Najnowsze

Najnowsze

EFSF-ostatnią deską ratunku dla banków

Po półtora roku od uruchomienia pierwszego programu pomocy dla Grecji, Europa ma plan jak zmierzyć się z kryzysem. Komisja Europejska chce by ewentualne braki kapitału banki uzupełniały najpierw ze środków prywatnych, a jeśli ich nie wystarczy to powinny wówczas sięgać do pieniędzy rządowych - w ostateczności do EFSF. Szczególna role będą mieli lokalni regulatorzy sektora np. w polsce KNF. Więcej na ten temat w rozmowie z profesorem Andrzejem Sławińskim, Dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP.

Słowacja stawia kropkę nad "i". Euroland uratowany?

Słowacki parlament zatwierdził w czwartek reformę Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). W ten sposób kończy się proces jej ratyfikacji przez wszystkie państwa strefy euro. Wcześniej parlament wyznaczył datę przedterminowych wyborów parlamentarnych na 10 marca. Był to warunek poparcia reformy EFSF przez główną partię opozycyjną SMER-SD.

Inflacja i złoty

Dzisiejsze dane o inflacji lepsze od oczekiwań. Gościem „Godziny dla Pieniędzy” była Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Ryanair: Tylko jedna toaleta na samolot

Ryanair, największy przewoźnik lotniczy w Europie, chce, by w jego samolotach była dostępna tylko jedna toaleta. Usunięcie trzech pozostałych kabin miałoby pozwolić na wstawienie dodatkowych sześciu foteli. Dzięki temu ceny biletów mogłyby spaść średnio o 5 proc. - argumentuje Ryanair.

W kolorze Blue

"Blue Button" - to najnowsza inicjatywa polskiej prezydencji. Ma ona ułatwić międzynarodowe zakupy w sieci Internet, i faktycznie znieść prawne bariery pomiędzy kupującymi a sprzedającymi z różnych państw. Rozmowa ze starszym prawnikiem w CMS Cameron McKenna, Łukaszem Bendkowskim.

Deweloperzy znów w cenach

Deweloperzy i budowlanka wrócili do łask inwestorów. J.W. Construction, Echo oraz GTC dostali rekomendację „kupuj” od KBC Securities . W Dniu na Rynkach rozmawialiśmy z analitykiem KBC Securities Cezarym Bernatkiem.

Ile warta jest Netia?

DM WBK podtrzymuje rekomendację "kupuj" dla Netii i jest ona podniesiona do 6,5zł czyli o 14%. Ostatni raz Netia kosztowała 6zł w grudniu 2005 roku. W Dniu na Rynkach rozmawialiśmy z Pawłem Puchalskim, szefem zespołu analityków BZ WBK.

Najnowsze informacje od Petrolinvestu

Spółka prowadzi prace nad emisją obligacji korporacyjnych. Wiarygodnie wyceniono aktywa OTG Petrolinvestu na ponad 3 mld USD. Rozmowa z Bertrandem Le Guernem, prezesem Petrolinvestu, w Dniu na Rynkach.

Bankowy Stress test

Może dojść do upadku gospodarek państw, czego przykładem są wydarzenia w Grecji. Co zrobić by nie doprowadzić do zawału finansowego? Rafał Hirsch rozmawiał w Dniu na Rynkach z Józefem Wancerem, doradcą zarządu Deloitte oraz członkiem Rady Nadzorczej Alior Banku.

Przełom w sprawie Grecji?

Czy po wystąpieniu szefa Komisji Europejskiej nastąpi przełom? O komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Kalickiego, prezesa Deutsche Banku Polska w Pieniądzach od Rana.

Ceny rosną wolniej?

Trend spadkowy cen żywności na świecie ma pozytywny wpływ na poziom inflacji w Polsce. Ceny rosną wolniej niż oczekiwano. Z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ, rozmawiał w TVN CNBC Robert Stankiewicz.

Kapitałowe problemy banków

Banki same będą musiały same poszukać kapitału. W "Pieniądzach w Południe" z Mariuszem Zygierewiczem, ze Związku Banków Polskich rozmawiał Robert Stankiewicz.

Inflacja !

Czekamy na dane o inflacji. Które grupy klientów są szczególnie wrażliwe na zmiany cen? Jak podnosić ceny, nie tracąc klientów. Rozmowa z profesorem Markiem Ratajczakiem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w programie Blajer mówi: Biznes.

Emitujemy obligacje

Jedną z podstawowych form finansowania przedsiębiorstw jest emisja obligacji. Wynagrodzenie oferenta, doradcy prawnego i finansowego wynosi około 1,5% w skali roku. Obligacje stanowią alternatywę dla kredytu bankowego, a ich nabywcami są zazwyczaj podmioty rynku. Ile kosztuje emisja obligacji korporacyjnych? Paweł Blajer rozmawiał z Mateuszem Walczakiem, prezesem NWAI Dom Maklerski.

Sponsorowanie hokeistów

Odpowiadamy na problem widza. „Jestem zainteresowany dofinansowaniem Stowarzyszenia Sportowego, przy którym działa lokalna drużyna hokeja na lodzie, ponieważ jestem fanem tego sportu, a dofinansowanie chcę ‘wrzucić’ w koszty funkcjonowania firmy”. Czy dofinansowanie stowarzyszeń możemy wpisać po stronie kosztów? Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

Własny biznes po pięćdziesiątce 

Przedstawiamy przedsiębiorców, którzy założyli biznes w dojrzałym wieku. Rozmowa z Brygidą Michalewicz z Przedsiębiorstwa Szycie i Haft w programie Blajer mówi Biznes.

Nieetyczni pracownicy

Spółka X świadczy specjalistyczne usługi w branży IT. Zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel. Po kilku miesiącach okazało się, że pracownicy pobierają „prowizję” od podwykonawców. Czy takich pracowników można zwolnić i domagać się odszkodowania? O komentarz poprosiliśmy Janusza Tomczaka, adwokata, kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Zaległe płatności od klientów

Spowolnienie gospodarcze to okres, gdy szybko rośnie  kwota zaległych płatności. Co zrobić kiedy osoba fizyczna zalega z płatnościami? Gdzie się udać, co zrobić aby ściągnąć pieniądze? Z Anną Węgrzyn, adwokatem WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, rozmawiał Paweł Blajer.

Banki potrzebują wsparcia?

Zmniejszenie sumy bilansowej banków może zmniejszyć akcję kredytową w Europie. W „Godzinie dla Pieniędzy” z Mariuszem Grendowiczem, byłym prezesem BRE Banku, rozmawiał Marek Tejchman.

Ceny wcisnęły hamulec

Wskaźnik wzrostu cen towarów i usług mocno w dół. We wrześniu liczona rok do roku inflacja CPI spadła do poziomo 3,9 proc. - podał GUS. Tymczasem rynek oczekiwał, że wyniesie ona aż 4,2 proc.

Chiński lek na światowy kryzys

Skala chińskiej gospodarki może pozwolić Pekinowi na złagodzenie skutków kryzysu, gdyby problemy z zadłużeniem strefy euro i spowolnienie gospodarki USA miały doprowadzić do globalnego załamania - powiedział szef departamentu Azji i Pacyfiku Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jak zostać milionerem, czyli krótka historia Palikota

Zaczynał jako biedny student filozofii, dziś jest milionerem i liderem trzeciej siły w polskim parlamencie. Historię Janusza Palikota - gdyby nie to, że wydarzyła się nad Wisłą - można by śmiało określić mianem "amerykańskiego snu".

Tak za kilka lat ma wyglądać stocznia w Szczecinie

Marina, lofty biurowe, park technologiczny i handlowy, centrum wystawiennicze, ale też kontynuacja produkcji statków - tak za 10 lat mają wyglądać tereny Stoczni Szczecińskiej. Koncepcję ich zagospodarowania przedstawił dziś ich właściciel Towarzystwo Finansowe Silesia.

Łupki nie tylko gazem, ale i ropą płynące

Z polskich skał łupkowych będziemy mogli wydobywać nie tylko gaz, ale i ropę. Takie informacje będzie zawierał raport Państwowego Instytutu Geologicznego, który ma się ukazać pod koniec października - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

RYNKI DLA OPORNYCH, 12.10.2011

Portfel RDO – lepiej niż WIG20. Zyskaliśmy na obecności w portfelu spółki PBG. Propozycja na dziś – Arctic Paper.

Podatek od towarów importowanych

Czy można odliczać podatek VAT od towaru importowanego, opłacany w Urzędzie Celnym? Rozmowa z Pawłem Jabłonowskim, szefem departamentu podatkowego w kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

ZUS ściga "chałupników" 

W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie szefa rządu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP. O efektach tego spotkania rozmowialiśmy z Dorotę Wolicką, reprezentującą przedsiębiorców poszkodowanych przez ZUS.

Zwycięski model biznesowy

Z planu działalności powinien mówić o systemie budowania wartości, a nie tylko sprzedaży. Jakie są zasady tworzenia spójnego modelu biznesowego? Rozmowa z Rafałem Brzoską, prezesem Integer SA.

Luka(nie) w gospodarkę

Polska, podobnie jak Grecja i Portugalia, może znaleźć się w technolicznym "klinie". Co to oznacza? Jak tego uniknąć? Rozmowa z dr. hab. Stanisławem Kubielasem, autorem książki "Innowacje i luka technologiczna w gospodarce globalnej opartej na wiedzy".