny raz przeprosił za aferę spalinową:

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane