• rozwiń
    • WIG20 2326.28 -1.38%
    • WIG30 2676.48 -1.32%
    • WIG 60907.75 -1.02%
    • sWIG80 16264.78 -0.08%
    • mWIG40 4837.35 -0.59%

Ostatnia aktualizacja: 2017-05-26 17:15

Dostosuj

Inwestorzy boją się ryzyka, złoty traci. Przez Francję

Foto: Yoan Valat/PAP/EPA Foto: W niedzielę we Francji odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich

Możliwość zwycięstwa przedstawicielki skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich we Francji i czwartkowe wydarzenia w Paryżu zwiększają niechęć do ryzyka - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, złoty wciąż znajduje się w korekcie spadkowej.

Około godz. 12.00 za jedno euro trzeba było zapłacić 4,26 zł. Jeden dolar kosztował 3,98 zł, frank szwajcarski - 3,99 zł, a funt brytyjski - 5,10 zł.

"Za sprawą zbliżających się wyborów prezydenckich oraz wczorajszego prawdopodobnego ataku terrorystycznego uwaga rynków skupiona będzie dziś na Francji. Możliwość zwycięstwa przedstawicielki skrajnej prawicy, obok czwartkowych wydarzeń w Paryżu zwiększa awersję do ryzyka. Na wartości umiarkowanie zyskuje dolar, a tracą waluty rynków wschodzących, w tym złoty. Na dzisiejszym otwarciu kurs EUR/PLN utrzymuje się wokół kwietniowego maksimum na poziomie 4,27" - oceniają ekonomiści Banku Millennium.


W czwartek wieczorem w centrum Paryża w pobliżu Pól Elizejskich doszło do strzelaniny w wyniku której zginął jeden policjant, a dwóch zostało rannych, napastnik nie żyje - poinformowało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych i policja. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Napięcie rośnie

Również w ocenie Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, wydarzenia z Francji zdominują piątkową sesję. "Na rynkach finansowych rośnie napięcie przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi (I tura) we Francji, co dziś zapewne będzie dodatkowo spotęgowane wczorajszym wieczornym zamachem w Paryżu" - napisała w komentarzu.

"Notowania złotego uzależnione będą przede wszystkim od sentymentu globalnego. Kurs EUR/PLN może zakończyć tydzień w przedziale 4,26-4,29, poniedziałkowe notowania natomiast uzależnione będą od wyników wyborów we Francji" - dodała.

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ ocenia, że PLN wciąż znajduje się w fazie korekty po silnym umocnieniu w pierwszym kwartale. Ponadto, jego zdaniem, przed niedzielnymi wyborami we Francji trudno oczekiwać wyraźnego ruchu inwestorów w kierunku bardziej ryzykownych aktywów.

"Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy próby rozegrania słabszego PLN, jednak ponownie dynamika tych impulsów jest ograniczona. Brak większej reakcji na krajowe dane wskazuje, iż to wydarzenia z szerokiego rynku pozostają kluczowe. W dalszym ciągu podtrzymuję założenie o potencjalnej korekcie spadkowej na PLN, na co wskazuje m.in. zachowanie koszyka BOSSA PLN" - napisał w piątkowej nocie.

Czytaj nasz raport: Francja wybiera prezydenta.

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane