Najnowsze

Najnowsze

Koszty na ostatnią chwilę

Listopad to ostatni moment na zakupy firmowe, które pomogą zmniejszyć podwójną zaliczkę podatkową za listopad i grudzień. Jaką fakturę lub przelew możemy zrobić przed upływem miesiąca? Na to pytanie odpowiadał Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Polska gospodarka na plusie 

Inwestując teraz potencjalnie możemy przygotować się na 2012 rok i przeprowadzić dużą ekspansję na rynki zagraniczne, stwierdził Marcin Mazurek, ekonomista Bre Banku.

Polska gospodarka trzyma się mocno

W trzecim kwartale gospodarka urosła o 4,2% przekraczając prognozy analityków. To piąty z rzędu kwartał wzrostu o ponad 4%. Zdaniem głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska, Arkadiusza Krześniaka nakłady na inwestycje wybiły tempo wzrostu PKB powyżej prognoz analityków.

Plany Rafako

Przed Polską stoi ogromna szansa zdobycia przewagi konkurencyjnej na rynkach zewnętrznych. Spółka produkująca kotły dla sektora energetycznego od lat przeznacza środki na rozwój i nowe rozwiązania technologiczne. O inwestowaniu w wiedzę i współpracy z uczelniami mówi prezes Rafako, Wiesław Różacki.

Zielona środa na GPW to chwilowa euforia?

W tym momencie wychodzą tak naprawdę wszystkie słabości polskiej gospodarki - po prostu polska gospodarka ma za mało oszczędności - co jest odzwierciedleniem i w deficycie rachunku obrotów bieżących i deficycie fiskalnym - jesteśmy uzależnieni od napływu zewnętrznych oszczędności, mówił Piotr Chwiejniczak, strateg dla regionu EMEA Barclays Capital.

Polska gospodarka się trzyma

W trzecim kwartale urosła o 4,2% w skali roku - to tylko o 0,1 punktu procentowego mniej niż trzy miesiące wcześniej. Wydaje się że rzeczywiście scenariusz wzrostu 2,5% jest teraz coraz bardziej prawdopodobny, mówił Jakub Jaworowski, ekonomista BPH. Z kolei Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ jest zdania, że dynamika PKB w przyszłym roku może wynieść nawet lekko ponad 3%.

ATM się dzieli

ATM chce podzielić się na dwie oddzielne części - telekomunikacyjną i zajmującą się integracją IT. O planach spółki mówił Tadeusz Czichon, wiceprezes ATM.

Innowacyjność polskich firm

Złoty laur innowacyjności trafił do firmy Kromiss-Bis, której prezes Arkadiusz Łaskowski opowiadał o własnych pomysłach na innowacyjność, od pomysłu przez patent do wdrażania. Czym jest innowacyjność dla polskich firm, opowiadał także Ryszard Marcińczak, prezes Zakładu Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT.

PKB Polski w III kwartale

Polska gospodarka może urosnąć w III kwartale o równe 4% - prognozował w programie Pieniądze od Rana główny ekonomista BNP Paribas Polska Marcin Mróz. Jego zdaniem dzisiejsze dane potwierdzą dobrą kondycję polskiej gospodarki na tle innych krajów Unii Europejskiej.

Euro kryzys - Polska prymusem Europy?

Czy wichry targające eurostrefą mogą być wiatrem w polskie żagle? Czy jest sposób na wyciągnięcie korzyści z kryzysu panującego w strefie euro? O opinię poprosiliśmy Elżbietę Chojną-Duch, członka RPP.

Rynki w euforii. Będzie dużo tanich dolarów do pożyczenia

Euforia - tak można nazwać reakcję inwestorów, po tym jak dowiedzieli się, że największe banki centralne świata podjęły skoordynowaną akcję mająca zwiększyć płynność na rynku finansowym. Dołujące przez cały dzień giełdy w Europie wystrzeliły w górę. Mocno umocnił się też złoty.

S&P ścina Polkomtela

Agencja Standard&Poor's obniżyła długoterminowy korporacyjny rating kredytowy Polkomtela do "B+" z "BB+" - poinformowała w środę agencja w komunikacie. Dodano, że perspektywa utrzymanie nowej oceny jest stabilna.

"Kondycja polskiej gospodarki na tle Europy jest rewelacyjna"

Produkt Krajowy Brutto Polski wzrósł w trzecim kwartale o 4,2 proc., licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Prognozy zakładały wzrost równo o 4 proc. - Kondycja polskiej gospodarki na tle Europy jest po prostu rewelacyjna - skomentował publikację danych w TVN CNBC prezes NBP prof. Marek Belka. Na dobre dane zareagowała też wyraźnie giełda w Warszawie.

Fundusz ratunkowy jednak mniejszy

Z powodu pogorszenia sytuacji na rynkach finansowych prawdopodobnie nie uda się zwielokrotnić do ok. biliona euro mocy pożyczkowych funduszu ratunkowego EFSF, jak wcześniej planowano - ogłosił we wtorek szef eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Jesienna susza

Tak suchej jesieni nie było od ponad pół wieku. Zdaniem specjalistów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w czarnym scenariuszu trzeba będzie importować żywność z zagranicy. Jak wielkie zagrożenia stoją przed nami w przyszłym roku i jak wpłynie to na wyceny płodów rolnych. O tym, Jola Kucharska rozmawiała w programie Bilans z Izabelą Dąbrowską-Kasiewicz, analitykiem BGŻ.

Przyszłość Europy, przyszłość Polski

Polska ma prawo żądać reform, bo jest dobrym obywatelem Unii mówi prezes Rotschild Polska  komentując mocne wezwanie ministra Sikorskiego do ratowania Unii przez Niemcy. Doktor Jacek Chwedoruk dodaje jednak, że wymuszenie zgody na zmianę kursu przez EBC jest nie musi być priorytetem w rozwiązywaniu problemów.

Ile czasu ma strefa euro?

Koniec problemów w strefie euro? Piotr Bielski z BZ WBK przekonuje w "Bilansie", że europejscy liderzy 9 grudnia porozumieją się co do sposobu radzenia sobie z kryzysem w strefie euro.

Do Grecji popłynie kolejne 8 mld euro

Ministrowie finansów państw strefy euro wyrazili we wtorek w Brukseli zgodę, by zagrożona bankructwem Grecja otrzymała kolejną, wynoszącą 8 mld euro transzę pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowali unijni dyplomaci.

Uwolnić wszystkie zawody

Połowa regulowanych zawodów ma być uwolniona. O planach częściowej liberalizacji rynku pracy mówił już premier podczas expose. Polska ma najwięcej regulowanych zawodów w Unii Europejskiej. Jest ich około 360. Organizacje branżowe mają już nie blokować dostępu młodych specjalistów do wykonywania zawodu. Wszystkie zawody powinny być wolne mówi Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.

Rynek walut

Kurs EUR/USD może wzrosnąć do poziomu 1,36 w ciągu kilku tygodni - uważa Łukasz Wróbel, analityk Noble Securities. Jego zdaniem trend osłabiania złotego do dolara nie jest zagrożony.

Euro kryzys - Polska będzie rozdawać karty?

Zmiana unijnego traktatu albo niezależny od Unii Europejskiej elitarny klub państw - niemiecki minister finansów szuka nowych sposobów na wyjście z kryzysu. Wolfgang Schaeuble szczególnie liczy na pomoc Polski. Zdaniem wiceprezesa Deloitte Rafała Antczaka nie jest to przypadek ponieważ Polska ma szansę zająć miejsce Włoch jako jeden z głównych rozgrywających w Unii Europejskiej.

ANALITYCZNIE O GRUPIE GETIN

Rekomendacje dla Getin Noble, Getin Holding i Open Finance komentuje Andrzej Powierża, analityk banku Citi Handlowego.

Fleet Market

Rozliczanie viaTOLL jest możliwe za pomocą kart flotowych Orlenu. Mogą one działać także jako karty kredytowe. Rozmowa z Pawłem Wydymusem, dyrektorem biura sprzedaży kart flotowych PKN Orlen.

Synkret już na NC

Synkret zadebiutował na NewConnection. Wartość emisji to 500 tys. zł. O planach spółki mówi Mateusz Ludwin, prezes spółki Synkret.

Rostowski podjął decyzję. Budżet w środkowym wariancie

Budżet na 2012 r. zostanie skonstruowany przy założeniu realnego wzrostu PKB o 2,5 proc. - wynika z uzasadnienia do projektu, do którego dotarła PAP. Deficyt budżetu państwa w 2012 r. ma zostać zapisany na poziomie 35 mld zł. Jak wynika z informacji PAP uzyskanych w Kancelarii Premiera, Rada Ministrów powinna przyjąć projekt ustawy na posiedzeniu 6 grudnia.