Pieniądze

Pieniądze

Koniec gotówki coraz bliższy. Kolejne kraje chcą z niej zrezygnować

Coraz więcej krajów zmierza w kierunku rezygnacji z płatności gotówkowych. Duńskie Ministerstwo Finansów proponuje zniesienie obowiązku przyjmowania przez punkty handlowe i usługowe gotówki. O tym, czy przyjmować gotówkę zadecydują sami przedsiębiorcy. Blisko wyeliminowania gotówki z obiegu są też Szwedzi. W Polsce gotówka ma się dobrze, ale zdaniem ekspertów jako kraj mamy potencjał do rozwoju płatności bezgotówkowych.

Ceny podręczników skoczyły o 40 proc. "Specyfika rynku"

W latach 2010-2014 ceny pakietów podręczników do edukacji wczesnoszkolnej wzrosły średnio o 40 proc., jednak działania wydawnictw nie były efektem zmowy, tylko specyfiki organizacji tego rynku - wynika z opublikowanej w czwartek analizy UOKIK.

"Nie możemy kierować wiejącym wiatrem". Mateusz Walczak: nigdy nie graj przeciwko rynkowi

Inwestowanie z trendem na rynku finansowym jest proste, łatwe i przyjemne. Najlepiej jak trend jest długoterminowy, spokojny i na płynnym rynku. Długoterminowy, bo chcemy zarabiać nie tylko dziś i jutro, ale włożyć pieniądze i załapać się na solidny zarobek przy ograniczaniu ryzyka i stresu. Spokojny, bo im dynamiczniej się wspinamy na wykresach, tym większe ryzyko korekty (co najmniej), a płynność pozwala na szybkie wycofanie się z inwestycji bez ryzyka, że się kupujący nie znajdzie.

Kredyt na mieszkanie a dodatkowe koszty. Za co musisz zapłacić?

Niskie stopy procentowe zachęcają do brania kredytów, także tych hipotecznych na wymarzone “M”. Trzeba jednak pamiętać, że zakup mieszkania wiąże się z dodatkowymi kosztami oprócz ceny samego lokalu, a miesięczne raty mogą zostać powiększone o często przez nas nieoczekiwane koszty. W programie “Biznes dla ludzi” Paweł Blajer zapytał o opłaty około kredytowe - te bankowe i te pozabankowe.

Cudowne otrzeźwienie polskich rowerzystów

Po złagodzeniu przepisów dotyczących nietrzeźwych rowerzystów ich liczba drastycznie spadła. Czy jest ich faktycznie mniej, czy też nie stanowią już łakomego kąska dla policji - zastanawia się "Dziennik Gazeta Prawna".

Tanie kredyty kuszą, ale to bomba z opóźnionym zapłonem? Oto kilka rad, jak uniknąć kłopotów

Skoro miesięczna rata za kawalerkę może być średnio dwa razy niższa niż rynkowy czynsz za wynajem podobnego mieszkania, to odpowiedź na pytanie: kupować czy wynajmować narzuca się sama. Oczywiście, jeśli masz zdolność kredytową - być może taka myśl towarzyszy niejednej osobie, która zastanawia nad kupnem wymarzonego "M". Choć to duże uproszczenie, tym razem statystyki nie kłamią: od maja 2012 roku stopy procentowe systematycznie spadają, a wraz z nimi oprocentowanie kredytów i miesięczne raty milionów Polaków. Często o kilkadziesiąt, ale w niektórych wypadkach nawet o kilkaset złotych. Problem pojawi się wtedy, kiedy stopy zaczną rosnąć - a to raczej perspektywa nieunikniona. Czy wraz z tym urośnie "bańka złotowa"?

Ostatnie godziny na rozliczenie się z fiskusem. "Lepiej złożyć pusty PIT, ale podpisany, niż w ogóle"

- Warto jeszcze dziś dostarczyć do urzędu skarbowego nawet PIT zerowy, czyli pusty, ale podpisany. Natomiast w poniedziałek złożyć korektę - radził Grzegorz Baran, doradca podatkowy z kancelarii Baran&Pluta. Jak bowiem tłumaczył, "samo złożenie PIT-u 37 (podpisanego) nie jest przestępstwem. Mamy prawo go poprawić". Z tego tytułu nie grożą nam żadne sankcje. A jeśli nie rozliczymy się w terminie z fiskusem, grożą nam kary. Jak poinformował o godz. 16:45 resort finansów, liczba PIT-ów złożonych za pośrednictwem elektronicznego systemu przekroczyła już 7 mln. Najwięcej e-PITów złożono w województwie mazowieckim (13,8 proc.).

Polacy złożyli już ponad 6,3 mln e-PIT-ów. "Nie czekajmy na ostatnią chwilę"

Do godz. 12.00 we wtorek podatnicy złożyli przez internet 6 mln 303 tys. 642 deklaracji PIT. Na rozliczenie się z fiskusem zostało niecałe 35 godzin. Ale eksperci apelują - nie zostawiajmy tego na ostatni moment. - Jeżeli wielu Polaków postanowi wysłać e-deklaracje w ostatniej chwili, a systemy Ministerstwa Finansów nie wytrzymają, to może być problem. Zróbmy to jak najszybciej, to bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć - mówił w TVN24 Biznes i Świat Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva.

Emerytura nie uratuje nas przed ubóstwem. Nawet po 40 latach płacenia składek

Emerytura nie uratuje nas przed ubóstwem - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta powołuje się na raport przygotowany w Kancelarii Prezydenta, z którego wynika, że młodzi, którzy dziś wchodzą na rynek pracy, po 37 latach systematycznego opłacania składek będą mogli liczyć na emeryturę w wysokości 20 proc. swoich ostatnich zarobków.

System działa. Jak nie dać się naciągnąć na kredyt?

W ciągu ostatnich 3 miesięcy przy pomocy kradzionych dokumentów próbowano wyłudzić 1 877 kredytów wartych 67,3 mln zł – wynika z raportu InfoDOK, opublikowanego w środę przez Związek Banków Polskich. To najniższa kwartalna kwota, jaką odnotowano od końca 2007 r.

Więcej GMO w Europie? KE chce dać krajom większą swobodę

Komisja Europejska zaproponowała w środę zmianę zasad wydawania zezwoleń na import genetycznie modyfikowanej żywności i paszy do UE. Zgodnie z tą propozycją kraje unijne mają mieć więcej swobody, jeśli chodzi o ograniczanie i zakazywanie importu tych produktów.