Najnowsze

Najnowsze

Centrum wyników: Qumak-Sekom

Wyniki pierwszego kwartału Qumak-Sekom dobrze rokują na prognozy dotyczące całego roku. Same przychody z kontraktów związanych z Euro2012 wyniosą ponad 70 mln zł, mówi Paweł Jaguś, prezes Qumak-Sekom.

RPP w akcji

Droga do milionów, czyli zmiany poziomu stóp procentowych a Twoje inwestycje. Jak podwyżki/obniżki wpływają na rynek akcji. Rozmowa z Krzysztofem Stępniem, dyrektorem inwestycyjnym Opera TFI.

Kredyt na krótką metę

Firmy zaciągają kredyty, ale obrotowe, a nie inwestycyjne – mówił na naszej antenie prezes Banku Citi Handlowy Sławomir Sikora. Czy w innych bankach ta tendencja się potwierdza? Jakie są obecnie koszty kredytów długoterminowych? Naszymi gośćmi byli: Przemysław Gdański, członek zarządu, dyrektor ds. Bankowości Korporacyjnej w BRE Banku i Artur Maliszewski, wiceprezes Alior Banku.

RPP w akcji

Ryzyko pod kontrolą. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej, sprzedaż euro przez BGK, inwestorzy, spekulanci – wszystko to wpływa na kurs polskiej waluty. W jaki sposób polscy przedsiębiorcy mogą się zabezpieczać przed ryzykiem kursowym i jak stworzyć wewnętrzną politykę zabezpieczeń? Naszym gościem był Jacek Bartosik, Polski Bank Przedsiębiorczości.

Lokaty dla przedsiębiorców

Produkty dla przedsiębiorców. Przed decyzją RPP pokażemy najnowszy ranking lokat dla przedsiębiorców oraz kredytów hipotecznych na cele prywatne. W naszym studio gościli: Karol Wilczko, ekspert Comperia.pl i Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

Przyjęty pozew zbiorowy

Sąd okręgowy w Łodzi rozpatrzy pozew zbiorowy klientów BRE Banku. Sprawa dotyczy zwrotu nienależnie pobranych opłat z tytułu umów kredytowych. W sumie chodzi o odszkodowanie w kwocie blisko 3,5 mln zł. Pozwem objęto 867 klientów. Co przekonało sąd do zajęcia się tą sprawą? Przypomnijmy, że sąd odmówił zajęcia się pozwem zbiorowym poszkodowanych w katastrofie Hali MTK. Naszym gościem był: Jarosław Papis, sędzia, rzecznik łódzkiego Sądu Okręgowego.

RPP w akcji

Czy Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian, tak jak oczekują analitycy? Jak zachowują się rynki? Przed decyzją o stopach procentowych rozmawialiśmy z Piotrem Kaliszem, głównym ekonomistą Citi Handlowego.

Ubezpieczenie od ognia

W jaki sposób ubezpieczyć biuro lub magazyn, który wynajmujemy lub budujemy, tak, by polisa pokrywała nie tylko budynek, ale też, np. towar? naszym gościem był Wojciech Rabiej, założyciel rankomat.pl.

Wykluczenia publiczne

Orzeczenie sądu już niepotrzebne, by wykluczyć przedsiębiorcę z zamówień publicznych. W życie wchodzi kontrowersyjna nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. O nowelizacji i jej skutkach rozmawialiśmy z Piotrem Wołejką, ekspertem Pracodawcy RP.

RPP w akcji

Mocniejszy złoty, słabsza inflacja. Dziś Rada Polityki Pieniężnej stóp nie zmieni - uważają ekonomiści. Umocnienie złotego spowodowane sprzedażą na foreksie euro z unijnych funduszy osłabiło wzrost cen. Przed decyzją RPP naszym gościem był Tomasz Nowak, makler TMS Brokers.

Centrum wyników: PKM Duda

Słabe wyniki pierwszego kwartału spółki PKM Duda. Mimo wzrostu przychodów w pierwszym kwartale, mięsnej spółce nie udało się zwiększyć zarobku. O wynikach i prognozach dla spółki, rozmawialiśmy z jej prezesem, Maciejem Dudą.

Fundusze wciąż atrakcyjne?

Utworzony w grudniu 2007 fundusz Arka Energii umożliwia inwestowanie w spółki korzystające na wzroście cen ropy. O tym jakie są krótko- i długoterminowe perspektywy dla rynku ropy i funduszy inwestujących w surowce, rozmawialiśmy z zarządzającym funduszem Arka Energii, Jackiem Grelem.

Centrum wyników: Ipopema Securities

Ipopema Securities, czyli firma działająca w branży doradczej, maklerskiej i zarządzania portfelami, pokazała bardzo dobre wyniki pierwszego kwartału. Co było kluczem do sukcesu spółki? Czy w następnych kwartałach będzie równie dobrze? Rozmowa z prezesem spółki, Jackiem Lewandowskim.

Outsourcing - konsolidacja

Najpierw konsolidacja, potem debiut na GPW. Holding OEX, zarządzający dokumentami, oferujący outsourcing i call center, konsoliduje rynek wart w Polsce, według analityków, około 2 miliardów dolarów, dla porównania w Wielkiej Brytanii to 28 mld USD. O ofertę spółki pytaliśmy jej prezesa Konrada Rochalskiego.

Polska internetowa

Blisko 60% gospodarstw domowych i prawie wszystkie polskie przedsiębiorstwa mają dostęp do internetu. Jak Internet zmienił oblicze naszej gospodarki? Naszym gościem był Grzegorz Cimochowski z Boston Consulting Group.

RPP w akcji

Jeszcze przed miesiącem rynek był pewny, że w maju nastąpi podwyżka stóp procentowych w NBP. Teraz po zapowiedzi wymiany euro na złote na wolnym rynku, RPP podwyżkę stóp odkłada na kolejne spotkania. O najbliższych ruchach Rady rozmawialiśmy z Markiem Zuberem, ekonomistą.

Chętni na Plusa wezmą go pod lupę

- Jutro może zapaść decyzja ws. wyłonienia podmiotów dopuszczonych do kolejnego etapu sprzedaży Polkomtela – powiedział w środę Krzysztof Kilian, wiceprezes spółki. Jak dodał, jeśli by do tego doszło, to w przyszłym tygodniu mógłby rozpocząć się due diligence, czyli szczegółowe badania spółki przez potencjalnych inwestorów.

Europa nie wierzy w sukces polskich łupków

- Optymizm Unii Europejskiej dla poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego jest umiarkowany - uważa dyrektor departamentu ropy i gazu Ministerstwa Gospodarki Maciej Kaliski. Dodaje, że Polska nie będzie miała "wielu przyjaciół w realizacji tego projektu".

"Rozrabiaka" z Wall Street dotarł do Polski

Kontrowersyjny gigant inwestyctjny - bank Goldman Sachs otworzył oddział w Warszawie. Bank, posądzany m.in., o zatajanie swoich strat czy długów Grecji, uważa stolicę Polski za ważne centrum finansowe regionu Europy Środków-Wschodniej.

Polskie firmy w internetowym średniowieczu?

- Polscy przedsiębiorcy nie umieją w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje cyfryzacja i internet - uważa szef zespołu doradców premiera Michał Boni - Generalnie nie umiemy przekładać innowacji na efekty ekonomiczne - powiedział.

"Zajec" na dwóch różnych kursach

Bank centralny Białorusi anulował w środę ograniczenia w ustalaniu kursu walut przez banki komercyjne, które w punktach wymiany sprzedają i kupują waluty za gotówkę. W reakcji na decyzję kurs dolara w punktach wymiany wzrósł do 4 tys. rubli, zwanych potocznie zajcami. Oficjalny kurs jest o ok. tysiąc rubli niższy od kantorowego

Posłowie chcą ułatwić produkcję wina

Sejmowa komisja rolnictwa poparła wszystkie poprawki Senatu do ustawy o wyrobie win, które mają ułatwić działalność produkującym je rolnikom. Rząd był przeciwny takim regulacjom.

"Dr Zagłada" wieszczy kolejny kryzys

Kolejne kryzysy finansowe są nieuniknione - wieszczy znany ekonomista Nouriel Roubini zwany "Dr. Zagładą". Jego zdaniem będą one jeszcze potężniejsze niż ten, który wstrząsnął globalną gospodarką w 2008 i 2009 r.

Sprawozdanie odrzucone. Rada do rozwiązania?

Senacka komisja kultury i środków przekazu opowiedziała się w środę za odrzuceniem przez Senat sprawozdania KRRiT z działalności w 2010 r. Jeśli sprawozdanie odrzuci Sejm i Senat, a potem ich decyzję zaakceptuje prezydent, rada zostanie rozwiązana.

Nadal bez decyzji ws. cięć w administracji

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny odroczył rozprawę, na której od wczoraj rozpatruje ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w administracji państwowej, zakładającą m.in. zwolnienie 10 proc. urzędników. Wyrok zapadnie prawdopodobnie dopiero na początku czerwca.

Wysokie loty Lotosu

Bardzo dobre wyniki Lotosu. Drugi największy producent i dystrybutor paliw w kraju zanotował gigantyczny wzrost przychodów, zysku operacyjnego i zysku netto.

Spór o zwolnienia w administracji

Trybunał Konstytucyjny nie wydał jeszcze wyroku w sprawie ustawy zakładającej zwolnienia 10% urzędników. Takie rozwiązanie ma przynieść 400 milionów złotych oszczędności już w tym roku. O tym co bardziej szkodzi polskiemu biznesowi nadmiar przepisów czy urzędników w programie "90 minut" Robert Stanilewicz rozmawiał z mecenas Małgorzatą Surdek, partnerem w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Rynki dla opornych

Warszawska giełda na plusach a portfel RDO na nieznacznym minusie. W programie zajęliśmy się także propozycją zakupu, spółki PZ Cormay, która nadesłał jeden z naszych widzów.

Google na celowniku amerykańskich śledczych

System reklamowy Google'a jest badany przez amerykański Departament Sprawiedliwości. Urzędnicy resortu mają wątpliwości co do tego, jak zautomatyzowany system internetowego giganta traktuje niektórych reklamodawców.