Najnowsze

Najnowsze

XIII Kongres Kadry: kobieta w biznesie

Kobiecy styl zarządzania - fakt czy mit? Katarzyna Konieczna, dyrektor zarządzający Transfero, podkreśla, że kobiety potrafią budować trwalsze relacje i lepiej od mężczyzn łagodzić konflikty.

XIII Kongres Kadry: kandydaci na pracowników

Czego kandydaci oczekują od swoich pracodawców? Coraz częściej to elastyczny czas pracy i przyjazna atmosfera. Większość kandydatów szuka informacji o firmie w internecie i na portalach społecznościowych. O oczekiwania pracowników Paweł Blajer pytał Pawła Leksa z portalu pracuj.pl.

XIII Kongres Kadry: branding personalny

Branding personalny to jedna z najskuteczniejszych metod promocji pracownika. Jest to świadome zarządzanie tożsamością zawodową. Może być także wykorzystywany pośrednio przez firmy w działaniach promocyjnych, poprzez budowę rozpoznawalnej marki liderów lub specjalistów danej firmy. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes była Maretha Żurakowska, ekspert brandingu personalnego.

XIII Kongres Kadry: jak zwiększyć efektywność?

Jak zwiększyć efektywność pracy pracowników? Jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność jest informacja i organizacja pracy: pracownicy powinni wiedzieć czy dobrze wykonują swoje obowiązki. Gościem programu Bajer Mówi: Biznes był prezes Competency Institute Studio Grzegorz Filipowicz.

XIII Kongres Kadry: trening międzykulturowy

Jak zarządzać zespołem, w którym poza polskimi pracownikami jest wielu obcokrajowców? Przydatny w takiej sytuacji może okazać się trening międzykulturowy i trening różnorodności w organizacjach biznesowych - radzi prezes firmy etta Doradztwo i Treningi dla Biznesu Monika Chutnik.

PZ Cormay ma plan

PZ Cormay może być tegorocznym hitem. Spółka zawarła w styczniu umowę z instytutem naukowym ws. komercyjnego wykorzystania wynalazków. Ma to przynieść "rewolucyjne zmiany" na rynku diagnostyki, zwłaszcza w zakresie biochemii i immunologii - zapowiada prezes PZ Cormay Tomasz Tuora.

XIII Kongres Kadry: przystanek Polska

Polska to nie przystanek w karierze dla zagranicznych inżynierów. To doświadczenie, które zapewnia, a często i gwarantuje szybszy awans na Zachodzie - twierdzi Andrzej Wypych z ArcelorMittal Poland. Zagraniczni inżynierowie po kilku latach zdobywania kolejnych stanowisk w Polsce wracają do siebie i z bogatym CV szybko awansują. Z Andrzejem Wypychem rozmawiał Rafał Hirsch.

Spokój Sfinksa

Sfinks odwołał prognozę wyników finansowych na 2011 rok. Według wcześniejszych planów tegoroczny przychody miały sięgnąć 250 milionów złotych, a zysk EBITDA 12 milionów złotych. Czy wyniki Sfinksa będą lepsze czy gorsze od poprzedniej prognozy? - pytamy wiceprezesa spółki Jacka Woźniewicza.

XIII Kongres Kadry: partnerzy społeczni

Maja Chalińska-Rossakowska współpracuje ze związkami zawodowymi w firmie DHL. Tłumaczy im np. czym różnią się przychody od zysków i dlaczego nie zawsze pracownicy mogą liczyć na podwyżki. Jej zdaniem część żądań związkowców wynika z niezrozumienia tego, jak działa firma. Z Mają Chalińską-Rossakowską rozmawiał Rafał Hirsch.

Centrum wyników: Północ Nieruchomości

Spółka Północ Nieruchomości podała raport za I kwartał. Zysk EBITDA wyniósł około 100 tysięcy złotych, a przychody 1 235 tysięcy złotych. Spółka zapowiada poprawę tych wyników w kolejnych kwartałach dzięki sprzedaży kilku nieruchomości z portfela spółki. Gościem programu Rynki Dnia był prezes Północ Nieruchomości Piotr Sumara.

Strefa euro

Ruszamy z akcją STREFA EURO, do 8 czerwca 2012, czyli do startu EURO 2012, będziemy rozmawiać z firmami, które już zarabiają na turnieju i które wkrótce zaczną na nim zarabiać. Jedną z takich firm jest Polimex-Mostostal, który buduje autostrady na EURO 2012. Z prezesem spółki Konradem Jaskółą rozmawiał Rafał Hirsch.

Ropa w dół, benzyna w górę

Ceny ropy naftowej na rynkach spadają, ale jak na razie nie przekłada się to na ceny na stacjach paliw. Benzyna jest coraz droższa, według danych BM Reflex za litr benzyny PB95 trzeba zapłacić średnio 5,17 złotych. O to, jak będą się kształtować ceny paliw w najblizszej przyszłości Robert Stankiewicz pytał prezesa BM Reflex.

Mundurowi do ZUS-u jak wszyscy?

Rada Gospodarcza przy premierze rozważa włączenie emerytur służb mundurowych do powszechnego systemu. Zespół kierowany przez Jana Krzysztofa Bieleckiego przedstawił propozycję, która dotyczyłaby nie tylko wchodzących dopiero do służby, jak wcześniej mówiono, ale tych, którzy w mundurze służą obecnie.

PKO BP zarabia

W I kwartale tego roku PKO Bank Polski zarobił na czysto 871 milionów złotych. To o 1/5 więcej niż w podobnym okresie przed rokiem, ale mniej niż spodziewali się analitycy. Prognozowali oni zysk na poziomie 944 milionów złotych.

Chiński smok zalewa świat towarami

Nadwyżka w handlu zagranicznym Chin prawie cztery razy wyższa od oczekiwanej. W ubiegłym miesiącu wartość chińskiego eksportu o 11,4 mld dolarów przekroczyła wartość importu. W Pekinie toczą się dwudniowe negocjacje, w których Amerykanie nakłaniają Chińczyków do zezwolenia na umocnienie juana.

Skype w rękach Microsoftu?

Microsoft jest blisko sfinalizowania przejęcia Skype, internetowego serwisu umożliwiającego rozmowy telefoniczne i wideokonferencje - twierdzi Reuters, powołując się na osobę zbliżoną do transakcji. Firma Skype Technologies miałaby zostać kupiona za 8,5 miliarda dolarów, z których część stanowiłaby gotówka, a część pokryłaby zadłużenie firmy.

Youtube płatny. Na szczęście tylko dla chętnych

Youtube stał się płatny - na szczęście tylko częściowo. Serwis, który w dużej mierze swoją popularność zawdzięcza bezpłatności, nie ogranicza jednak dostępu do zasobu ogólnodostępnych filmów. Portal należący do Google próbuje natomiast poszerzyć swoją ofertę, stwarzając możliwość "wypożyczania" filmów za drobną opłatą.

ABW kontra hakerzy

Trojan atakujący klientów banków, ataki na system handlu uprawnieniami do emisji CO2 oraz na MSZ i MON - to według ABW największe zagrożenia internetowe 2010 r., jakie objawiły się w Polsce. Agencja opublikowała właśnie raport o stanie bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni w zeszłym roku.

Zbierają podpisy, by ustawą zakazać sprzedaży Lotosu

W Gdańsku w poniedziałek rozpoczęto akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przeciwko sprzedaży akcji Grupy Lotos. Akcję prowadzi Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Pawlak wieszczy tańszy gaz (i ropę)

Ceny ropy i gazu będą spadać - taką przepowiednię ogłosił w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. W poniedziałek notowania ropy naftowej jednak odbijały się po najmocniejszym tygodniowym spadku od 2008 r., jaki nastąpił w zeszłym tygodniu.

Nie ma gazu bez szkód

Nie jest możliwe poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego bez wpływu na środowisko - przyznaje Główny Geolog Kraju Henryk Jacek Jezierski. Zapewnia on jednak, że możliwe jest ograniczanie szkód. Polska nie zamierza zakazywać jakichkolwiek procesów związanych z poszukiwaniami i ewentualnym wydobyciem gazu łupkowego - zapewnił Jezierski.

Grecki rating leci w dół

Rating Grecji w dół. Agencja Standard & Poor's obcięła ocenę wiarygodności kredytowej Aten z BB- do B - czyli o 2 punkty. Nowy rating Grecji oznacza, że według S&P inwestycje w jej dług mają już charakter wysoko spekulacyjny.

Volkswagen chce przejąć MAN-a

Volkswagen ma apetyt na producenta ciężarówek, firmę MAN. Niemiecki koncern zwiększył już swoje udziały w tej spółce do ponad 30 procent, a to zgodnie z niemieckim prawem oznacza konieczność ogłoszenia oferty przejęcia całej firmy.

Portfel RDO

W piątek portfel RDO znów na zielono. W programie zastanawiamy się, czy zainwestować nasze pieniądze w akcje spółki Netia. Więcej na temat tego czy warto ulokować naszą gotówkę w akcje spółki powiedzą Jan Niedziałek i Rafał Wojda.

Zamrożone plony?

Przymrozki spowodują straty w uprawach owoców - ostrzega minister rolnictwa. Tymczasem synoptycy prognozują kolejną falę chłodów. Które uprawy są najbardziej narażone na zniszczenia w razie wystąpienia przymrozków? Między innymi na to pytanie odpowiada dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski.

Podsumowanie tygodnia

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Związkowcy KGHM rozpoczęli walkę o podwyżkę, a nawet zapowiedzieli strajk włoski, który, jak dotąd nie doszedł do skutku. Natomiast na GPW pojawił się nowy indeks - WIG-UKRAINA. W TVN CNBC wydarzenia tygodnia podsumowali Sebastian Mikosz i Piotr Ciżkowicz.

Surowcowa korekta

Ceny ropy w końcu poniżej 100 dolarów za baryłkę. W ciągu 24 godzin cena surowca spadła o 12 dolarów. Czy ceny ropa będą dalej spadać czy to tylko chwilowe? Jakie są przyczyny takiego spadku? - pytamy stratega Efix Polska Wojciecha Kowalskiego.

Greckie nerwy na walutowych rynkach

Prokuratura w Atenach wszczęła wstępne śledztwo w sprawie piątkowego artykułu na stronie internetowej niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", który sugerował wystąpienie Grecji ze strefy euro. Mimo zapewnień polityków, że takich planów nie ma, na rynkach finansowych niepokój pozostał.

Apple stało się najcenniejszą marką świata

To już prawie rewolucja: Apple najcenniejszą marką na świecie. Producent modnej wyrafinowanej elektroniki wyprzedził Google po czterech latach dominacji na szczycie tej listy. Szokuje roczny wzrost wartości marki Facebook: 246 procent. Takie wyniki przynosi raport "BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands 2011" agencji Millward Brown.

Niemiecka lokomotywa rozpędza się

Rośnie nadwyżka w niemieckim handlu zagranicznym. W marcu 2011 przewaga eksportu z Niemiec nad importem do tego kraju osiągnęła niemal 19 miliardów euro, a po wyrównaniu czynników sezonowych 15,2 mld euro. Oznacza to wzrost wobec lutego o ponad 35 procent.