Pieniądze

Pieniądze

Honda zapłaci 24 mln dolarów. Za rasistowskie praktyki

Honda zgodziła się zapłacić 24 mln dolarów odszkodowania w związku z oskarżeniami o dyskryminację swoich klientów: Afroamerykanów, Azjatów i Latynoameryków przy udzielaniu im pożyczek za zakup samochodów. Ci mieli płacić średnio 150-250 dolarów więcej niż tzw. biali kredytobiorcy - pisze CNN Money.

Kryzys odczuwają nie tylko ludzie. Ateńskiemu zoo "w przyszłym tygodniu skończy się karma"

Jedzenia w ateńskim zoo wystarczy zaledwie na kilka następnych dni. Wszystko przez kontrolę przepływu kapitału. - Możemy magazynować stosunkowo nieduże ilości, importujemy więc co trzy tygodnie i już w przyszłym skończy się nam karma. Jeśli nie znajdziemy sposobu żeby za nią zapłacić. Nasze konto jest zablokowane - tłumaczy Jean-Jacques Lesueur, założyciel ogrodu zoologicznego "Attica". W zoo żyje ponad dwa tysiące zwierząt, a jego dyrekcja ma nadzieję, że ostatecznie uzyska specjalne pozwolenie na przeprowadzenie operacji finansową poza kryzysową blokadą kapitału. Ale karma to nie jedyny problem. - VAT poszedł w górę z 13 do 23 proc., to zmniejszy nasze dochody o 10 proc. Niestety, będziemy musieli podnieść cenę biletów". W zeszłym roku ogród odwiedziło 300 tys. gości.

GUS: średnia pensja w czerwcu trochę ponad 4 tys. zł

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wyniosło 4 tys. 039,70 zł. - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Z kolei zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,9 proc. rok do roku i wyniosło 5 mln 577,8 tys. osób.

Grecy mówią "tak", złoty się umacnia. Frank najtańszy od miesiąca

Przyjęcie przez grecki parlament pierwszego pakietu reform wpłynęło na umocnienie złotego. W czwartek polska waluta umacnia się w parze do franka. Ok. 12.00 trzeba było za niego zapłacić 3,94 zł, a to najniższy poziom od miesiąca. Złoty umacnia się także w parze do euro, które jest najtańsze na naszym rynku od sześciu tygodni.

Bruksela chce nowego systemu znakowania produktów

Komisja Europejska zaproponowała w środę uproszczoną i jednolitą skalę oznakowania efektywności energetycznej produktów elektrycznych od A do G, aby ułatwić konsumentom wybór najbardziej energooszczędnego sprzętu.

Grecja na sprzedaż, czyli banki, wyspy i zabytki do prywatyzacji

Grecy muszą włożyć do specjalnego funduszu aktywa warte 50 mld euro. To kontrowersyjny element porozumienia z wierzycielami, którzy nie ufają tamtejszym władzom, że te będą spłacały swoje ogromne długi. Na liście mogą znaleźć się państwowe koncerny, banki, firmy energetyczny, lotniska, porty, a nawet zabytki. Pieniądze z prywatyzacji tego mienia mają pójść na spłatę długów, inwestycje gospodarcze i rekapitalizację banków.

Ile na wakacje musi pracować elektryk, lekarz a ile programista?

Polacy na tle Europejczyków to pracowity naród. Nasz średni tydzień pracy to 42,5 godziny. W Europie wyprzedza nas tylko jedna nacja - Grecy. Ile zatem Polak musi pracować na wymarzone wakacje? Wszystko zależy od tego, czym się zajmuje i ile zarabia. Kilka przykładów zebrała Katarzyna Karpa-Świderek.

USA przygotowują się na podwyżkę stóp. Po raz pierwszy od niemal dekady

Szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen ma przełomową wiadomość dla Amerykanów i reszty świata: nadchodzą podwyżki. Podczas piątkowego wystąpienia Yellen potwierdziła, że amerykański bank centralny zamierzy podnieść główną stopę procentową w tym roku. Po raz pierwszy od 2006 roku.

Sejm po stronie podatników. Co to oznacza w praktyce?

Od 1 stycznia 2016 r. wszelkie wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść podatnika. Taki będzie skutek uchwalonej w piątek przez Sejm noweli Ordynacji podatkowej. Jak będzie ona działać w praktyce i co oznacza dla zwykłych podatników? Czy teraz przedsiębiorcy rozwiną skrzydła? W "Bilansie" tłumaczył ekspert Przemysław Kilim z KPMG.

Bat na finansowych oszustów. Ochroni przed wyzyskiem

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, tzw. ustawę antylichwiarską. Ma ona m.in. chronić przed wyzyskiem klientów firm pożyczkowych oraz służyć eliminowaniu z rynku finansowego oszustów.

Fiskus rozstrzygnie wątpliwości na korzyść podatników

Od 1 stycznia 2016 r. wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika - zakłada projekt zmian w Ordynacji podatkowej, który przyjęto w piątek w Sejmie. Przeciwko poprawce autorstwa PSL głosował cały klub Platformy Obywatelskiej, który chciał wprowadzić poprawkę własnego autorstwa. - Nowelizacja nie przeszkadza, aby zapytać, o to obywateli we wrześniowym referendum - przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. Taki pomysł w trakcie kampanii prezydenckiej zgłosił bowiem prezydent Bronisław Komorowski.