• rozwiń
  • WIG20 2392.77 +0.24%
  • WIG30 2755.03 +0.24%
  • WIG 62066.96 +0.11%
  • sWIG80 14287.19 -0.18%
  • mWIG40 4717.39 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:58

Dostosuj

Pojedziemy na ropie z Kazachstanu. Dostawa w grudniu

Rada nadzorcza PKN Orlen wybrała zarząd spółki nowej kadencji "Źródło: tvn24"

PKN Orlen kupił, w formule spot, 90 tysięcy ton kazachskiej ropy naftowej typu CPC - Caspian Pipeline Consortium. Tankowiec z surowcem, który wyruszył ostatnio z portu w Noworosyjsku, spodziewany jest w Gdańsku na początku grudnia.

Jest to kolejny ładunek ropy naftowej z Kazachstanu dla grupy Orlen – poinformował w piątek płocki koncern.

"Obecny zakup jest elementem strategii koncernu, która zakłada otwarcie na różne kierunki dostaw i wykorzystywanie okazji rynkowych" - podkreślił PKN Orlen, odnosząc się do realizowanego transportu kazachskiej ropy. "Spółka nie wyklucza kolejnych zakupów rop lekkich" - zaznaczył płocki koncern.

Otwarcie na nowe kierunki

Z końcem października do portu w Gdańsku dopłynął tankowiec z blisko 100 tys. ton ropy naftowej WTI - West Texas Intermediate z USA, przeznaczonej do przerobu w rafinerii PKN Orlen w Płocku, największym tego typu kompleksie w Polsce. Spółka zwróciła wówczas uwagę, że ropa naftowa WTI to lekki gatunek tego surowca, o relatywnie niskiej gęstości i niskiej zawartości siarki, dzięki czemu w procesie destylacji uzyskuje się dużą ilość benzyn i oleju napędowego.

Jak wyjaśniał płocki koncern, przy okazji dostawy surowca z USA strategia spółki opiera się m.in. na optymalizacji procesu zakupowego i uzupełnianiu kontraktów długoterminowych umowami spotowymi (doraźnymi - red.) zawieranymi na korzystnych warunkach.

PKN Orlen informował wcześniej, iż jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata. Spółki z grupy Orlen zarządzają rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie o łącznej zdolności przerobowej 35,2 mln ton surowca.

Dostawy ropy

W grudniu 2016 r. PKN Orlen kupił 1 mln baryłek ropy typu Iranian Light przeznaczony dla rafinerii spółki w Płocku. Jak podkreślał wówczas płocki koncern, nawiązana współpraca z Irańską Narodową Kompanią Naftową jest elementem strategii płockiego koncernu, która "ma na celu budowę relacji handlowych z największymi producentami ropy na świecie oraz otwarcie na różne kierunki dostaw".

Na początku listopada 2016 r. PKN Orlen przedłużył na rok, do końca 2017 r., kontrakt na dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej - kontrakt, zawarty kilka miesięcy wcześniej, w maju, dotyczył dostaw surowca dla grupy kapitałowej płockiego koncernu z Saudi Aramco, jednego z największych koncernów wydobywczych na świecie. Umowa zakłada zaopatrzenie w surowiec na poziomie ok. 200 tys. ton miesięcznie, przy czym może on trafiać do przerobu w sześciu rafineriach grupy kapitałowej płockiego koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie.

Pierwsza dostawa 100 tys. ton ropy naftowej z Saudi Aramco dla rafinerii PKN Orlen na podstawie umowy spot dotarła do portu w Gdańsku we wrześniu 2015 r.

W grudniu 2016 r. PKN Orlen zawarł z kolei aneks do umowy z Tatneft Europe z siedzibą w Szwajcarii - handlowym przedstawicielem rosyjskiej spółki Tatneft na dostawy ropy do czeskiej rafinerii w Litvinowie z grupy Unipetrolu, w którym płocki koncern posiada większość udziałów.

Wcześniej PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company. PKN Orlen ma też kontrakt z Tatneft Europe.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego tupu w Europie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane