Najnowsze

Najnowsze

Chińskie ceny puchną, bank dokręca śrubę

Inflacja w Chinach najwyższa od lipca 2008 roku. W maju wzrost cen wyniósł 5,5 procent w ujęciu rocznym. Rynek spodziewał się minimalnego przyspieszenia inflacji w porównaniu z kwietniowym odczytem na poziomie 5,3 proc. Bank centralny niemal natychmiast zareagował kolejną podwyżką rezerw obowiązkowych banków komercyjnych.

Ugoda potentatów: Apple zapłaci Nokii

Opłaty wniesione przez Apple kończą spory - podaje fińska Nokia i ogłasza finał sporu patentowego z amerykańskim koncernem. Półtora roku temu fiński producent komórek zarzucił Apple naruszenie siedmiu swoich patentów w niemal wszystkich jego produktach - iPhonach, iPodach i komputerach.

Chińczycy: Na A2 możemy wrócić, ale to będzie kosztować

Po dłuższym czasie milczenia chińskie konsorcjum wydało swe oświadczenie - pierwsze od chwili wyrzucenia go z budowy autostrady A2. Jak pisze, jest zaskoczone polską decyzją, ale wciąż gotowe dokończyć budowę - tylko będzie to kosztowało. Skarży się też, że było traktowane gorzej niż wykonawcy innych odcinków trasy spod Łodzi w okolice Warszawy. GDDKiA zapewnia - jeśli Chińczycy chcą wrócić i budować to mogą, ale na starych warunkach.

Grecki dług trafił do śmieci

CCC - na takim poziomie agencja Standard & Poor's określiła swoją ocenę wiarygodności greckiego długu. To obniżka o kolejne 3 poziomy w stosunku do poprzedniego ratingu na poziomie B. S&P jest ostatnią z trzech wielkich agencji ratingowych, która greckie zadłużenie ocenia na poziomie śmieciowym.

MFW do Białorusi: Zaciśnijcie pasa

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Białoruś do wprowadzenia oszczędności, zamrożenia płac i zliberalizowania rynku walutowego, aby wyjść z kryzysu. Białoruś 31 maja zwróciła się do MFW o kredyt stabilizacyjny w wysokości do 8 miliardów dolarów.

Dwoje, a właściwie jedna do schedy po DSK

Rada wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazała kandydatów do fotela szefa organizacji. To francuska minister finansów Christine Lagarde i szef banku centralnego Meksyku - Agustin Carstens. MFW potrzebuje dyrektora po tym, jak w wyniku skandalu obyczajowego do rezygnacji został zmuszony Francuz Dominique Strauss-Kahn, w ojczyźnie zwany "DSK".

Rynki dla Opornych, 13 czerwca 2011

Portfel RDO stracił w poniedziałek 0,12%. Indeksy gieldowe zyskały na zamknięciu sesji WIG20 0,20%, a szeroki WIG 0,10%. Propozycja widza CEDC - producent alkoholi - czy wejdzie w skład portfela?

Covec nie dokończy A2

Koniec rozmów, koniec Chińczyków na A2, a końca budowy ... nie widać. Jak zbudować drogę, jak zdążyć z nią na Euro 2012? Czy jest szansa by A2 była autostradą, czy raczej będzie to wyrób "autostradopodobny"? Odpowiedzi na te pytania szukał Patrycjusz Wyżga.

Turcja Erdogana

Zarobić na rynku tureckim. Umiarkowani islamiści premiera Recepa Tayyipa Erdogana uzyskali w niedzielnych wyborach w Turcji większość w parlamencie. Co to oznacza dla inwestorów zagranicznych inwestujących swoje pieniądze w Turcji? O tym w rozmowie z zarządzającą w BZ WBK TFI, Katarzyną Dąbrowską.

Milion w portfelu

Milion w portfelu, czyli liczymy stopę zwrotu z wirtualnie zainwestowanego miliona złotych. Tym razem o swoim wirtualnym portfelu będzie mówił Grzegorz Mielcarek z Investors TFI.

Droga do milionów

W najbliższy piątek dzień trzech wiedźm czyli dzień w którym wygasają kolejne sesje na kontrakty terminowe na GPW. W drodze do milionów na pytania o kontrakty na indeksy i spółki rozmawialiśmy z maklerem Pawłem Szczepanikiem.

Ropa w (różnej) cenie

Ropa notowana na giełdzie w Londynie jest o blisko 20% droższa od tej notowanej w Stanach Zjednoczonych. Aż tak wielkiej różnicy nie było nigdy wcześniej. Zmiany ceny ropy brent i crude zaczęły się mocno rozjeżdżać tuż po finansowym kryzysie. Bliskowschodni kryzys i interwencja w Libii sprawiły, że europejska ropa zaczęła drożeć dużo bardziej niż amerykańska. Czy to okazja do zarobku dla inwestorów obecnych na rynku ropy, czy też tylko problem europejskich koncernów paliwowych. Rozmowa z Jakubem Boguckim, analitykiem rynku paliw z E-Petrol.

Po dom do Chorwacji

Już teraz nieruchomości w Chorwacji cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów zza granicy. Czy w Chorwacji podobnie jak w przypadku innych krajów, które wchodziły do Unii, ceny domów i apartamentów wzrosną? Jak zarobić na nieruchomościach w Chorwacji na chwile przed je wejściem do Unii? O tym w rozmowie z naszym gościem Andrzejem Bursą z Carisma Nieruchomości.

Zysk zyskowi nierówny

Trzeba patrzyć jak wynik naszej firmy zmienił się w czasie, bo inne są prawidłowości dotyczące zysku operacyjnego ze sprzedaży i netto. Jak porównywać i analizować opłacalność firmy? O tym w rozmowie z doktorem Karolem Klimczakiem z Katedry Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego.

JSW na GPW

Maksymalna cena jednej akcji JSW została ustalona na 146 zł, zatem wartość całej spółki to według ministra skarbu maksymalnie 17,3 mld zł. Ministerstwo skarbu chce sprzedać ponad 39 milionów akcji. Jeśli przemnożyć je przez podaną cenę maksymalną, to wartość oferty sięga 5 miliardów 760 milionów złotych. Jaki może być zatem zysk na debiucie? Naszym gościem był Adam Ruciński, prezes BTFG.

Plan B dla A2

W poniedziałek GDDKiA ma przedstawić stanowisko w sprawie Covecu i autostrady A2. Ponad tydzień temu chińskie konsorcjum COVEC zasygnalizowało zamiar wycofania się z realizacji kontraktu na budowę 50 km drogi. O dalszych losach feralnego odcinka autostrady A2 rozmawialiśmy z Markiem Michałowskim, prezesem Związku Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Plany Pracodawców

Większość polskich przedsiębiorstw nie planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zmian w poziomie zatrudnienia i wysokości płac - wynika z sierpniowego badania Randstad i TNS OBOP. O prognozach na drugie półrocze 2011 roku oraz jakie są pierwsze efekty otwarcia niemieckiego rynku pracy, pytaliśmy Agnieszkę Bulik, członek zarządu Randstad w Polsce.

Chory pracownik

Co zrobić kiedy pracownik idzie na chorobowe? W jaki sposób obliczyć jego wynagrodzenie i jakich obowiązków należy dopełnić? Na te i inne pytania odpowiadał w programie "Blajer Mówi: Biznes" - Magdalena Frąckowiak, ekspert Ernst & Young Usługi Księgowe.

Nieprzyjazne zamówienia

Jednostronne, bez dbałości o jakość wykonania, niejasne – taki są umowy w zakresie prawa zamówień publicznych zdaniem uczestników międzynarodowej sondy przeprowadzonej przez CMS Cameron McKenna. Jak inne kraje rozwiązały problem zamówień publicznych? O tym Małgorzata Surdek, partner w CMS Cameron McKenna.

Śmiercionośna E.Coli

Koniec złej passy producentów i eksporterów? Rosja i Unia Europejska porozumiały się w sprawie zniesienia embarga na import warzyw. Niemal potwierdzone jest także źródło zakażenia pałeczką okrężnicy E.coli. Niemiecka minister rolnictwa poinformowała, że groźną bakterię odnaleziono w jednym z opakowań z kiełkami fasoli w domu rodziny, która uległa zakażeniu. Ile stracił biznes warzywny w Polsce z powodu zmniejszonego popytu? Naszym Gościem był Jacek Skoneczny , prezes Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa".

Co dalej z frankiem?

Frank straszy polskich kredytobiorców. Szwajcarska waluta jest na historycznie wysokim poziomie w stosunku do euro. Czy w kolejnych miesiącach frank nadal będzie szybował, czy kredytobiorcy mają szansę na oddech? Gościem "Bilansu" był Andrzej Krzemińskim, szef dealerów walutowych banku BPH.

Węgiel kusi inwestorów

Państwo liczy na inwestorów, inwestorzy liczą pieniądze. 146 złotych za akcję - tyle maksymalnie inwestorzy indywidualni zapłacą za udział w ofercie publicznej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To oznacza, że aby zapisać się na maksymalną liczbę akcji trzeba mieć na rachunku maklerskim prawie 11 tysięcy złotych. Cena - według ekspertów - nie jest zaporowa, więc inwestorzy mogą liczyć na zysk na debiucie. Czy się nie przeliczą - sprawdzał Łukasz Kijek.

Co dalej z A2?

Współpraca z chińskim Coveciem dobiegła końca - co dalej? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozmawia już z kilkunastoma polskimi firmami, ustalając czy i w jakim terminie mogą one dokończyć budowę autostrady A2. Rozmowa z Wojciechem Malusim, prezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Facebook na giełdzie warty 100 mld dol?

W pierwszym kwartale 2012 roku Facebook najprawdopodobniej zadebiutuje na giełdzie - dowiaduje się CNBC. Według amerykańskiej stacji wycena najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego prawdopodobnie przekroczy 100 mld dol.

BRANŻA BUDOWLANA ANALITYCZNIE

Jakie perspektywy stoją przed PBG i innymi spółkami z branży budowalnej? O tym rozmawialiśmy z Robertem Majem, analitykiem KBC Securities

ANTI OPÓŹNIA WYKUP OBLIGACJI

Anti nie ma środków na wykup obligacji. Spółka przesunęła termin wykupu z 9 czerwca na 31 sierpnia, o czym poinformowała inwestorów w pierwotnym dniu wykupu. Prezesa grupy Trinity Radosława Tadajewskiego pytaliśmy, czy ta sytuacja nie nadszarpnie zaufania do młodego rynku Catalyst.

NADCHODZI KONSOLIDACJA IT

"Kupuj" Action, "trzymaj" AB, "sprzedaj" ABC Data. Erste Securities wydało nowe rekomendacje dla spółek z branży IT. W tym roku rynek wzrośnie o 10%. O czekającej nas konsolidacji w branży rozmawialiśmy z analitykiem Erste Securities Markiem Czachorem.

Wrangler włoży Timberlandy

Odzieżowy gigant VF Corporation, amerykański właściciel takich marek jak Wrangler, North Face, Vans, Jansport czy Eastpak szykuje się do zakupu kolejnej. Tym razem na celowniku koncernu znalazł się Timberland, producent sławnych skórzanych butów.

Nowe plany Momo

Momo chce budować automatyczne stacje benzynowe z tanim paliwem m.in. przy supermarketach w zachodniej Polsce. Spółka ma już jedną automatyczną stację w Grodzisku Mazowieckim. Do końca roku Momo chce otworzyć jeszcze 3 stacje. Z prezesem spółki Jackiem Malcem rozmawialiśmy o perspektywach rozwoju Momo.

Wydajemy ponad pół pensji na utrzymanie państwa

- Zarabiający średnią krajową pracownik oddaje w podatkach więcej pieniędzy, niż ma do własnej dyspozycji - wynika z najnowszego raportu Instytutu Globalizacji pt. "Cena państwa", który cytuje bankier.pl. Amerykanie oddają na utrzymanie "Wuja Sama" ponad połowę mniej niż my.